روانشناسی

چگونه آرامش را در درون خود بیابیم؟

یافتن آرامش درونی، نیاز به تلاش و اراده ای قوی دارد و همیشه به آن آسانی نیست که برخی از مردم دوست دارند باور کنند. اما اگر عمیقاً در درون خود جست‌وجو کنید و دردها و زخم‌های قدیمی را رها کنید، می‌توانید آن را در درون خود بیابید.

آرامش
چیزی که به آن نیاز دارید: زمان- اراده- قلم و کاغذ

اولین قدم آرامش :

لیستی از 5 مورد مهم که شما را از یافتن آرامش ذهنی باز می دارد، تهیه کنید. دردهای قدیمی، ترس ها، حسرت، استرس و … کنار هر یک از موارد، نام فردی را که بیشتر از همه از آن مسئله صدمه می‌بیند، بنویسید. بیشتر اوقات، تنها جواب “خود شما” خواهید بود!

آرامش

دومین قدم آرامش :

حالا فقط افرادی را که موجب صدمه دیدن شما می‌شوند، در نظر بگیرید. به هر کدام، برای 5 دقیقه فکر کنید. درد و حسرت را حس کنید. آیا چیزی تغییر کرده است؟ نه. پس دیگر زمان آن رسیده که ببینید چگونه می‌توانید خود را رها کرده و از هر یک عبور کنید.

آرمش

سومین قدم آرامش :

این فرآیند، همیشه هم خیلی آسان نبوده است. پس اگر حتی بعد از چند بار تکرار، موفق به رسیدن به قدم بعد نشدید، به هیچ وجه خودتان را سرزنش نکنید. چون با هر بار تکرار، شما می‌توانید مدت طولانی تری این کار را انجام داده، ولی کمتر اذیت شوید … به عبارت دیگر – خودتان را ببخشید!

آرامش

چهارمین قدم :

برای هر فردی که در حال فکر کردن به او هستید، نگرش تفکر خود را تغییر دهید. این همان قدرت اراده‌ی محض است؛ و شما می‌توانید آن را انجام دهید! وقتی درون خود را حس می‌کنید، از خود بپرسید “چه کس دیگری از این موضوع رنج می‌برد؟”. جواب شما قطعاً این است: “هیچ کس”. بگذارید این اولین قدم شما برای بخشیدن خودتان باشد. بدین ترتیب شما به خود این اجازه را می‌دهید که دیگر به خاطر چیزی که هیچ کس حتی به آن فکر هم نمی‌کند، خودتان را ناراحت نکنید.

پنجمین قدم :

فکرتان را عوض کنید. موضوعی را که به آن علاقمندید انتخاب کرده و به آن فکر کنید. اتاقی از خانه‌تان را در نظر گرفته و آن را در ذهن خود با رنگ‌ها و وسایل دلخواه‌تان از نو بچینید. در رویایتان هزینه‌ها را در نظر نگیرید! آقایان می‌توانند یک ماشین یا حتی کابینی در جنگل را انتخاب کرده و آن را همان گونه که می‌خواهند رو به راه کنند. همان طور که در رویا به سر می‌برید، به دقت به تک تک وسایل، رنگ‌ها و صداها فکر کنید. این تمرین به شما کمک می‌کند که از افکار دردآور دور شده و در یک جریان فکری پویا قرار بگیرید.

ششمین قدم :

هر چه بیشتر می‌گذرد، متوجه می‌شوید که در میان این تمرینات، زمان بیشتری برای فکر کردن به چیزهایی که دوست دارید پیدا می‌کنید. اگر حتی برای استفاده از این زمان و یادآوری به خودتان، نیاز به چسباندن یادداشت در جاهای مختلف دارید، پس آن را انجام دهید! تنها بیاموزید که به افسردگی که مسائل برایتان ایجاد کرده بودند، فکر نکنید. شما می‌خواهید که ذهن خود را کاملاً دور از این مشکل نگه دارید.

هفتمین قدم :

آیا احساس گناه می‌کنید؟ این امری طبیعی است و باید متوقف شود. داشتن احساس گناه، منجر به افسردگی خواهد شد و این راه حل مورد نظر ما نیست. اگر درد و رنج شما، مربوط به گذشته است و چیزی هم نمی‌تواند تغییر کند، فرآیند تفکر را متوقف کنید.

هشتمین قدم :

بعد از چندین ماه، دوباره به لیست خود بازگردید و مواردی را که موفق به عبور از آن‌ها شده‌اید را خط بزنید. این بدین معنا نیست که شما آن‌ها را فراموش کرده‌اید، بلکه فقط متوجه شده‌اید که لزومی ندارد به چیزی که فقط و فقط به شما و زندگی‌تان صدمه می‌زند، فکر کنید. خودتان را ببخشید و به مرحله‌ی بعدی بروید.

نهمین قدم :

برای خنثی نمودت درد و رنج، برای خود یک عشق انتخاب کنید. این عشق می‌تواند یک شغل، انسان، سرگرمی یا هر آن‌چه که ذهن شما را به سمت جلو سوق می‌دهد، باشد. هر رنجی را که رها می‌کنید، جایی برای افکار مثبت و سازنده باز می‌شود. یک کار خوب برای خودتان و دنیای اطرافتان انجام دهید. فراموش نکنید که شما به یک دلیلی این جا هستید. پس کشف کنید و نیرویی مثبت به زندگی هدیه کنید. این هیچ اشکالی ندارد که شما احساس خوبی داشته باشید.

آرامش

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن