فناوری

رونمایی از خودروی مفهومی مرسدس بنز AVTR با الهام از فیلم آواتار

ترکیب ایده‌ها‌ی جیمز کامرون در فیلم آواتار، توسط مهندسان مرسدس بنز برای ساخت یک خودروی الکتریکی مفهومی با نام AVTR استفاده شده است.

آواتار ساخته‌ی جیمز کامرون در سال ۲۰۰۹ به پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما تبدیل شد. یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های این اثر، شبیه‌سازی یک جامعه‌ی متشکل از موجودات زنده متصل به طبیعت با نام پاندورا بود که تحت تأثیر ماشین‌ها قرار گرفته بودند. 

حدود یک دهه‌ی بعد، این شرایط منبع الهام مهندسان و طراحان مرسدس بنز واقع شده است تا خودرویی مفهومی و آینده‌نگر با نام AVTR را در نمایشگاه معرفی کنند.خودروی مفهومی مرسدس بنز

Mercedes Vision AVTR Conceptکد AVTR مخفف عبارت Advanced Vehicle Transformation به‌معنی تغییرشکل پیشر‌فته خودرو است که البته به‌ نام فیلم آواتار نیز اشاره دارد. هدف از تولید این مدل، رسیدن به محصولی است که مثل یک اورگانیسم زنده رفتار کند و رابط اتصال سرنشین با محیط بیرون شود. مرسدس بنز AVTR فاقد فرمان و کلیدهای معمول در خودروهای امروزی است.

از طریق دست کاربر روی کنسول میانی، ارتباط ذهنی با خودرو فراهم می‌شود و می‌توان امکانات مختلف را کنترل کرد. ترکیب رنگ و نورپردازی فضای داخلی، حالتی شبیه به سیاره‌ی خیالی پاندرورا فراهم می‌کند. حتی صندلی‌ها نیز تداعی‌کننده‌ی محل خواب ساکنان پاندورا و مشابه برگ درختان به‌نظر می‌رسد.

بسیاری از اجزاء مثل چرم صندلی‌ها حاصل از مواد بازیافتی است و دیگر مواد به‌کاررفته در داشبورد و کف کابین AVTR نیز کاملا طبیعی هستند.

طراحی نمای بیرونی AVTR

این خودروی اسپرت ۴‌ در و با ارتفاع بسیار پایین می باشد. در انتهای سقف و نزدیک پشت خودرو، ۳۳ بالچه‌ی کوچک وجود دارند تا حالتی شبیه به تنفس یک موجود زنده را تداعی کنند.

این ادوات، قابلیت تغییر زاویه دارند و آیرودینامیک AVTR را در شرایط مختلف بهبود می‌دهند. برای چرخ‌ها نیز نورپردازی ویژه طراحی شده است تا علاوه‌بر درخشندگی، حس تنه‌ی درخت را به بیننده منتقل کنند.

خودروی مفهومی مرسدس بنز ویژن AVTR، از باتری‌های قابل بازیافت با ظرفیت ۱۱۰ کیلووات ساعت استفاده می‌کند تا انرژی لازم برای رانندگی در مسافتی به‌میزان ۷۰۰ کیلومتر داشته باشد. این محصول، ۴ موتور برقی روی هر چرخ دارد که مجموع قدرت ۴۷۰ اسب‌بخار تولید می‌کنند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن