پزشکیسلامت و تندرستی

علت تاخیر در عادت ماهانه چیست؟

بررسی علت اختلالات در قاعدگی و راه های درمان

علت تاخیر در عادت ماهانه چیست؟

در اکثر بانوان گاهی اوقات سیکل قاعدگی و پریود عقب می افتد . این تاخیر ممکن است یک یا دو روز، یک هفته و یا به اندازه یک دوره باشد. به گفته دکتر فاطمه نعمت اللهی متخصص زنان و زایمان و نازایی ، به طور کلی اختلالات قاعدگی به علت برنامه‌ی بی‌ثبات و شیوه‌ی زندگی ناسالم رخ می‌دهد. در ادامه برخی از شایع‌ترین دلایل عقب افتادن پریود بررسی می‌شوند.

تاخیر در زمان پریود شدن می‌تواند احساس ناخوشایندی باشد به خصوص اگر تمایلی به داشتن فرزند در آن زمان نداشته باشید. اما باردار شدن تنها یکی از  دلایل عقب افتادن قاعدگی است. شما میتوانید با مراجعه به متخصص زنان و زایمان و انجام بررسی‌ های لازم از جمله معاینه، آزمایش خون،آزمایش هورمونی و تیروئید و همچنین سونوگرافی از عوامل عقب افتان قاعدگی خود مطلع و نسبت به درمان خود اقدام نمایید.

بارداری

گاهی اوقات عقب افتادن پریود به معنای بارداری است . علائم اولیه بارداری مانند ، نفخ و حساسیت به لمس در سینه شبیه به حالت های قبل از قاعدگی می‌باشد، تعیین اینکه آیا پریود شما به تعویق افتاده یا باردار هستید، مشکل است. اگر دوره ماهانه‌تان عقب افتاده است و رابطه‌ی جنسی محافظت نشده داشته‌اید، یک تست حاملگی در خانه انجام دهید.

علت تاخیر در عادت ماهانه چیست؟

استرس

 استرس می‌تواند عوارض ناخوشایندی مانند سردرد، افزایش وزن، آکنه و دیگر مشکلات پوستی به همراه داشته باشد و می‌تواند پریود شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

 بیماری

 اگر در زمان تخم گذاری بیمار بودید، چه یک سرماخوردگی ساده و چه مشکلی جدی‌تر، ممکن بوده تخمک‌گذاری به تاخیر بیفتد و یا اصلاً رخ ندهد. این بدین معنی است که پریود شما نیز در این شرایط به تاخیر می‌افتد یا رخ نمی‌دهد.

 تغییر در برنامه های روزمره

تغییر در برنامه‌های زندگی روزمره میتواند بر روی سیکل قاعدگی تاثیر گذار باشد. برای مثال، کار کردن در شیفت شب به جای روز یا برعکس، یا سفر کردن می‌تواند در ساعت بدن که هورمون‌ها (از جمله هورمون‌های مسئول پریود) را تنظیم می‌کند، تغییر ایجاد نماید. گاهی اوقات این امر موجب تاخیر در پریود می‌ شود اما با عادت کردن بدن به تغییر یا بازگشت به برنامه قبلی، شرایط به روال عادی باز خواهد گشت.

 شیر دادن به فرزند

اگر شما به تازگی مادر شده اید و در حال شیر دادن به فرزند خود هستید ممکن است برای مدتی پریود رخ ندهد، زیرا پرولاکتین (هورمون مسئول تولید شیر مادر) مانع از تخمک‌گذاری می‌شود. بسیاری از مادران در طول دوره شیردهی برای ماه‌ها دچار پریود نمی‌شوند.

 مصرف دارو

 رایج ترین دارویی که موجب تغییرات قاعدگی می‌شود، قرص ضد بارداری است. قرص‌های پیشگیری از بارداری اورژانسی می‌توانند بر زمان تخمک‌گذاری تاثیر بگذارند (یا کلاً آن را متوقف کند)، بنابراین اگر به تازگی از آنها استفاده کرده‌اید، ممکن است عادت ماهانه به تاخیر بیفتد و یا رخ ندهد.

سندروم تخمدان پلی کیستیک

سندروم تخمدان پلی کیستیک یک بیماری است که در آن هورمون‌های جنسی زنانه نامتعادل میشوند. این امر موجب بروز کیست در تخمدان شده و از تخمک‌گذاری منظم جلوگیری می‌کند.

اختلال غده تیروئید

 تیروئید  غده‌ی مسئول متابولیسم بدن است، اگر این غده بطور مناسب عمل نکند می‌تواند موجب تغییرات غیر طبیعی در قاعدگی شود. تیروئید پرکار می‌تواند سبب شود که عادات ماهانه خفیف‌تر و تعداد دفعات وقوع آن کمتر باشد. کم‌کاری تیروئید نیز ممکن است باعث کمتر شدن تعداد دفعات پریود اما شدیدتر شدن آن شود.

درمان اختلالات قاعدگی

درمان اختلالات قاعدگی با توجه به علت وقوع آن متفاوت است. عدم تعادل هورمونی را می‌توان با هورمون‌های مکمل یا مصنوعی درمان کرد که می‌توانند به نرمال کردن میزان هورمون کمک کنند. همچنین ممکن است پزشک بخواهد کیست‌های تخمدان، بافت اسکار یا ضایعات رحمی که موجب تاخیر در زمان پریود می‌شوند را جدا کند.

اگر دچار افزایش وزن باشید پزشک معالج میتواند با دادن برنامه غذایی مناسب و تغغیر در عادات غذایی این مشکل رابر طرف کند. گاهی نیز تاخیر در پریود به علت عفونت دستگاه تناسلی میباشد . که در این صورت با درمان به موقع و مصرف داروهای تجویز شده از سوی پزشک معالج برطرف خواهد شد.

گاهی نیز این اختلالات به علت خاصی روی نمیدهد و تنها به علت عادت فیزیولوژیکی بدن میباشد. اگر به هیچ یک از موارد ذکر شده مشکوک نیستید پس این به علت عادت بدنی شماست و هیچ جای نگرانی نیست.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن