اخباراخبار داغ

” بسم الله قاصم الجبارین ” به چه معناست؟

حوزه/ آنچه از زبان معصومان(ع) در ادعیه و مناجات‌ها آمده این تعبیر است: «وَالْحَمْدُ لِلّهِ قاِصمِ الجَّبارینَ مُبیرِ الظّالِمینَ»؛ یعنی ستایش خدای را که درهم شکننده سرکشان و نابودکننده ستم‌کاران است.

” بسم الله قاصم الجبارین ” عبارتی عربی به معنی “به نام خداوندی که درهم شکننده سرکشان است” می باشد. این عبارت در ابتدای بیانیه های مربوط به اعدام یا نوعی مجازات سنگین در سال های اول انقلاب اسلامی ایران به کرات استفاده می شده است

به گزارش خبرگزاری حوزه، یکی از جملاتی که این روزها با شهادت سردار سرافزار سپاه اسلام، شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی بسیار دیده و شنیده می شود، جمله زیبای «بسم الله قاصم الجبارین» است که در این مطلب، به صورت کوتاه و مختصر به این مسئله خواهیم پرداخت که این جمله به چه معناست و منبع آن کجاست؟

آنچه از زبان معصومان(ع) در ادعیه و مناجات‌ها آمده این تعبیر است: «وَالْحَمْدُ لِلّهِ قاِصمِ الجَّبارینَ مُبیرِ الظّالِمینَ»؛یعنی ستایش خدای را که درهم شکننده سرکشان و نابودکننده ستم‌کاران است.

این عبارت در دعای افتتاح آمده و امام صادق (علیه السلام) می‌فرماید: پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) این دعا را در ماه مبارک رمضان می‌خواند و مشابه عبارت فوق در دعاهای دیگری نیز وجود دارد.

البته توجه شود که عباراتی چون «بسم الله قاسم الجبارین» درست نیست و عبارت صحیح «بسم الله قاصم الجبارین» صحیح است. در عبارت «بسم الله القاصم الجبارین» نیز چنانچه «القاصم» را اضافه لفظیه بگیریم درست می‌شود.

بسم الله قاصم الجبارین

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن