روانشناسی

چگونه در ارتباط با ازدواج مجدد، کودک خود را متقاعد کنیم!

هرچه سن کودکتان کمتر باشد، پذیرش این موضوع و تغییرات در ساختار خانواده راحت‌تر است، چراکه کودک درکی از مسائل ندارد.

روانشناسان معتقدند هرچه سن کودکان بیشتر باشد و یا در سن بلوغ باشند پذیرش این تغییرات سخت است، البته بستگی به تفاوت‌های فردی نیز دارد، چراکه در برخی از موارد بعضی از آن‌ها شرایط جدید و ازدواج مجدد والدینشان را می‌پذیرند، همچنین برخورد والدین با کودکان نیز در پذیرش این مسئله موثر است.

کودک

هرچه والدین ارتباط خوبی با فرزندشان داشته باشند، پذیرش ناپدری یا نامادری راحت‌تر می‌شود.

بایدها و نبایدهایی که والدین باید آن را رعایت کنند:

  • والدین نباید درباره ازدواج مجدد خود به فرزندشان دروغ بگویند و بدون تخریب چهره والد اصلی در این باره با او صحبت کنند.
  • والدین نباید به کودکشان بگویند که “می‌خواهم برایت پدر یا مادر جدید بیاورم” اگر طلاق رخ داده و یکی از والدین قصد ازدواج مجدد دارد باید به فرزند خود بگویند “من می‌خواهم با فرد جدیدی ازدواج کنم، قطعا این فرد نمی‌تواند جای پدر یا مادر تو را بگیرد. “

کودک

 با مخالفت کودک چه کنیم؟

با اعلام ازدواج مجدد ممکن است شاهد واکنش‌های مختلفی از سوی کودک باشید؛ اگر کودک احساس ناراحتی کرد باید با او همدلی کنید به عنوان مثال به او بگویید “می‌دونم پذیرش این مسئله برای تو ممکن است سخت باشد، اما من تلاش می‌کنم تا تو بتوانی این موضوع را بپذیری”.

در برخی موارد، یکی از والدین فوت کرده و والد دیگر قصد ازدواج مجدد دارد که باید برای کودک توضیح دهد که پدر یا مادر واقعی تو همانی است که فوت کرده و کسی قرار نیست جای او را برای تو بگیرد.

لازم است والدین به کودک دروغ نگویند، با او ارتباط خوب برقرار کنند، روراست همه چیز را توضیح دهند، احساسش را بپذیرند و همدلی لازم را با او داشته باشند، همچنین در مقابل واکنش اولیه‌اش گارد نگیرند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن