روانشناسی

علائمی که هشدار می‌دهند افسردگی در کمین است!

افسردگی بیماری خاموش قرن 21، یکی از شایع‌ترین امراضی محسوب می‌شود که در حال تبدیل شدن به دومین بیماری در حال گسترش قرن می‌باشد.
باید بدانید افسردگی مانند هر بیماری دیگر دارای علائمی بوده که به ما هشدار می‌دهند دچار افسردگی یا مستعد افسردگی می‌باشیم.

کسانی که به افسردگی دچار هستند ممکن است در ظاهر کاملا معمولی و نرمال زندگی کنند و ظاهر مرتبی هم داشته باشند؛ اما در درون خود، امید به زندگی را به طور کامل از دست داده‌اند، از هیچ مساله‌ای خوشحال نمی‌شوند و عموما هم حوصله و انگیزه کافی برای انجام کارهای خود را ندارد. از آن‌جا که همه این اتفاقات درونی هستند، ممکن است اطرافیان متوجه آن نشوند.

افسردگی

در ادامه با برخی از مهم‌ترین علائم هشدار دهنده این بیماری آشنا خواهید شد:

 

1-خسته و بی‌حوصله هستید

خستگی در انتهای یک روز کاری، امری عادی است. اما اگر پس از یک شب کامل استراحت، در ابتدای صبح احساس خواب آلودگی و خستگی شدید دارید به احتمال زیاد به افسردگی دچار هستید.

2-مشکلات سلامتی

اگر به طور ناگهانی دردهایی در ناحیه مفاصل و کمر پیدا کرده‌اید یا با مشکلات گوارشی مواجه هستید، احتمال ابتلا به بیماری افسردگی در شما وجود دارد.

3-خلق عصبی و کم حوصله

اگر در بیشتر مواقع عصبی، بی‌حوصله، کم حوصله، پرتنش و حساس هستید احتمالا افسردگی دارید و خودتان هم از آن بی اطلاع هستید.

4-احساس بی‌ارزش بودن دارید و فکر می‌کنید لایق زندگی نیستید

ناامیدی، فکر به خودکشی، حس پوچی و بی‌ارزش بودن همگی از علائم افسردگی هستند. بهتر است در این موارد با روانشناس یا روانپزشک مشورت کنید و از آن کمک بخواهید.

5-هیچ اتفاقی موجب خوشحالی شما نمی‌شود

هر کاری که می‌کنید، در هر جمعی که هستید، حتی جشن و مهمانی و حضور در میان دوستان عزیزتان هم نمی‌تواند به شما خوشحالی بدهد. این یک نشانه خطر است. حتما نزد پزشک بروید تا مطمئن شوید که به افسردگی مبتلا نشده‌اید.

6-قدرت تمرکز و حافظه شما دچار اختلال شده است

اگر اخیرا متوجه شده‌اید که نمی‌توانید به درستی روی کارهای خود تمرکز کنید، یا حافظه‌تان ضعیف شده و به سختی برخی از مسایل را به خاطر می‌آورید، ممکن است به افسردگی دچار شده باشید. در چنین مواقعی گوش سپردن به حرف‌های اطرافیان و درک همه صحبت‌هایشان برایتان دشوار خواهد شد.

7-مشکل خواب پیدا کرده‌اید

اگر بیش از حد می‌خوابید یا شب‌ها نمی‌توانید بخوابید این می‌تواند نشانه افسردگی باشد.

8-تغییرات وزنی بزرگ پیدا کرده‌اید

اگر در ماه‌های اخیر وزن زیادی از دست داده‌اید یا وزن زیادی کسب کرده‌اید یعنی رژیم غذایی شما تغییرات اساسی پیدا کرده است. یکی از نشانه‌های ابتلا به این بیماری، افزایش یا کاهش ناگهانی اشتهاست.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن