پزشکیسلامت و تندرستی

مضرات مصرف قرص ایبوپروفن

 مهمترین عوارض جانبی ایبوپروفن

مضرات مصرف قرص ایبوپروفن

ایبوپروفن یکی از متداول ترین دارو های مسکن در سراسر دنیاست که اغلب افراد نسبت به عوارض آن بی اطلاع هستند. حمله قلبی، آسیب به DNA، خطر سقط جنین، کم خونی و فشار خون، از جمله مهمترین عوارض جانبی این داروست.
معمولا از این داروی ضد التهابی غیر استروییدی برای از بین بردن درد آرتروز، سردرد، پا درد، التهاب، تورم، دندان درد و دردهای قاعدگی مصرف می شود.

محققان بر این باورند که برخی از عوارض جانبی ایبوپروفن بسیار خطرناک و جبران ناپذیر هستند.
به همین دلیل استفاده از روش های طبیعی و داروهای گیاهی جهت کاهش دردهای مزمن ،از مصرف این گونه قرص ها بیشتر توصیه میشود .

مهمترین عوارض جانبی ایبوپروفن عبارتند از :

احساس گیجی، افزایش وزن، زخم معده، تنگی نفس و آسم، زنگ زدن گوش، خارش،دانه های پوستی، اسهال یا یبوست، نفخ معده، سردرد، پرخاشگری، سرگیجه، سوزش معده، تهوع، استفراغ، تغییرات بینایی و مشکلات کلیوی و کبدی از شایع ترین عوارض جانبی ایبوپروفن محسوب میشوند. این عوارض جانبی معمولا در اکثر بیماران دیده می شود.

مضرات مصرف قرص ایبوپروفن

عوارض جانبی خطرناک ایبوپروفن چیست؟

حمله قلبی

بر طبق مطالعه ای که در مجله The Lancet منتشر شده است، یکی از مهمترین عوارض جانبی ایبوپروفن و داروهای ضد التهابی غیر استروییدی دیگر، احتمال بالای حمله قلبی و سکته مغزی است.
پزشکان استفاده از قرص ایبوپروفن را در بیماران قلبی و افرادی که در خانواده خود سابقه نارسایی قلبی دارند، گزینه مناسبی نمی دانند.

آسیب به DNA

بر اساس گزارش منتشر شده در نشریه Drug and Chemical Toxicology، آزمایش های حیوانی نشان می دهد مصرف افراطی ایبوپروفن باعث آسیب به DNA و جهش ژنتیکی می شود و همین امر زمینه را برای ابتلا به سرطان فراهم می کند.

افزایش فشارخون

طبق پژوهش های صورت گرفته این دارو سبب افزایش فشار خون شده و در بیماران قلبی توصیه نمی شود.

کاهش شنوایی

بر اساس گزارش نشریه Medicine، یکی از عوارض جانبی استفاده طولانی مدت از ایبوپروفن،کاهش شنوایی است.

کم خونی

ایبوپروفن و داروهای ضد التهابی غیر استروییدی دیگر با آسیب به گلبول های قرمز خون، سبب کم خونی می شود. نتایج این مطالعه در نشریه Pharmazie منتشر شده است.

سقط جنین

بر اساس گزارش BMJ، خطر سقط جنین را در ماه های اول بارداری با مصرف ایبوپروفن و داروهای ضد التهابی غیر استروییدی دیگر، دو برابر می شود.

بنابراین با توجه به عوارض جانبی خطرناک ایبوپروفن، محققان توصیه می کنند که روش های طبیعی تسکین درد، جایگزین این دارو شود.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن