سبک زندگی

عادات مخربی که خلاقیتتان را نابود می‌کند!

اگر فکر می‌کنید برخی انسان‌ها، خلاق و بااستعداد ذاتی به دنیا آمده‌اند سخت در اشتباه‌اید. درست است که بخشی از این موارد به عوامل ارثی مربوط می‌شود، اما باید در نظر داشته باشید که کارشناسان معتقدند خلاقیت از اساس، مهارتی آموختنی است که با تمرین و تکرار پرورش می‌یابد.

شما نیز می‌توانید با تلاش هر روزه و بکارگیری از افکار و ایده‌های نو خودتان را به سوی خلاقیت بیشتر سوق دهید. در ادامه با عادات مخربی که برایتان عادی شده است اما عامل مهمی در سرکوب سازی خلاقیتتان محسوب می‌شود آشنا خواهید شد.

خلاقیت

1- ترس از شکست

این ترس به شما اجازه نمی‌دهد به اندازه کافی جسور و خلاق باشید. اگر هدف‌تان دوری از شکست‌خوردن و اشتباه‌کردن باشد، به آدمی خاموش و محافظه‌کار تبدیل خواهید شد.

خلاقیت یعنی «آزمون فرصت‌های پیش‌رو و کاوش در بن‌بست‌ها».
ایده جذابی که پس از تمامی اشتباهاتی که مرتکب شده‌اید به ذهن‌تان می‌رسد، به همه آن‌ها می‌ارزد.

خلاقیت

2- پیش‌داوری

خلاقیت نیاز به ایده پردازی و نوآوری بصورت آزادانه و بدون پیش‌داوری دارد. اگر سریع به ایده‌هایتان واکنش نشان دهید و آن‌ها را قضاوت کنید باعث تردید درباره ایده‌هایتان و درنتیجه خلاقیت کمتر خودتان می‌شوید.

به خودتان فرصت این را دهید که ایده‌ها یکی پس از دیگری سراغتان بیایند؛ سپس می‌توانید بهترین‌ها را گزینش و پیرایش کنید.

3- رنجیدن از نقدها

همه افراد در مسیر موفقیت و پیشرفت، نیازمند بازخورد و نقدهایی هستند تا آن‌ها را از اشتباهاتشان آگاه سازد. این انتقادات‌ مانند کلیدی طلایی به ما کمک می‌کنند؛ بنابراین باید بدانید که ترس از نقد به منزله‌ی ترس از پیشرفت و رشد است.

4- مقایسه خود با دیگران

زمانی که خود را با دیگران مقایسه می‌کنید، خلاقیت و نوآوری‌های بی‌مانند ذهنی‌تان را خاکستر می‌کنید. سعی کنید معیار خاص خودتان در خلاقیت داشته باشید و خودتان را با دیگران قیاس نکنید.

5- کمبود اعتماد به نفس

خلاقیت همواره با بخشی از عدم‌اطمینان همراه است؛ بنابراین به همراه داشتن کمی تردید، طبیعی به نظر می‌رسد. اما اگر کمبود اعتماد به نفس در طولانی‌مدت، بر توانایی‌ها و قابلیت‌های‌تان تأثیر منفی گذاشت، بهترین راه برای خلاق‌بودن این است که نخست اعتمادبه‌نفس‌تان را تقویت کنید.

 6- کمبود جسارت

اگر جزء افرادی هستید که از ریسک کردن و کاوش در مسیرهای جدید می‌ترسید، بدون شک انحراف از مسیر رایج، برایتان دشوار خواهد بود. برای خلاق‌بودن باید جسور باشید و فرصت‌های پیش روی‌تان را امتحان کنید.

ترس بزرگ‌ترین دشمن خلاقیت است.

7-وسواس تحلیل

وسواس در تحلیل داده‌ها به دلیل انبوه داده و اطلاعات، بسیار مخل است و باعث می‌شود نتوانید هیچ تصمیمی بگیرید. آدم‌های خلاق می‌دانند که درگیرشدن و تمرکز بیش‌ازاندازه روی موضوعی خاص، دشمن خلاقیت است.

8- نگرانی از عدم‌اطمینان

طبیعت انسان‌ها به گونه‌ای است که تمایل دارند همه چیز درست و منطقی باشد. ابهامات و ندانستن، انسان را نگران می‌سازد؛ اما باید بدانید برای خلاقیت، باید شجاعت پذیرش عدم‌اطمینان را داشته باشید. از عدم‌اطمینان نترسید. خلاقیت عادت است و بهترین خلاقیت‌ها نتیجهٔ عادت‌های سودمندی هستند که بهره‌بردن از خیال‌پردازی و نوآوری را برای ما ممکن می‌کنند. برای‌ آن‌که به‌راستی خلاق باشید، نباید از اشتباه‌کردن بترسید.

پایان کلام این است که اگر می‌خواهید خلاق باشید و عنصر خلاقیت را هر چه بیشتر در خود بپرورانید باید بیشتر این مهارت را تمرین کنید. به دنبال آن، عادات مخربی که خلاقیتتان را نابود می‌کنند، کمرنگ‌تر خواهند شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن