سبک زندگی

تیپ های شخصیتی و شغل‌های مناسب آن‌ها

همه افراد دارای یکسری ویژگی‌های  منحصربه‌فردی در خلق‌وخو و رفتار خود هستند که تیپ شخصیتی آن‌ها را تشکیل می‌دهد. درک و شناخت مشخصات تیپ‌های شخصیتی مختلف در ازدواج و انتخاب شغل مناسب تأثیر مثبت و بسزایی دارد. تیپ‌های شخصیتی افراد به 4 گروه تقسیم می‌شوند که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا خواهید شد.

تیپ شخصیتی A:

این افراد در صحبت و عمل عجول هستند و آستانه تحمل کمی دارند، بی‌صبر و حوصله‌اند. از خصوصیات اخلاقی آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • مستبد
 • جاه‌طلب
 • پرخاشگر
 • همیشه کارها در زمان کم باهم انجام می‌دهند و پرکارند و در روزهای تعطیلی نیز کار انجام می‌دهند زیرا بر این عقیده‌اند که باید کار زیاد و استراحت کم باشد.
 • استرس بالایی دارند. (در آینده ممکن است منجر به بیماری‌های قلبی-عروقی و فشارخون گردد)

ازدواج تیپ شخصیتی A:

اگر این افراد، فردی با تیپ شخصیتی خودشان را برای ازدواج انتخاب کنند، به دلیل این‌که هر دو قطب شبیه هم هستند، ازدواج ناموفقی خواهند داشت؛ یعنی هر دو زمان گرفتاری در مشکلات زندگی بی‌طاقت و پرخاشگرند.

شغل‌های مناسب تیپ شخصیتی A:

این شخصیت از افراد،  مدیران موفقی می‌شوند که در کارهای مدیریتی می‌درخشند اما کارهایی مانند معلمی، پرستاری، مشاوره و… که احتیاج به حوصله و آرامش دارد برای آن‌ها مناسب نیستند.

تیپ شخصیتی B:

این افراد دارای شخصیتی آرام، شاد، بی‌خیال، صبور هستند که در هر شرایطی انعطاف‌پذیرند و خود را با محیط سازگار می‌کنند.

از ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • خونسرد
 • رقابتی نیستند
 • انجام کارها در دقایق آخر

مشاغل مناسب تیپ شخصیتی B:

این افراد در مشاغل حساسی مانند آتش‌نشانی، کار در اورژانس و… که احتیاج به زمان‌سنجی و دقت کافی دارند، موفق نخواهند بود.

تیپ شخصیتی C:

افراد این گروه حساس، دقیق و سختگیر هستند و همیشه به جزییات توجه می‌کنند. این افراد از کار گروهی بیزارند و دوست دارند کارها را شخصی انجام دهند.

مشاغل مناسب تیپ شخصیتی C:

مشاغلی که برای این تیپ اشخاص مناسب‌اند:

 • کار با رایانه
 • حسابداری
 • به‌صورت کلی، کارهایی که نیاز به ارتباط‌های اجتماعی ندارند.

تیپ

تیپ شخصیتی D:

افراد دارای این تیپ شخصیتی به علت اعتمادبه‌نفس پایینی که دارند اغلب به امور اجرایی می‌پردازند؛ زیرا همیشه مطیع و فرمان‌بر هستند و طوری این امور را اجرا می‌کنند که تائید دیگران را به همراه داشته باشد و زمانی که این امور تائید نشوند، ناراحت می‌شوند و از تائید نشدن می‌ترسند.

کدام‌یک از تیپ‌های شخصیتی بهتر است؟

نمی‌توان این مسئله را به‌صراحت و قطعیت پاسخ داد؛ زیرا افراد با تیپ‌های شخصیتی منحصربه‌فرد خود اگر در کار متناسب با خصوصیات اخلاقی‌شان قرار گیرند، قطعاً نتایج شگفتی به دست خواهد آمد.
شناخت و آگاهی از نوع تیپ شخصیتی باعث می‌گردد که نقاط قوت و ضعف خود را بشناسیم و در جهت بهبود توانایی‌هایمان گام برداریم.

در چهار تیپ شخصیتی A-B-C-D خصوصیات و ویژگی‌های منحصربه‌فرد همان گروه وجود دارد. افراد شناسایی‌شده در یک تیپ‌شخصیتی، رفتارها و اندیشه‌های تقریباً یکسانی دارند. هر فرد همه خصوصیات تیپ‌های شخصیتی را ندارد و ممکن است ویژگی‌هایی از یک گروه غالب‎تر و چند ویژگی از گروه‌های دیگر را داشته باشد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن