سبک زندگی

نکته‌هایی در ارتباط با موفقیت که کمتر کسی می‌گوید!

با نگاهی به شبکه‌های اجتماعی و برخی از خبرگزاری‌ها، افرادی را مشاهده می‌کنید که خود را موفق می‌دانند یا از نگاه مردم افرادی موفق هستند. آن‌ها به تجربیات و آموخته‌های خود اشاره می‌کنند و معتقدند مردم با یادگیری این آموخته‌های ارزشمند، راحت‌تر می‌توانند به موفقیت دست یابند.

اما در این مقاله به نکاتی اشاره می‌کنیم که کمتر کسی به آن‌ها توجه دارد. درواقع نیمه دیگری از مسیر موفقیت است که هیچ‌گاه بیان نمی‌گردد. همراه ما باشید تا از این مطالب طلایی آگاه شوید.

موفقیت

حقیقت این است که موفقیت در هیچ‌یک از ابعاد زندگی افراد، ثابت نیست؛ زیرا در هر یک از بخش‌های زندگی‌تان ممکن است تعریف خوشبختی برایتان تغییر کند. پس در قدم اول ابتدا بایستی تعریف مبنایی از خواسته‌ها و اهدافتان برای خود تعیین کنید. اهدافی که تمایل قلبی برای داشتن آن‌ها دارید نه چیزی که پدر یا مادر به شما دیکته کرده‌اند.

برای بسیاری از افراد تعریف کلمه موفقیت یک حس مثبت است که درنتیجه تلاش و کوشش شخصی یا گروهی به‌دست‌آمده باشد.

موفقیت

موفقیت همیشه شاد و شیرین نیست

با نگاهی عمیق‌تر به زندگی افراد موفق درمی‌یابیم که آن‌قدرها هم زندگی شاد و شیرینی ندارند و تجملات و شیرینی تنها در بخش ظاهری زندگی‌شان آشکار است.

شاید علت این اتفاق را در توضیحات دن گیلبرت در مورد شادمانی بتوان یافت. دن گیلبرت بیان دارد: «اینکه برداشت ما از موفقیت و رسیدن به هدف‌ها و مطلوبیتی که برای ما دارند، با آن چیزی که در عمل روی می‌دهد تفاوت دارد و ظاهراً موفقیت سفری است که در آن رؤیای رسیدن به مقصد، شیرین‌تر از تجربه‌ی حضور در شهر مقصد است.»

موفقیت، کنترل ما بر امور زندگی را کم می‌کند

شاید درک این جمله کمی برایتان دشوار باشد اما با نگاهی عمیق‌تر به افرادی که به موفقیت دست‌یافته‌اند یا ازلحاظ شخصیتی به شهرت رسیده‌اند درمی‌یابیم برای این افراد انجام دادن برخی کارها و رفتن به مکان‌های عمومی کمی دشوار است؛ زیرا با عده زیادی از طرفداران روبه‌رو هستند که تمایل به ملاقات و صحبت با آن‌ها را دارند.

افراد ثروتمند همواره توسط افرادی دیگر تهدید مالی و جانی می‌شوند و افراد مشهور نیز آسایش سابق را ندارند. احتمالاً حتی اگر مدیر یک مجموعه نیز باشید باید در آخر هفته مسئول دفتر خود را چک کنید تا از برنامه‌ریزی او برای روز آتی و هفته آینده اطلاع داشته باشید.

شاید به خود بگویید تمام این اتفاقات درنتیجه انتخاب خودم بوده است اما باید یادآور شویم موفقیت، علاوه بر محدودیت، مسئولیت‌های سنگینی نیز به نبال دارد. این افراد حتی به‌سادگی نمی‌توانند از مسیری که رفته‌اند بازگردند زیرا بهای سنگینی پرداخته‌اند. علاوه بر این زندگی و درآمد افراد زیادی به آن‌ها و جزئی‌ترین تصمیماتشان بستگی دارد.

همه از موفقیت ما خوشحال نمی‌شوند

اگر فکر می‌کنید همه از موفقیت ما خوشنود می‌شوند سخت در اشتباهید. تجربه نشان می‌دهد که تمام افراد موفق در یک زمینه دارای وجه اشتراک هستند آن‌هم تغییر رابطه‌ی دوستانشان با آن‌ها بود. کسانی که به‌صورت پیش‌فرض، احساس می‌کرده‌اند باید از موفقیت و رشد آن‌ها خوشحال شوند.

بسیاری از افراد از رشد و موفقیت اطرافیانشان لذت می‌برند به شرطی که اگر از آن‌ها پایین‌تر باشند. این افراد روح و ذهنشان بزرگ نشده و بهتر است بگوییم توسعه‌نیافته است.

البته باید این را هم یادآور شویم که دلیل رفتارهای حسادت آمیز همیشه از کوته‌نظری یا عدم توسعه‌یافتگی نمی‌باشد بلکه موفقیت تو، می‌تواند بسیاری از توجیه‌هایی که آن‌ها برای عدم موفقیت خود آورده‌اند را زیر سؤال ببرد.

موفقیت همیشه بخشی از دوستان و همراهان قدیمی را از شما گرفته و دوستان و همراهان جدیدی به جمع شما افزوده که قاعدتاً نمی‌توانید به میزان خلوص نیت آن‌ها به قطعیت برسید.

آیا واقعاً این هدف را می‌خواستید

لحظه دستیابی به هدف و حصول نتیجه برای همه شیرین و دل‌چسب است! اما این شیرینی پس از مدتی برای همه امری عادی می‌شود. این درست زمانی است که باید از خود بپرسیم آیا این هدف نهایی بود که به دنبال آن بودیم؟

آیا هدفت خرید این ماشین بود؟

آیا دوست داشتی در این رشته در دانشگاه تحصیل کنی؟

آیا مایل بودی به این کشور مهاجرت کنی و در آنجا کسب و کارت را راه بیندازی؟

و بسیاری از سؤالات متداول این قبیل را باید قبل از شروع هدف از خود بپرسید تا به ریشه‌ی اصلی آرزوهایمان برسیم و بفهمیم دست‌یابی به چه هدف‌هایی روح شمارا ارضاء خواهند کرد.

تردیدها هیچ‌گاه از بین نمی‌روند

هر چه بیشتر به موفقیت نزدیک می‌شوید تصمیم‌گیری‌ها بزرگ‌تر و دشوارتر می‌شوند. تصمیم‌گیری‌های بزرگ‌تر یعنی انتخاب موارد عالی به‌جای موارد خوب؛ یعنی شما مجبورید گزینه‌های خوب را برای رسیدن به گزینه‌های عالی کنار بگذارید.

انتخاب بین گزینه‌ی بد و خوب همیشه آسان بود اما چیزی که افراد موفق را از سایر مردم جدا می‌سازد توانایی تصمیم‌گیری بین دو گزینه که به‌ظاهر هر دو خوب به نظر می‌رسند.

هر چه به موفقیت نزدیک‌تر شوید این انتخاب‌های تردید دار بیشتر می‌شود. همیشه جای یک تردید در دلتان وجود دارد که آیا گزینه دیگر، انتخاب بهتری نبود؟

موفقیت نقطه توقفی ندارد

هنوز هم افرادی وجود دارند که پس از مشخص کردن هدفی برای خود، می‌گویند: «پس‌ازاینکه به این هدف دست‌یابم ترجیح می‌دهم باقی عمرم را به استراحت و تفریح با خانواده بگذرانم»

اما این افراد فراموش می‌کنند ک موتور محرک در مسیر موفقیت یعنی قانع نبودن به وضع موجود و ناراضی بودن از وضع موجود است. زمانی که به این آگاهی دست نیابید هرگز از جای فعلی خود تکان نخواهید خورد. کسانی که به این آگاهی دست یابند احتمالاً هیچ‌گاه متوقف نشده و هم چنان مسیر پیشرفت را دنبال می‌کنند.

موفقیت

البته باید این را بدانید که این علاقه با کمال طلبی کمی متفاوت است.

کمال طلبی، نوعی رفتار نامطلوب است که می‌توان آن را اصلاح و تعدیل کرد؛ اما راضی نشدن به وضعیت موجود، یک ویژگی شخصیتی است که با حذف آن، به یک فرد دیگر تبدیل می‌شویم و دیگر انسان قبلی نیستیم.

 

اصل کلام

 

همه این‌ها را نگفتیم که ثابت کنیم موفقیت و شهرت بد است! و نباید به دنبال آن بود.

خیر! بلکه بسیار دل‌چسب است به هدفی که برای خود تعیین کرده‌اید دست‌یابید؛ اما به نظر می‌رسد باید دقت داشته باشیم که اگر موفقیت را، تنها بر اساس معیارهایی که دیگران آن‌ها را می‌شناسند و می‌سنجند، پیگیری کنیم، خطرات و سختی‌ها و تلخی‌های زیادی در مسیرمان خواهد بود.

موفق شدن، نیازمند اندیشیدن و تلاش مستمر است و می‌تواند بسیار هم شیرین و لذت‌بخش باشد. به‌شرط اینکه فرصت داشته باشیم در طول مسیر موفقیت، بارها و بارها از خودمان بپرسیم: دقیقاً به دنبال چه هستیم؟

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن