روانشناسیسلامت و تندرستی

قدرت تخیل در کودکان

چگونه می توان تخیل فرزند خود را پرورش داد؟؟

تخيل كودک می تواند بسيار بيشتر از آنچه شما فكر می كنيد،در مسير زندگی به او كمک كند.

قوه تخیل ذهن بچه ها را باز می کند یک قوه تخیل فعال به کودک  کمک می کند تا:
  •  حس همدلی آنها نسبت به دیگران شکوفا شود.
  •  مهارت های اجتماعی اش  افزایش یابد.
  • زندگی تخیلی کودک به او کمک می‌کند تا وارد مرحله وسیعی از احساسات و عواطف شود و سبب میشود کودک اعتماد به نفس پیدا کنند.
  • قوه تخیل ذهن بچه ها را باز می کند. و باعث میشود کودک بر ترس هایشان غلبه کند.

کودکان کنترل بسیار کمی بر زندگی خود دارند. تصور آنها به عنوان یک قهرمانی که از سیاره ما دفاع می کند به هر کودکی قدرت و اعتماد به نفس می بخشد. در نتیجه ،کودک از توانایی هایش آگاه می شود و استعدادهایش شکوفا می شود. و همچنین از لحاظ عقلانی سریعتر رشد می یابد.

از جمله فواید قدرت تخیل برای کودکان این است که:

  1. از لحاظ عقلانی سریع تر رشد می کنند.
  2. مهارت های زبانی آنها افزایش می یابد.
  3. بر ترس هایشان غلبه می کنند.

تفکر خلاق و تخیل برای رشد کودک

انیشتین می گوید:  “تخیل مهم تر از دانش است”  بازی خیالی و خلاقانه نحوه یادگیری کودکان در مورد جهان است. در حین بازی تخیلی، کودکان مواد را دستکاری می کنند، خود را به صورت کلامی و غیر کلامی ابراز می کنند، برنامه ریزی می کنند واکنش نشان می دهند و نقش های مختلفی را امتحان می کنند.

هنگامی که کودکان در بازی خلاقانه با عروسک ها، وسایل نقلیه، سنگ ها، مقوا یا جعبه ها بازی می کنند ، فرصت های عالی برای یادگیری امکان پذیر است.

تخیل، رشد شناختی و اجتماعی را تقویت می کند. همه می خواهند کودکانی را پرورش دهند که به بالاترین پتانسیل فکری و اجتماعی  عاطفی خود برسند.

خلاقیت برای کودکان،نکاتی برای پرورش ذهن خلاق

اوقات خود را در خارج از منزل بگذرانید.

فواید طبیعت برای رشد کودک بی پایان است. از آنجا که طبیعت در حال تغییر است ، فرصتهای بی شماری برای کشف، خلاقیت و حل مسئله فراهم می کند. دنیای طبیعی کودکان را ترغیب می کند تا فکر کنند، سوال کنند، فرض کنند و ذهن خلاق را پرورش دهند

فعالیت های هنری را تشویق کنید.

هنر بیان خلاقانه ای است که تخیل را پرورش می دهد، هنر از طریق نقاشی، مجسمه سازی، یا هر وسیله دیگری.

هنر راهی است که کودکان بتوانند از طریق احساسات کار کنند، تصمیم گیری کنند و ایده های خود را بیان کنند. دستکاری مواد هنری احساس آزادی را فراهم می کند و همچنین تمرکز را نیز تشویق می کند. فعالیت های هنری مهارت های حرکتی ریز و هماهنگی دست و چشم را توسعه می دهد.

علاوه بر این، فعالیت های هنری باعث ایجاد اعتماد به نفس می شوند

 سوالات متداول و فکر بر انگیز بپرسید.

پرسیدن سوالاتی  که باعث تحریک تفکر تخیل و خلاقانه می شود ، روشی موثر برای دعوت فرزندتان برای بیان ایده های خود و به اشتراک گذاری دیدگاه های او است، ضمن اینکه به او پیام می دهید که ایده های وی مهم هستند.

زمان تلویزیون، فیلم، رایانه، موبایل، بازی های ویدیویی و غیره را محدود کنید.

پرورش قدرت تخیل و فرزند پروری در عصر دیجیتال می تواند سخت باشد. تمرکز بر روی صفحه نمایش راهی غیرفعال برای یادگیری برای کودکان است. راه حل جایگزین تشویق کودکان به ایجاد چیزهای جدید و متفاوت خواهد بود. درگیر کردن کودکان به صورت حساسانه با استفاده از کل بدن و حواس پنج گانه آنها نیز ذهن را باز می کند.

در آخر این که به منظور پرورش و ارتقای سطح تخیلات کودکان، هر روز برای آن ها کتاب بخوانید. کتاب به کودک این فرصت را می دهد که در خیال خود دنیاهای دیگری را ببیند و دنیاهای جدیدی برای خود خلق کند.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن