فناوری

ساخت رآکتور هسته‌ای مینیاتوری رولز رویس

ممکن است برق مورد نیاز بریتانیا از رآکتورهای هسته‌ای مینیاتوری رولز رویس ، تا پایان دهه‌ی جاری تأمین شود.

رولز رویس، شرکت مطرح بریتانیایی روز جمعه تأیید کرد که قصد دارد نیروگاه‌های برق پیش‌ساخته را تا سال ۲۰۲۹ در این کشور نصب و راه‌اندازی کند.

نیروگاه‌های هسته‌ای مینیاتوری را می‌توان به‌طور انبوه تولید و سوار بر کامیون در حجم درخور توجه عرضه کرد که این ویژگی پیش‌بینی هزینه‌ی ساخت آن‌ها را امکان‌پذیرتر می‌کند.

UK small modular reactor: pioneering intelligent power

اما مخالفان می‌گویند، بریتانیا باید به‌کلی برق هسته‌ای را کنار بگذارد. آن‌ها معتقدند این کشور درعوض باید بر منابع انرژی تجدید‌پذیر ارزان‌تر تمرکز کند.

طرفداران محیط‌ زیست بر سر استفاده از انرژی هسته‌ای اتفاق نظر ندارند. برخی آن را همچنان خطرناک و گران می‌دانند؛ درحالی که به باور دیگران، برای به صفر رساندن میزان انتشار کربن تا سال ۲۰۵۰ استفاده از تمام فناوری‌ها ضروری است.

با این حال، صنعت انرژی اطمینان دارد که رآکتورهای مینیاتوری می‌توانند در زمینه‌ی قیمت با منابع تجدیدپذیر نظیر انرژی بادی دریایی رقابت کنند.

رولز رویس درحال هدایت کنسرسیومی برای ساخت رآکتورهای هسته‌ای کوچک (SMRs) و نصب آن‌ها در سایت‌های هسته‌ای پیشین در شهرستان کامبریا یا ولز است.

این شرکت معتقد است که درنهایت بین ۱۰ تا ۱۵ نیروگاه در بریتانیا خواهد ساخت. این نیروگاه‌های کوچک که اندازه‌ای تقریبا برابر با ۶۰۷۰ مترمربع دارند، در فضایی بالغ بر ۴ هکتار مستقر می‌شوند.

این مقدار یک‌شانزدهم اندازه‌ی نیروگاه برق بزرگی چون  هینکلی پوینت در انگلیس است.

رآکتورهای هسته‌ای مینیاتوری چنان کوچک هستند که از نظر تئوری هر شهر کوچکی می‌تواند صاحب یکی از آن‌ها باشد؛ اما مزیت استفاده از سایت‌های کنونی این است که امنیت آن‌ها دربرابر حملات تروریستی بسیار راحت‌تر تأمین می‌شود.

این یکی از معدود نکات مثبت صنعت هسته‌ای محسوب می‌شود که با کاهش قیمت انرژی‌های تجدیدپذیر در طول سال‌های گذشته درتلاش برای حفظ خود بوده است.

در چند سال اخیر، پروژه‌های هسته‌ای بزرگ کنار گذاشته شده و شرکت‌های مطرحی چون توشیبا و هیتاچی در ژاپن از مشارکت در توسعه‌ی آن‌ها صرف‌نظر کرده‌اند؛ زیرا قادر به تأمین منابع مالی لازم نبوده‌اند.

ساخت نیروگاه هینکلی پوینت در شهرستان سامرست ممکن است ۳ میلیارد دلار بیش‌ از پیش‌بینی‌ها هزینه داشته باشد.

پاول استین، مدیر ارشد فناوری در رولز رویس می‌گوید:

راهکار کاهش هزینه‌ها، داشتن قطعات پیش‌ساخته‌ای است که می‌توانیم در آن‌ها از روش‌های جوشکاری دیجیتال پیشرفته و مونتاژ رباتیک استفاده و سپس قطعات را به محل عرضه و روی هم سوار کنیم.

به‌گفته‌ی استین، رویکرد یادشده به‌ نحو چشمگیر هزینه‌های ساخت نیروگاه هسته‌ای را کاهش می‌دهد که این امر درنهایت می‌تواند به تولید برق ارزان‌تر منجر شود!

اما به اعتقاد پل دورفمن از کالج دانشگاهی لندن در بازگویی مزایای قیمتی احتمالی خط مونتاژ ماژولار در مقایسه با ساخت‌وساز سفارشی و در محل احتمالا اغراق شده است.

او گفت: اشتباهات خط تولید می‌تواند به بروز نواقصی کلی منجر شود که در کل ناوگان رآکتورها پخش می‌شود و رفع آن‌ها هزینه‌بر خواهد بود. ساخت یک واحد ۱.۲ گیگاواتی در مقایسه با ده‌ها واحد ۱۰۰ مگاواتی بسیار اقتصادی‌تر است.

رولز رویس امیدوار است که از طریق فروش رآکتورهای هسته‌ای کوچک به خارج از کشور و دستیابی به  مزیت کاهش هزینه دراثر افزایش حجم تولید، بر محدودیت هزینه‌ها غلبه کند. منتقدان هشدار داده‌اند که نیروگاه‌های مینیاتوری تا پیش از میانه‌ی دهه‌ی ۲۰۲۰ در تعداد درخورتوجه آماده نخواهد بود که تا آن زمان بریتانیا به‌منظور دستیابی به اهداف اقلیمی‌اش باید نیازهایش به برق را بدون انتشار کربن تأمین کرده باشد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن