روانشناسی

احساس ارزشمندی چیست؟

آیا خود را انسانی ارزشمند می‌دانید؟

سئوال مهم این نیست اصلا انسان، ارزشمند است یا خیر یا چه انسانی ارزشمند است و چه انسانی بی‌ارزش!؟ بلکه سئوال مهم این است آیا این انسان با هر نوع، نژاد و رنگی، خودش را انسان ارزشمندی می‌داند یا خیر؟

برداشت اشتباه

اگر شما ارزشمندی خودتان را با توجه به شرایط متغیر بیرونی، کارهایی که می‌کنید و برخوردی که دیگران با شما دارند تعریف کنید؛ اولا این معیار ثابتی برای شما و دیگر انسان‌ها نیست و هر لحظه این ارزشمندی در حال تخریب خواهد بود؛ ارزشمندیدوماً همیشه نگرانید که مبادا من کاری کنم یا دیگران کاری کنند که من بد و بی‌ارزش شوم!

تعریف صحیح

منظور از احساس ارزشمندی نحوه نگرش و قضاوت شما درباره خودتان است. توصیف‌تان از ارزش‌ها ، باورها و بازخوردهای شما از خود!
احساس ارزشمندی یعنی میزان ارزشی که برای خود قائلید. اگر شما عمیقاً خودتان را ارزشمند بدانید و آن را شرطی و وابسته به عوامل بیرونی نکنید؛ اتفاقاً بیشتر کارهایی انجام می‌دهید که حس ارزشمندی در شما رشد کند نه این‌که همیشه در حال دفاع از ارزش خود یا حمله برای حفظ ارزش خود باشید!
در واقع مسئله مهم این است با وجود این‌که تو ارزشمند هستی، چقدر احساس ارزشمندی داری!؟
ما در اثر اشتباهات، رفتارهای نادرست، شکست‌ها، برخورد بد دیگران و تجربیات منفی، بی‌ارزش نمی‌شویم بلکه احساس ارزشمندی نمی‌کنیم یا احساس ارزشمندی خود را از دست می‌دهیم‌.
پس مفهوم ارزشمندی برای هر انسان با مفهوم انسان ارزشمند در ذات خود متفاوت است‌.

ارزشمندی

آیا ارزش قابل تقسیم‌بندی است؟

نمی‌توان ارزش کلی انسان‌ها را بر اساس یک یا چند صفت یا چند رفتار آن‌ها تعریف کنیم و آن‌ها را بر این اساس به ارزشمند و بی‌ارزش یا ارزشمندتر و بی‌ارزش‌تر تقسیم کنیم.
زیرا انسان‌ها مجموعه‌ای پیچیده از صفات مثبت، منفی یا خنثی هستند و ما نبایستی در تعریف انسان ذاتاً ارزشمند ، معیارهای عرفی و سلیقه‌ای را وارد کنیم زیرا انسان‌ها ابتدا به صرف این‌که انسان هستند ارزشمند محسوب می‌شوند و سپس رفتار آن‌ها ارزیابی می‌شود.

ارزشمندی

اگر خودتان را ارزشمند بدانید به خودپذیری هم می‌رسید اما اگر در باور خود، وجودتان را ارزشمند ندانید دیگران نیز شما را ارزشمند نخواهند دانست.
زمانی که به خودپذیری دست یابید، هم به ارزشی برابر با دیگران می‌رسید و خود را مقایسه با دیگران نمی‌کنید (خود را بالاتر یا پایین‌تر از دیگران نمی‌دانید) هم این‌که می‌خواهید این خودِ ارزشمند را بهتر و بی‌نقص‌تر کنید.

مثلا مهارت‌ها و استعداد خود را گسترش می‌دهید یا به نقاط مثبت و شایستگی‌های خود توجه می‌کنید.
محال است کسی که احساس خوبی نسبت به خودش ندارد؛ کار خوب کند یا کارهای خودش را خوب بداند! ضعف‌های شما با بی‌ارزش دانستن خودتان، نه تنها برطرف نمی‌شوند بلکه بدتر هم می‌شوند! کسی با تحقیر خود یا دیگران، ارزشمند نمی‌شود!

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن