سبک زندگی

هفت عادتی که شما را به فردی موثر تبدیل می‌کند!

«هفت عادت مردمان مؤثر» به‌روشنی نشان می‌دهد که مؤثر بودن خواه در زندگی شخصی خودمان و خواه در زندگی دیگران محصول «منش» شماست نه ثمره قواعد و فنونی برای اداره یا کنترل کردن دیگران.

انسان صرفاً حاصل اوضاع و شرایط یا نحوه تربیت و توارث خویش نیست و می‌تواند از طریق یادگیری چندین عناصر اساسی، مؤثر بودن را در درازمدت بیاموزد و درونی سازد.

موثر

در ادامه شما با 7 عادتی که افراد با استفاده از آن می‌توانند به مؤثر بودن حقیقی دست یابند آشنا خواهید شد.

اشتباه نکنید! این هفت عادت فقط مختص مدیران نیست بلکه هر شخصی برای مؤثر بودن می‌تواند از آن‌ها در زندگی خویش به کار گیرد.

این «هفت عادت» کاملاً به یکدیگر مرتبط هستند و مردمان مؤثر آن‌ها را در خود درونی کرده‌اند؛ اما از این «هفت عادت» چه انتظاری می‌توان داشت و چگونه می‌توان به این انتظارها رسید؟

این «هفت عادت» برنامه‌ای برای ایجاد تغییری بنیادی و پایدار و مادام العمر است مشروط بر این‌که آن‌ها را به‌دقت بیاموزید، آن‌ها را به دیگران تعلیم بدهید و از همه مهم‌تر این‌که متعهد شوید آن‌ها را هرروز در زندگی روزانه به کار ببرید و به عبارت بهتر با آن‌ها زندگی کنید تا بخشی از وجودتان بشود.

این «هفت عادت» چه ثمراتی دارند؟

هفت عادت مؤثر به شما کمک می‌کند تا در مسیر موفقیت حرکت کنید؛ و ضمناً به شما شیوه آغاز حرکت و روش پیمودن ادامه مسیر را هم خواهد گفت.

میزان تأثیرگذاری این هفت عادت به میزان استفاده شما از آن دارد. این هفت عادت مؤثر برگرفته از کتاب «هفت عادت مردمان مؤثر» اثر «استفان کاوی» می‌باشد.

هفت

7 عادت موثر 

1) عامل باشد

اساسی‌ترین عادت، عامل بودن است. انسان‌های مؤثر عامل هستند یعنی مسئولیت کار خود را تمام و کمال برعهده‌گرفته و آن را بر دوش کسی دیگر نمی‌اندازند.

هرچه میزان عامل بودن شخص بیشتر باشد انتخاب‌های وی عاقلانه‌تر و با برنامه‌ریزی بیشتر خواهد بود. برای عامل‌ها رفتار آن‌ها محصول انتخاب آگاهانه و ارزش‌های آنان است و نه محصول شرایطی که بر اساس احساس است.

2)شروع از پایان (نتیجه گرایی)

این بدان معناست در شروع هر کاری به نتیجه آن بیندیشید. بر اساس این اصل است که همۀ چیزها دو بار آفریده می‌شوند. آفرینش اول، ذهنی و روانی است و آفرینش دوم ، آفرینشی فیزیکی و عینی.
یک ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید اگر نمی‌دانید به کجا می‌خواهید بروید همه راه‌ها شما را به مقصد می‌رسانند. بنابراین باید در ذهن خود به نتیجه نهایی و حصول کار، بیندیشید.
شما با ذهن خود تا جایی کار می‌کنید که تصویری شفاف ازآنچه می‌خواهید بسازید را به دست آورید.

3)اولویت‌بندی داشته باشید (نخست به اولین‌ها بپردازید)

عادت سوم به شما روش‌ها و راه‌های رسیدن به نتیجه‌ای که در عادت دوم برای خود مشخص کرده‌اید را نشان می‌دهد. درواقع اولویت‌بندی به شما می‌گوید کارهای مهم و ضروری را با برنامه‌ریزی و زمان‌بندی آغاز کنید به‌این‌ترتیب که به سمت عمل کردن گام بر می‌داریم.

برای بهتر عمل کردن در این مرحله بهتر است از اصول مدیریت زمان نیز آگاهی داشته باشید.

4)طرز فکر برنده (برنده-برنده بیندیشید)

این عادت مصداق بارز هرچه برای خود می‌پسندی برای دیگران نیز بپسند است. مردمان مؤثر تفکری برنده دارند. این عادت به شما می‌آموزد چطور علاوه بر برنده شدن خود به برنده شدن دیگران نیز بیندیشید.

در این عادت، هیچ جایی برای مقایسه و رقابت وجود ندارد. زیرا در این عادت، کار به‌صورت گروهی انجام می‌شود و پیروزی باید برای همه انجام گیرد. بهتر است به‌جای واژه «من» از واژه «ما» استفاده شود.

شما باید داشتن شهامت در انجام کار و باملاحظه بودن در مقابل دیگران را داشته باشید تا به نتیجه «برد-برد» دست‌یابید.

اگر شهامت داشته باشید اما ملاحظه نداشته باشید به نتیجه «برد_باخت» دست می‌یابید؛ اگر شهامت نداشته باشید اما ملاحظه گر خوبی باشید به نتیجه «باخت_برد» می‌رسید. بهتر است بین شهامت و ملاحظه، اعتدال برقرار کنید.

5)اول فهمیدن بعد فهماندن

یکی از مهم‌ترین اجزای ارتباطات مؤثر، درک و فهم صحیح دیگران می‌باشد. شاید در گفتار این کار کمی آسان به نظر آید اما در عمل درک کامل و فهمیدن آن‌ها دشوار است.

یک مثل واضح این است که شما سال‌ها در مدرسه خواندن و صحبت کردن را می‌آموزید اما در عمل می‌توانید به همان خوبی نیز به دیگران گوش دهید؟ پس تا می‌توانید این توانایی را در خود تقویت کنید.

6)اتحاد و همکاری

این عادت درواقع بر اتحاد گروهی و کار دسته‌جمعی به معنای واقعی تمرکز دارد. این عادت تلاش می‌کند تا به‌جای استفاده از چند جزء برای رفع نیازها از یک جزء کامل استفاده کنید.

این اتحاد از سایر عادت‌ها مهم‎تر است زیرا نشان از ارتباطی درون بخشی از گروه می‌باشد.

7)تیز کردن اَره

عادت شماره هفت به ما می‌گوید اهمیت سفر کردن در مقایسه با مقصد چقدر والاست. مردمان مؤثر از این روش برای استفاده و کسب تجربیات بیشتر استفاده می‌کنند تا هر چه زودتر به نتایج دلخواه خود دست یابند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن