روانشناسی

نشانه‌های استرس بالا و اضطراب پنهان را بشناسید!

زندگی در جهان پرتنش و استرس امروزی زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌های جسمی و روانی بوده که خواه یا ناخواه همه ما آن‌ها را تجربه کرده‌ایم.

یکی از بیماری‌های شایع که ممکن است از وجود آن آگاه نباشیم، استرس و اضطراب پنهان است. در ادامه با برخی از عاداتی که در نتیجه این بیماری پنهان به‌وجود می‌آیند آشنا خواهید شد.

عادت‌های هشداردهنده:

 • هر روز صبح یک صبحانه تکراری می‌خورید
 •  ناخن هایتان را می‌جوید
 •  برای هر کاری تشریفات خاصی دارید
 •  کارهایی که باید انجام دهید را فهرست می‌کنید
 •  متوجه گذشت زمان نمی‌شوید
 •  تمام شب را بیدار می‌مانید
 •  قبل از زنگ خوردن ساعت بیدار می‌شوید
 • کارهایتان را پشت گوش می‌اندازید
 •  از دیگران راهنمایی می‌گیرید
 • درباره‌ی همه چیز تحقیق می‌کنید
 •  همیشه نزدیک به در خروجی می‌نشینید
 • کمی از خانه دور می‌شوید دوباره به خانه بر می‌گردید تا دوباره همه چیز را چک کنید

برخی از علائمی که در بدن آشکار می‌شوند:

1-بیماری‌های مکرر

زمانی که مضطرب هستید، بدن هورمون‌های اضافی تولید می‌کند و پس از آن باید به سختی کار کند تا سطوح این هورمون‌ها را تنظیم کند.
اگر همواره اضطراب دارید، بدن شما باید سخت‌تر از شرایط عادی کار کند و این می‌تواند به تضعیف سیستم ایمنی منجر شود. همان گونه که می‌دانید، یک سیستم ایمنی ضعیف در‌ها را به روی بیماری‌های مختلف باز می‌کند.

2-سردرد‌های بی پایان

سردرد‌های پایدار برای چند هفته یا حتی چند ماه می‌تواند نشانه‌ای از اضطراب باشد.
زمانی که استرس دارید به طور معمول آرواره‌های خود را روی یکدیگر فشار می‌دهید، دندان‌ها را به هم میسایید، و عضلات صورت و گردن را سفت می‌کنید. این اثرات جسمانی اضطراب می‌توانند محرک سردرد‌هایی باشند که به نظر می‌رسد هیچ گاه از بین نمی‌روند.

3-خستگی

افراد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر در تمامی روز‌های هفته با نگرانی مداوم مواجه هستند. قرار گرفتن در این شرایط می‌تواند احساس خستگی پایدار را موجب گردد.

اضطراب

4-درد‌های بدنی مداوم

افرادی که مضطرب هستند به صورت ناخودآگاه، به آرواره‌های خود فشار وارد می‌کنند، دست‌های خود را مشت کرده و فشار می‌دهند و تمام عضلات بدن خود را سفت می‌کنند. این انقباض‌های مکرر عضلانی می‌تواند به شکل‌گیری درد‌های عضلانی منجر شود.

5-گوارش ضعیف

اضطراب بیش از آن چه فکر کنید می‌تواند بر بدن انسان تاثیرگذار باشد. این شرایط می‌تواند بیماری‌هایی مانند یبوست، نفخ، اسهال، گرفتگی‌های عضلانی، و دیگر مشکلات گوارشی را در پی داشته باشد. از طرفی گوارش ضعیف، خود می‌تواند زمینه‌ساز افسردگی و اضطراب گردد.

6-بی خوابی

همانند شرایط ضعیف گوارش، به نظر می‌رسد بی خوابی و اضطراب نیز یک چرخه معیوب را شکل می‌دهند. اضطراب به خواب رفتن یا خواب باقی ماندن را دشوارتر می‌سازد، در شرایطی که بی خوابی می‌تواند علائم اضطراب را تشدید کند.

هفت تا هشت ساعت خواب شبانه می‌تواند به مدیریت اضطراب کمک کند.

7-احساس خجالت

همه ما گاهی اوقات خجالتی می‌شویم. با این وجود، اگر همواره احساس می‌کنید که در موقعیت‌های اجتماعی همه نگاه‌ها روی شما دوخته شده‌اند، این می‌تواند نشانه‌ای از اضطراب پنهان باشد.
اگر دچار لرز هستید، در صحبت کردن با دشواری مواجه هستید، و هنگامی که در جمع قرار دارید به شدت عرق می‌کنید، شاید بهتر باشد با یک درمانگر صحبت کنید.

8-کاهش میل جنسی

اضطراب می‌تواند ترشح گنادوتروپین‌ها، هورمون‌هایی که در بیضه‌ها و تخمدان به تولید هورمون‌های جنسی بیشتر کمک می‌کنند را مختل کند. سطوح کم این هورمون می‌تواند به کاهش میل جنسی و تعداد اسپرم منجر شده و همچنین تخمک گذاری را کاهش دهد.

9-آکنه

استرس و اضطراب همیشگی می‌توانند سطوح کورتیزول را بالا نگه دارند. پژوهش‌های صورت گرفته نشان داده‌اند که سطوح بالای کوتیزول می‌تواند محرک آکنه باشد.

اضطراب

10-مشکلات تمرکز

افراد مضطرب در تمرکز روی یک موضوع با دشواری مواجه می‌شوند. این شرایط انجام وظایف را دشوار می‌سازد و در نتیجه آن اضطراب تشدید می‌شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن