روانشناسی

رفتار درمانی عقلانی_ هیجانی یا REBT چیست؟

در سال 1950 میلادی، روانشناسی به نام دکتر آلبرت الیس (Albert Ellis) ایده‎ایی را برای درمان بسیاری از اختلالات عصبی و روانی معرفی نمود که آن را رفتار درمانی عقلانی _ هیجانی (Rational Emotive Behavioural Therapy) می‎گویند.

این ایده اعتقاد دارد ریشه‌ی تمامی بیماری‌های روانی و عصبی در باورهای غیرمعقول و غیر منطقی قرار دارد.

ناگفته نماند این ایده نخستین بار توسط فیلسوف یونانی اپیکتت (Epictetus) کشف شده بود که می‌گفت: ” برداشت و تعامل مردم از وقایع نتیجه احساس آنان از واقعیت است نه خود واقعیت ”

 

رفتار درمانی عقلانی_هیجانی ( REBT ) به چه نکاتی اشاره دارد؟

۱- خواستار تایید دیگران باشید نه محتاج:

این‌که دیگران ما را تایید کنند خوب است اما اگر خودمان را تنها با تایید دیگران خوب بدانیم؛ به تایید دیگران نیازمند می‌شویم و اگر این تایید نباشد یا آن را از دست بدهیم مضطرب شده و احساس بی‌ارزشی می‌کنیم!
تایید دیگران می‌تواند ترجیح و درخواست شما باشد نه نیاز ضروری و توقع شما..!

هیجانی
شما‌ نمی‌توانید دیگران را مجبور کنید که حتما و باید شما را قبول کنند؛ این نشان دهنده این است خودتان را قبول ندارید. تایید دیگران‌ را به حساب یک پاداش بگذارید نه طلبی که آن‌ها باید و حتما به شما پرداخت کنند.

۲- مشتاق خویش باشید نه محتاج دیگران:

رابطه عاشقانه ممکن است احساس خوشایندی به شما بدهد اما برای این‌که از خود رضایت داشته باشید و خودتان را دوست بدارید؛ رابطه عاشقانه نیازی ضروری و اجتناب ناپذیر نیست! حتما نباید با کسی یا کسانی در ارتباط عاشقانه باشید تا بتوانید احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید. به این معنی نیست وارد هیچ رابطه‌ عاطفی نشوید اما اگر فقط با رابطه حالتان خوب می‌شود؛ بدانید نه تحمل کوچک‌ترین جدا شدن دارید و نه بدون دیگران می‌توانید احساس ارزشمندی داشته باشید! پس هر رابطه بدی را تحمل می‌کنید.

هیجانی

۳- مسئول نیازهای خود باشید نه دیگران:

اگر همیشه دیگران را مقدم بر خودتان‌ بدانید یا آن‌ها را مسئول نیازهای خود بدانید؛ هم از خودتان و آنچه هستید غافل می‌شوید و هم این‌که برای رفع نیازهایتان به دیگران وابسته می‌شوید.

هیجانی

وقتی نتوانید به خودتان برسید چگونه می‌توانید به دیگران برسید!؟ توجه به خود و خواسته‌هایتان و قبول مسئولیت در برابر رفع نیازهایتان، خودخواهی نیست‌. خودخواهی زمانی است که در یک رابطه برد-باخت فقط به منافع خودتان توجه داشته باشید یا این‌که با آسیب رساندن به دیگران‌ و زیر پا گذاشتن منافع آن‌ها، بخواهید به منافع خود برسید.

۴- احترام برانگیز باشید نه طلبکار احترام:

به جای این‌که برای دیگران قانون تعیین کنید و به همه دستور بدهید که باید و حتما شما را دوست داشته باشند و به شما احترام بگذارند؛ خودتان را دوست داشته باشید و احترام برانگیز رفتار کنید.

هیجانی

این‌گونه دوست نداشتن یا حتی بی‌حرمتی دیگران کمتر شما را می‌رنجاند و باعث احساس بی‌ارزشی در شما نمی‌شود. وقتی محترمانه ابراز وجود کنید و برای وقت، انرژی و شخصیت خود ارزش قائل شوید؛ اتفاقاً بیشتر جذاب و مورد احترام دیگران قرار می‌گیرید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن