اخباراخبار داغ

ماجرای برخی ادعاهای درمانی در مورد مهار کرونا

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درباره ادعاهایی در زمینه مهار کروناویروس در چین و همچنین امکان درمان آن توضیح داد.

دکتر کیانوش جهانپور در گفت‌وگو با ایسنا، در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر مهار کروناویروس در چین، گفت: هنوز شواهد و مستندات متقنی در زمینه مهار کرونا ارائه نشده، اما به هر حال اگر چنین ادعایی هم مطرح شده باشد، باید منتظر مستندات آن باشیم.

وی افزود: البته نمودار بیماری کرونا روندی صعودی را نشان می‌دهد. حداقل بر اساس آنچه تاکنون مشاهده می‌شود، به نظر می‌آید که بحث مهار بیماری مطرح نیست، اما ممکن است بعدها با ارائه مستندات اپیدمیولوژیک مشخص شود که بیماری مهار شده است که باید این مستندات را ارائه کنند، اما فعلا بعید می‌دانم که ظرف این مدت کوتاه بیماری مهار شود.

ماجرای برخی ادعاهای درمانی

وی افزود: ادعاهایی که در زمینه درمان کرونا ویروس مطرح می‌شود، صرفا درمان‌های تجربی است که در آن از برخی داروهای آنتی ویروس و ضد ویروس استفاده می کنند. در عین حال ممکن است گزارش‌های اولیه‌ای در حد گزارش موردی مبنی بر اثر بخشی نسبی داروها وجود داشته باشد اما تا زمانی که مطالعات بالینی متعدد انجام نشود و شواهد آن مرور نشود، نمی‌توان درباره اثربخشی یک دارو قضاوت کرد.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت همچنین گفت: در عین حال یک خطر و تهدیدی که وجود دارد این است که استفاده از برخی داروهای مورد استفاده در هپاتیت یا ایدز برای ویروس‌هایی مانند کروناویروس، ممکن است میزان مقاومت در برابر این ویروس‌ها را افزایش دهد و این موضوع یک تهدید تلقی می‌شود. بنابراین خیلی نمی‌توان به گزارش‌های موردی در این زمینه خوشبینانه نگاه کرد بلکه باید منتظر مطالعات بالینی بمانیم.

جهانپور گفت: در حال حاضر کروناویروس جدید هیچ درمان مستقیم و قطعی ندارد، اما درمان‌های حمایتی و نگهدارنده برای عبور از بیماری وجود دارد. در چین هم تعداد زیادی از بیماران حتی بدون استفاده از آنتی ویروس‌ها بهبود پیدا کردند و به نظر می‌رسد که بیش از ۷۰ درصد افراد مبتلا نیاز به بستری ندارند، مابقی هم که نیازمند بستری هستند ممکن است نیاز به مراقبت‌های تنفسی نداشته باشند، اما به هر حال متاسفانه حدود ۳ درصد این بیماران بر اساس گزارش‌های موجود در چین فوت کرده‌اند.

 

دکتر کیانوش جهانپور

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن