سبک زندگی

ویژگی‌هایی که نشان می‌دهند شما فردی باهوش هستید!

هوش یک قابلیت ذهنی است که توانایی‌های متعددی از جمله حل مسئله، برنامه ریزی، تفکر، یادگیری، استفاده از زبان و … را در انسان سبب می‌گردد.

افرادی که بهره هوشی (هوش- IQ)  آن‌ها از حد معینی بیشتر باشد، تیزهوش نامیده می‌شوند. به طور معمول 130 را به‌عنوان عدد مرزی تیزهوشی درنظر گرفته می‌گردد.

افراد  باهوش اغلب مثبت اندیش و زیرک هستند، آن‌ها صرف نظر از این‌که چه مشکل و مسائلی پیش‌روی آن‌هاست همیشه بهترین راه حل را انتخاب می‌کنند.

هوش

افراد باهوش غالباً زندگی موفقی دارند به همین دلیل از محبوبیت و جایگاه خاصی در بین مردم برخوردار هستند. در ادامه این مطلب با برخی از ویژگی‌های افراد باهوش بیشتر آشنا خواهید شد.

فروتنی:

 افراد باهوش از گفتن کلمه نمی‌دانم، واهمه‌ای ندارند.

موسیقی:

  تحقیقات نشان می‌دهد کودکانی که از سنین کم، موسیقی و آوازی را یاد می‌گیرند به طرز عجیبی IQ آن‌ها افزایش‌یافته است.

بزرگ‌ترین فرزند خانواده هستند:

 بزرگ‌ترین فرزندان معمولاً باهوش‌تر هستند اما این موضوع هیچ ارتباطی با ژنتیک ندارد.

لاغر بودن:

 تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که اندازه دور کمر آن‌ها کمتر است از توانایی شناختی بیشتری برخوردار هستند. همچنین تحقیقات اخیر در این زمینه حاکی از آن است که در میان کودکان پیش‌دبستانی، کودکانی که آی‌کیو کمتری دارند، دارای شاخص حجم بدن بالاتری هستند.

فراموشی گذشته:

 افراد باهوش به‌راحتی گذشته و اتفاقات ناگواری که پشت سر گذاشته‌اند به فراموشی می‌سپارند.

تغذیه از شیر مادر:

 تحقیقات انجام‌شده در سال 2007 حاکی از آن است کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند احتمالاً باهوش‌تر خواهند بود.

چپ‌دست بودن:

 چپ‌دست‌ها افرادی ماهرتر و خلاق‌تری هستند. آن‌ها به‌عنوان‌مثال در ترکیب دو چیز مختلف از راه‌ها و ایده‌های جدیدتری استفاده می‌کنند.

قدبلند بودن:

 تحقیقی که در سال 2008 انجام شد نشان دارد افراد قدبلند از ضریب هوشی بالاتری برخوردار هستند و در سنین کودکی و بزرگسالی پول بیشتری نسبت به بقیه به دست می‌آورند.

یادگرفتن زودتر از سنین مدرسه:

 تحقیقاتی که بر روی دوقلوها صورت گرفت نشان داد خواهر و برادرانی که خواندن را زودتر یاد گرفتند، نمرات بهتری در آزمون‌های توانایی‌های شناختی به دست آوردند. یادگیری خواندن از سن خیلی کم، توانایی کلامی و غیرکلامی را افزایش می‌دهد.

بیش‌ازحد نگران:

 افراد مضطرب در مواردی خاص از هوش بیشتری برخوردار هستند. افرادی که مضطرب‌تر و هراسان‌تر هستند، از هوش کلامی بالاتری برخوردارند. این در حالی است که افرادی با نگرانی و ترس کمتر، هوش غیرکلامی بالاتری داشتند.

شوخ‌طبع:

 افراد باهوش، بسیار شوخ‌طبع هستند. آن‌هایی که داستان‌های مصور طنز می‌نویسند، هوش کلامی بالایی دارند.

کنجکاو:

دانشمندان، هزاران بریتانیایی را به مدت ۵۰ سال بررسی کردند. آن‌ها دریافتند افرادی که در یازده‌سالگی نمره‌ی بالایی در تست هوش گرفته‌ بودند، در ۵۰ سالگی نسبت به سایر همسالان خود، تمایلی بیشتری به کسب تجربیات جدید دارند.

شلخته هستند:

یک مطالعه منتشرشده در علوم روان‌شناختی که در دانشگاه مینه سوتا کارلسون به ثبت رسید، نشان داد که کار کردن در یک اتاق به‌هم‌ریخته، خلاقیت را افزایش می‌دهد؛ بنابراین اگر شما یک انسان شلخته هستید، دفعه بعد که به شما گفته شد مرتب باشید، بگویید که با این کار دارید خلاقیت و نوآوری خود را تقویت می‌کنید.

شب‌بیداری:

 افرادی که تمایل دارند شب‌ها بیدار بمانند، نسبت به کسانی که صبح زود از خواب برمی‌خیزند، هوش بیشتری دارند.

به‌سختی تلاش نکردن:

 افراد باهوش نیازی ندارند که همیشه به‌سختی کار کنند تا مانند افراد کوشا و سخت‌کوش مهارت‌های خود را تقویت کنند. بلکه آن‌ها از توانایی خود به نحو خلاقانه استفاده می‌کنند.

ساکت بودن:

 شاید به افراد ساکت، برچسب درون‌گرا بودن زده شود این در حالی است که آن‌ها اغلب ساکت بودن را بهتر از گفتن سخن بیهوده می‌دانند.

رو در رویی با مشکلات:

 افراد باهوش در برخورد با مشکلات به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده عمل می‌کنند و اجازه نخواهد داد که مشکلات، زندگی آن‌ها را تحت‌الشعاع قرار دهد.

ارتباط با افراد باهوش و خلاق:

در این مورد برخی استثنائات وجود دارد اما اگر حدود ۸۰ درصد از افرادی که با آن‌ها در ارتباط هستید باهوش باشند، احتمالاً شما نیز فرد باهوشی هستید.

کمال‌گرا:

افراد باهوش همیشه در جست‌وجوی کمال هستند، بنابراین هر دفعه که آن‌ها را می‌بینید می‌توانید پیشرفت‌های خیلی کوچکی در زندگی‌شان مشاهده کنید.

انتقاد از خود

توانایی شما برای پذیرش خطاهای خود و تلاش برای تصحیح آن‌ها نشان‌‌دهنده‌ی باهوش‌ بودن شما است.

هوش

دوستی با افراد مثبت اندیش

زمانی که افراد منفی گرا در حال شکایت و پرداختن به مسائل بی‌ارزش هستند، افراد مثبت اندیش به آینده فکر می‌کنند. افراد مثبت اندیش، تفکر و حرکت روبه‌جلو دارند. آن‌ها سعی می‌کنند شرایط پیرامون را بهبود ببخشند و برای مشکلات راه‌حلی پیدا‌ کنند.

تلاش برای داشتن آرامش

انتخاب افراد باهوش همیشه آرامش است زیرا در آرامش می‌توانند به‌راحتی به کارها و برنامه‌های خود بپردازند.

به‌روز هستند

افراد باهوش علاقه دارند تا خود را با آخرین پیشرفت‌ها در حوزه‌های مختلف به‌روز کنند و همیشه تلاش می‌کنند تا خود را ذره‌ذره بهبود بخشند.

درگیری با فعالیت‌های متفاوت:

صحبت از مشغول به کار بودن، نشانه خوبی از هوش شماست. افراد باهوش همیشه تعدادی پروژه دارند که باید روی آن‌ها کار کنند. آن‌ها احتمالاً زبان انگلیسی خود را بهبود می‌بخشند، ضرب‌المثل‌های مفید چینی می‌آموزند، بروشورهای تعمیرات خانه را مطالعه می‌کنند، تعدادی از دستورالعمل‌های جدید آشپزی را در آشپزخانه امتحان می‌کنند یا کتابی درباره‌ی موضوع موردعلاقه‌شان می‌نویسند.

شنونده خوبی هستند:

هنگام صحبت با افراد باهوش آن‌ها  واقعاً ساکت می‌نشینند و به آنچه گفته می‌شود گوش می‌دهند تا بتوانند به این گفته‌ها فکر کنند. اگر آن‌ها چیزی بپرسند، حقیقتاً به گفت‌وگو جهت می‌دهند. آن‌ها واقعاً توصیه‌های مفیدی ارائه می‌دهند یا حتی با روش خود، شمارا به‌سوی نتایج صحیحی سوق می‌دهند.

انطباق‌پذیری:

افراد باهوش بسیار انعطاف‌پذیرند و خود را به‌راحتی با هر محیطی منطبق می‌کنند.

روشنفکری

باهوش‌ها پذیرای ایده‌ها و فرصت‌های جدید هستند و در برابر آن‌ها مقاومت نشان نمی‌دهند.

درون‌گرایی

افرادی که بهره‌ی هوشی بالایی دارند، بسیار فردگرا هستند. آن‌ها تمایل کمی برای حضور در محیط‌های اجتماعی و جمع دوستانه دارند.

خویشتن‌داری

دانشمندان معتقدند میان خویشتن‌داری و هوش، ارتباطی وجود دارد.

توجه به احساسات دیگران:

افرادی که به لحاظ احساسی باهوش هستند، به صحبت با افراد جدید و آشنایی با آن‌ها علاقه‌مندند.

برقراری ارتباط میان مفاهیمی که در ظاهر ارتباطی باهم ندارند:

 افراد باهوش می‌توانند الگوهایی را ببینند که سایر افراد قادر به دیدن آن‌ها نیستند، زیرا افراد باهوش میان ایده‌هایی که به لحاظ ظاهری متفاوت هستند، ارتباط برقرار می‌کنند.

پاسخ بهتر از واکنش

پاسخ دادن و عکس‌العمل نشان دادن با یکدیگر متفاوت هستند. واکنش ما‍ از اتفاقات و تجربیات ناخوشایند گذشته‌ ناشی می‌شود. این تجربیات ناخوشایند باعث می‌شوند ما حالت تدافعی به خود بگیریم یا دچار ترس و وحشت شویم؛ اما زمانی که به‌درستی پی‌ می‌بریم دلیل اصلی این عکس‌العمل‌های منفی‌گرایانه چیست و از کجا سرچشمه می‌گیرد، می‌توانیم با اعتمادبه‌نفس و داشتن کنترل بر هیجانات و ترس‌های خود به چنین شرایطی پاسخ دهیم.

به تعویق انداختن کارها

افراد باهوش معمولاً انجام امور روزانه‌ی خود را به‌ تعویق می‌اندازند، زیرا بر روی مسائل مهم‌تری تمرکز می‌کنند.

طرح پرسش‌های اساسی:

 باهوش‌ها درباره‌ی عالم هستی و دلیل آفرینش بسیار تفکر و تعمق می‌کنند و همیشه به دنبال هدف هر چیزی می‌گردند. شاید یکی از دلایلی که افراد باهوش مضطرب هستند، همین سردرگمی زیستی باشد.

تصمیم‌گیری سریع

 افراد باهوش در موقعیت‌های مختلف به‌سرعت تصمیم‌های درست می‌گیرند.

خودشناسی

افراد باهوش به تمام زوایای وجود خود واقف هستند و نقاط قوت، ضعف شخصیت و همچنین ارزش‌های خود را به‌خوبی می‌شناسند.

اندیشه صحیح

افراد باهوش هرگز تجربه بدی را دو بار تکرار نمی‌کند و از گذشته خود درس می‌گیرد.

خلاقیت:

 ایده‌ها و افکار جدید در هر شرایطی به سراغ افراد باهوش می‌آید.

احساس مسئولیت

باهوش‌ها عمل و عکس‌العمل بسیار سریعی دارند و توجه به نیازهای خود و اطرافیانشان و احساس مسئولیت در قبال آن‌ها اولین اولویتشان است.

تدبیر:

 افراد باهوش خود را مجبور نمی‌کنند در مورد همه‌چیز اطلاع داشته باشند بلکه منابع و راه‌های پیدا کردن جواب سؤالاتشان را یاد می‌گیرند تا در مواقع ضروری به آن‌ها رجوع کنند.

تقویت مغز:

افراد باهوش، همیشه باهوش می‌مانند زیرا دائماً در حال یادگیری هستند.

ریسک کردن:

 افراد باهوش دوست دارند روش‌های جدیدی را در انجام کارهایشان اعمال کنند، بنابراین ممکن است گاهی با شکست روبه‌رو شوند اما بازهم خطر را قبول کرده و هوشمندانه این خطر را به یک فرصت یادگیری تبدیل می‌کنند.

اعتمادبه‌نفس

آن‌ها پیش از هر کس دیگر به خودشان اعتماد دارند و هرگز برای تصمیم‌گیری مدام از دیگران نظر نمی‌خواهند و به افکار خودشان اعتماد کافی دارند.

قلم و کاغذ

افراد باهوش برای خود برنامه‌ای دقیق دارند و اهداف زندگی را در جایی یادداشت کرده و هرگز به دست فراموشی نمی‌سپارند.

سودآور

افراد باهوش از سیستم مدیریت زمان و سازمانی بهترین بهره را برده و علاوه بر این‌که خود از مزایای آن فایده می‌برند، موجب پیشرفت سازمانی می‌شوند که برای آن کار می‌کنند.

تشخیص صحیح

 افراد باهوش می‌توانند انگیزه‌های دیگران را بلافاصله درک کنند و تشخیص دهند که چه کسی مناسب دوستی است.

خواندن بسیار زیاد:

باهوش‌ها همیشه در حال خواندن کتاب و مقالات متعددی هستند آن‌ها به‌خوبی می‌دانند چه چیزی را حفظ کرده و بقیه را رها کنند.

یادگیری:

 افراد باهوش به‌خوبی از اهمیت یادگیری آگاه هستند. آن‌ها با آموزش دیگران می‌توانند فعالانه در مورد مباحث ارائه‌شده صحبت و تحقیق کرده و موضوع مطرح‌شده را نیز بهتر درک کنند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن