روانشناسی

عزت نفس چیست و چگونه آن را افزایش دهیم؟

برای این‌که عزت نفس خود را افزایش دهید؛ می‌بایستی خودتان را کاملا بپذیرید. اگر چه ممکن است نسبت به بخشی از رفتار خود ناراضی باشید اما داشتن احساس بد نسبت به خودتان نه رفتارتان، به عزت نفس شما آسیب می‌زند؛ زیرا باید بپذیرید که یک ضعف شما برابر با کل شما نیست! و همه انسان‌ها کامل نیستند.

عزت نفس

عزت نفس چیست؟

عزت نفس (self-esteem) که به آن حرمت نفس نیز می‌گویند، اعتقاد و باوری‌ست که افراد درباره‌ی ارزش‌ها و اهمیت‌های خود دارند.در درجهٔ نخست، عزت نفس نشان دهندهٔ احترامی است که دیگران برای ما قائل‌اند.

عزت نفس بالا

افرادی که از عزت نفس بالایی برخوردار هستند در برخورد و قضاوت خود، به شایستگی رفتار می‌کنند؛ اما افراد دارای عزت نفس پایین برای خود ارزش و احترامی قائل نمی‌باشند که این خود یک عامل مخرب در برخوردهای اجتماعی و رفتاری که افراد دیگر با او دارند محسوب می‌شود.

عزت‌نفس پایین

کسانی که ضعف عزت‌نفس دارند فکر می‌کنند می‌توانند خودشان را بپذیرند! مثلا می‌گویند من پذیرفتم یک آدم بازنده، شکست خورده و قربانی هستم! اگر شما هم به این روش می‌خواهید خودتان را بپذیرید؛ همان بهتر که نپذیرید! زیرا این نوع خویشتن‌پذیری، از نوع ناسالم و از روی درماندگی و افسردگی است و باعث رشد و بهبود عزت نفس شما نمی‌شود؛ چون شما بخاطر مسئله‌‌ای که وجود دارد یا یک ضعف خاص، کل خودتان را معیوب می‌پندارید.

با این نوع خویشتن‌پذیری ناسالم، ممکن است بگویید من می‌خواهم تغییر کنم اما چنان خودتان را تحقیر و سرکوب کرده‌ و از خود انتقاد کرده‌اید که دیگر انگیزه، انرژی و توان لازم را برای بهبود نقاط ضعف خود ندارید.

عزت نفس

اما خویشتن پذیری سالم، شما را تشویق به پذیرش نقاط ضعف خودتان به‌صورت خاص می‌کند و آن را به کل وجودتان تعمیم نمی‌دهد که در این صورت، نه تنها در شما باعث احساس نا امیدی و درماندگی نمی‌شود؛ بلکه تشویق می‌کند تا آن‌ها را رفع کنید.

مثلا می‌گویید من در فلان ویژگی خاص ضعف دارم زیرا ما همه انسان هستیم و ممکن است خطا و ضعف داشته باشیم. وقتی ضعف‌های خود را در یک محدوده خاص بپذیرید؛ می‌توانید در کنار ضعف‌ها و نقص‌های خود، خوش‌بین و مثبت زندگی کنید!

پذیرش ضعف‌ها به معنی حفظ آن‌ها نیست؛ بلکه تا چیزی را نپذیرید نمی‌توانید آن را تغییر دهید. برای این‌که عزت نفس داشته باشید حتما نباید هیچ نقطه ضعف و کمبودی نداشته باشید اما لازم است نه از نقاط ضعف خود فرار کنید نه با آن‌ها جنگ کنید نه تسلیم آن‌ها شوید؛ بلکه با خویشتن پذیری سالم آن‌ها را بپذیرید.

عزت نفس

تمرینی برای این‌که متوجه شوید خویشتن پذیری شما سالم است یا ناسالم!؟

چند مورد از ضعفهای خود را بنویسید و از خود دو سئوال بپرسید:
آیا داشتن این نقطه ضعف، من را تبدیل به شخصی نالایق، به دردنخور، بی‌عرضه و بد کرده است؟
آیا می‌توانم برای بهبود این ضعف کاری انجام دهم؟

پاسخ مثبت به سئوال اول و منفی به سئوال دوم به معنی این است خویشتن پذیری شما ناسالم است. اما پاسخ منفی به سئوال اول و مثبت به سئوال دوم نشان می‌دهد که خویشتن پذیری شما سالم است. آفرین!

برای این‌که بتوانید در مسیر بهبود عزت‌نفس پیشرفت کنید، خودتان را بپذیرید و نقاط قوت و ضعفتان را بشناسید

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن