روانشناسی

علائم اوتیسم در بزرگسالان چیست؟

بیماری اوتیسم یا درخودماندگی، نوعی اختلال در رشد محسوب می‌شود که رفتارهای ارتباطی، کلامی و غیرکلامی افراد را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

شاید تا پیش از این گمان می‌کردید این بیماری مختص کودکان است؛ اما تحقیقات و شواهد نشان می‌دهد این اختلال یک بیماری مادام‌العمر است. با این مطلب همراه باشید تا با خصوصیات این اختلال در بزرگسالان و برخی علائم مشهود آن آشنا شوید.

اوتیسم

در گذشته، جامعه پزشکی توجه کمتری به بیماری اوتیسم داشت، به‌گونه‌ای که حتی آموزش‌های کافی در این زمینه صورت نمی‌پذیرفت. دانستن اطلاعات در مورد اوتیسم بزرگسالی می‌تواند گزینه‌هایی برای راهکار‌های درمانی آنان مهیا نماید.

اوتیسم در بزرگسالان

تشخیص اوتیسم در بزرگسالان ممکن است کار دشوار و چالش‌برانگیزی باشد. به یاد داشته باشید که یک یا دو علامت در یک فرد بزرگسال نمی‌تواند نشان‌دهنده اختلال اوتیسم در وی باشد؛ ولی اگر این علائم به بیشتر از 3 یا 4 مورد رسید باید کمی برای او نگران شوید.

1-معاشرت و ارتباط کم

بزرگسالان مبتلابه اوتیسم به دلیل رفتارهای منحصربه‌فرد و محدودیت‌های رفتاری‌شان از توانایی دوست‌یابی خوبی برخوردار نیستند.

برای این افراد تجزیه‌وتحلیل فرایندهای محیطی و مشکلات گوش دادن به دیگران مشکلات عدیده‌ای را در ارتباط آن‌ها ایجاد می‌کند. همین‌طور ارتباطات عاشقانه برای این افراد امری بسیار دشوار و سخت است.

زیرا ازدواج یک امر طولانی و ادامه‌دار است که نیازمند ارتباطی منظم و هدفمند دارد، درحالی‌که برای افراد مبتلابه اوتیسم ادامه دادن ارتباطات منظم و دائمی تقریباً غیرممکن می‌باشد. از طرفی دیگر ارتباط عاطفی در بخشی از فرآیند خود نیازمند ارتباط غیرکلامی رمزگشایی‌هایی است که تقریباً بزرگسالان مبتلابه اوتیسم از آن بی‌بهره‌اند.

اوتیسم

2-اختلال در پردازش حسی

بسیاری از کسانی که از اختلال اوتیسم رنج می‌برند ممکن است میزان بسیار زیاد یا کمی از محرکات حسی را تجربه کنند که به آن اختلال پردازش حسی یا نقص در  یکپارچگی حسی می‌گویند.

فرد اتیستیک ممکن است در برخورد با افراد جدید و تجربه حس‌های جدید مانند بوها، صداها، نورها و انواع دیگری از دروندادها عادی دچار سردرگمی شود و دوست نداشته باشد با افراد دیگر در اجتماع آشنا شود.

اگر شما متوجه شدید که نمی‌توانید در یک احساس مشخص باقی بمانید یا این‌که دائماً می‌خواهید نوع خاصی از درونداد حسی را تجربه نمایید، ممکن است شما درگیر با این اختلال باشید.

3-چالش‌های ارتباطی غیرکلامی

بسیاری از بزرگسالان مبتلابه اوتیسم ممکن است در ارتباطات خود با  مشکلات مهمی روبه‌رو باشند. این افراد در خواندن چهره و حالات آن دچار مشکل هستند و در ارتباطات چشمی نیز کمترین عملکرد را دارند. آن‌ها همیشه گمان می‌کنند که چیزی را در فرآیند ارتباط و تعامل خود گم‌کرده‌اند به همین دلیل به‌درستی نمی‌توانند دیگران را تعبیر و تفسیر کنند.

4-فقدان یا نبود دیدگاه‌ مشترک

برای یک انسان عادی سر درآوردن از این‌که دیگران چه‌کاری می‌خواهند انجام دهند یا چه فکری می‌کنند تا حدودی مشکل است؛ اما این امر برای افراد مبتلابه اوتیسم، فعالیتی کاملاً چالش‌برانگیز و دشوار است. این  عارضه می‌تواند منجر به فقدان همدلی و تنهایی در بین افراد مبتلابه اوتیسم گردد.

اوتیسم

علاوه بر این بزرگسالان مبتلا به اوتیسم ممکن است در درک دیدگاه شوخ طبعانه یا طنز افراد مشکل داشته باشند ویا اصلاً جوک‌ها را نفهمند. این فقدان یکدلی  برای فرد بزرگسال مبتلا به اوتیسم می‌تواند منجر به مشکلات فراوانی در زندگی فردی شود و تا حدودی زندگی فرد را فلج کند.

5-مشکلات در ارتباط کلامی

یافته‌ها نشان می‌دهد حدود 40% از افراد مبتلا به اوتیسم، کلام ندارند و در رشد زبان و گفتار خود دچار مشکل هستند.

بزرگسالانی که کلام ندارند ممکن است در این گستره قرار گیرند؛ اما ارتباط کلامی می‌تواند برای دیگر مبتلایان بزرگسال نیز چالش‌هایی را ایجاد کند هرچند که این افراد در سطحی مناسب از گفتار قرار داشته باشند.

این افراد ممکن است در زمانی که می‌خواهند مکالمه‌ای را شروع کنند کلمات از ذهنشان گم شود. از طرفی در فرآیند یک مکالمه پردازش نمودن گفتار دیگران نیز برای آن‌ها امری بسیار دشوار باشد.

6-رفتارهای کلیشه‌ای و تکراری

افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است با تکرار نمودن عبارات، جملات و رفتارهای تکراری به احساس آرامش دست یابند. این رفتارهای تکراری، عملکرد ارتباطی، اجتماعی و کارکردی بزرگسالان مبتلا به اوتیسم را با مشکل روبه‌رو می‌سازد.

7-اشتغال ذهنی به موضوعات مشخص

یکی از ویژگی‌های اوتیسم در بزرگسالان علایق محدود آن‌هاست.
بسیاری از بزرگسالان اتیستیک در مورد موضوعات خاصی مانند ترابری هوایی، ریشه کلمات، مهندسی، تاریخ و بسیاری از موارد دیگر اطلاعات بسیار خوبی دارند.

را

این تمرکز بیش‌ازحد بر روی یک موضوع خاص برای افراد اتیستیک می‌تواند بسیار لذت‌بخش و ارضاکننده باشد؛ ولی همین امر می‌تواند چالش‌های بزرگی برای فرد ایجاد کند.

اگر شما جزء کسانی هستید که به موضوعی ویژه بسیار علاقه‌مند هستید و طولانی‌مدت درباره آن با دیگران بحث و گفتگو می‌کنید و نمی‌توانید آن موضوع را از ذهنتان بیرون کنید و یا آن را رهاسازید  این می‌تواند از علائم اوتیسم بزرگسالی باشد.

علایق شدید موجب درگیری بسیار ذهنی با موضوعی خاص می‌گردد و همین امر ظرفیت‌های اجتماعی فرد را کاهش می‌دهد و موجب محدود شدن تمایلات اجتماعی و ارتباطی فرد با دیگران می‌شود.

8-نیاز به داشتن زندگی معمولی و روتین

افراد اتیستیک در هر سنی که باشند، ناشناخته‌هایی در ذهن خود دارند که موجب تضعیف روحیه آن‌ها و پایین آمدن اعتمادبه‌نفسشان در ارتباطات کلامی و اجتماعی‌شان است.

یکی از روش‌های که موجب ایجاد آرامش در این افراد می‌شود؛ آسایش و قابل پیش‌بینی بودن است که زندگی معمولی برایشان مهیا می‌سازد.

بزرگسالان اتیستیک زندگی معمولی خود را به این صورت ایجاد می‌کنند:

  • سفر نمی‌کنند
  • به رستوران‌های جدید نمی‌روند تا غذاهای جدید امتحان نکنند
  • طبق یک برنامه‌ریزی روزانه عمل می‌کنند
  • در صورت بر هم خوردن روال زندگی روتینشان احساس ناراحتی شدیدی می‌کنند
  • با تغییر برنامه در زندگی خود مشکل‌دارند
  • تنها از مسیرهای آشنای خودشان عبور می‌کنند
  • فرد جدیدی به محدوده اجتماعی خود اضافه نمی‌کنند و از ارتباطات جدید دوری می‌‌کنند

را

9-داشتن مهارت‌های در حد نبوغ

بیش از 10 درصد از افراد اتیستیک دارای مهارت‌هایی در سطح نبوغ هستند. این یعنی آن‌ها در یک زمینه‌ای خاص مانند ریاضیات، موسیقی یا تاریخ برتری‌هایی بر دیگر افراد دارند.

افراد اتیستیک ممکن است حافظه‌ای فوق‌العاده داشته باشند و این ویژگی به آن‌ها اجازه می‌دهد که تمامی اطلاعات یک کتاب را فصل‌به‌فصل در ذهن خود داشته باشند.

10-مشکلات در خواب و اضطراب

بیش از 70% از افراد اتیستیک از مشکلات خواب رنج می‌برند وبه قرص‌های خواب‌آور روی می‌آورند اما این می‌تواند به دلیل مشکلات حسی افراد اتیستیک باشد.
بی‌خوابی مشخصه‌ی اصلی اوتیسم نمی‌باشد؛ اما بااین‌حال می‌تواند یکی از مشخصه‌های اوتیسم در بزرگسالی به‌حساب آید.

طبق یافته‌های انجمن ملی اوتیسم انگلستان اضطراب یکی از مشکلات شایع در میان بزرگسالان مبتلابه اوتیسم است. این اضطراب ممکن است خود را در اشکال مختلف مانند مشکلات توجه و تمرکز، کنترل خود، اشتغال ذهنی به یک موضوع و یا افسردگی نشان دهد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن