روانشناسی

علائم افسردگی پس از ترک سیگار و روش‌های درمان آن!

برخی افراد ترک سیگار را سخت‌تر از هر ماده اعتیادآور دیگری می‌دانند زیرا سیگار به‌راحتی در دسترس عموم قرار دارد و فرد به‌آسانی می‌تواند آن را تهیه کند. از طرف دیگری سهولت در استفاده از سیگار، فرد را در بین دوراهی استفاده و عدم استفاده از آن قرار می‌دهد.

در این مطلب با خطر افسردگی پس از ترک سیگار و راهکارهایی برای مقابله با آن آشنا خواهید شد.

سیگار

کنار گذاشتن کاری که به شما احساس خوبی می‌دهد، کار دشواری است. علاوه بر این‌که این کار می‌تواند عوارض و چالش‌هایی برایتان به دنبال داشته باشد. یکی از عوارض رایجی که به دنبال ترک سیگار ایجاد می‌شود، افسردگی پس‌ازآن است. آگاهی از این موضوع که پس از ترک سیگار چه اتفاقاتی ممکن است در انتظارتان باشد، انجام آن را برایتان آسان‌تر می‌سازد.

چه تغییراتی پس از ترک سیگار در بدن به وجود می‌آید؟

افراد سیگاری که به مدت طولانی از این ماده استفاده کرده‌اند نیکوتین زیادی به بدن خود وارد کرده‌اند که ترک آن می‌تواند سبب بروز افسردگی پس از ترک سیگار شود.

وقتی به‌طور منظم نیکوتین مصرف شود، بدن و مغز به آن وابسته می‌شود، زیرا نیکوتین با گیرنده‌های مغز پیوند برقرار می‌کند و موجب ترشح هورمون دوپامین می‌شود. (دوپامین هورمونی است که موجب ایجاد حس خوب در بدن می‌شود.) وقتی سیگار  ترک می‌شود، دوپامین کمتری نسبت به آنچه جسم و ذهن به آن عادت دارد، تولید می‌شود و طبیعی است که بدن با خلق‌وخوی بد و احساس افسردگی به آن واکنش نشان بدهد.

علائم افسردگی پس از ترک سیگار

برخی از نشانه‌های معمول افسردگی بعد از ترک سیگار عبارت است از:

  • بی‌خوابی
  • غمگینی
  • دشواری تمرکز
  • اضطراب یا احساس «پوچی»
  • خستگی
  • تغییر میزان اشتها (افزایش یا کاهش اشتها)
  • بی‌علاقه شدن به سرگرمی‌ها و فعالیت‌ها
  • تحریک‌پذیری احساسی (emotional irritability)

سیگار

ممکن است که در مقطعی، یک، چند یا تمامی این علائم را با درجات متفاوتی داشته باشید. اگر دچار افسردگی بعد از ترک سیگار شدید و پس از چند هفته بهتر نشدید یا حالتان بدتر شد، حتماً با پزشکتان مشورت کنید.

روش‌های رفع افسردگی بعد از ترک سیگار

ترک سیگار یکی از چالش‌برانگیزترین تصمیمات در طول زندگی یک فرد سیگاری است. شما باید انتظار این را داشته باشید که دچار تغییراتی در خلق‌و‌خوی و احساس خود شوید. حتی ممکن است افسردگی شمارا به سمت مصرف دوباره سیگار بکشاند. وقتی دچار افسردگی شده‌اید، از دست ندادن تمرکز و حفظ عزم و اراده برای بازنگشتن به سیگار، بسیار دشوار است؛ اما بهتر است بدانید هیچ کاری غیرممکن نیست!

اگر دچار افسردگی بعد از ترک سیگار شده‌اید، می‌توانید بعضی از ایده‌های زیر را برای بهتر کردن حال خود امتحان کنید:

1-پیاده‌روی:

سعی کنید پیاده‌روی را شروع کنید هوای تازه موجب سرحال شدن و سرزندگی می‌شود و ورزش نیز هورمون اندورفین (endorphin) را در مغز آزاد می‌کند؛ هورمونی که موجب بهتر شدن حال شما می‌شود.

2-ایجاد هدف:

هدفی را برای خود مشخص کنید اما به یاد داشته باشید بیش از توانتان از خودتان انتظار نداشته باشید. وظایف مربوط به اهدافتان را به بخش‌های کوچکی تقسیم کنید که فکر می‌کنید می‌توانید به‌خوبی انجام دهید.

3-گذران وقت با افراد مثبت:

وقت خود را با افرادی بگذرانید که به شما حس خوبی می‌دهند و از آن‌ها انرژی می‌گیرید.

4-تلقین افکار مثبت:

وقتی افکار منفی و غمگینی در مورد مصرف سیگار به سراغتان می‌آید، به خودتان یادآوری کنید که دلیل ترک کردن سیگار این است که این کار، نوعی اعتیاد است و وقتی حالتان بهتر شود، دیگر این احساسات ناخوشایند به سراغ شما نخواهد آمد.

5-فهرستی از کارهای موردعلاقه تهیه کنید:

فهرستی از کارهای موردعلاقه‌تان را تهیه کنید که در زمان احساس نیاز شدید به سیگار می‌توانید آن‌ها را انجام بدهید؛ کارهایی مانند حل کردن جدول یا تماس گرفتن با دوستی که حامی شماست. معمولاً برای بیرون کشیدن خود از یک الگوی فکری منفی، تنها کافی است کاری را که در حال انجام آن هستیم، تغییر دهیم.

6-گروه پشتیبان:

به یک گروه پشتیبانی ملحق شوید. همراه بودن باکسانی که آن‌ها نیز از دردی مشترک رنج می‌برند، تحملتان در برابر مشکلات را افزایش می‌دهد.

افسردگی قبل از ترک سیگار

اگر قبل از ترک‌سیگار مبتلابه افسردگی یا در حال درمان افسردگی بوده‌اید، حتماً باید به پزشکتان اطلاع دهید که قصد دارید سیگار را ترک کنید؛ زیرا ترک سیگار می‌تواند شمارا مستعد اختلالات خُلقی بیشتری کند.

سیگار

به‌علاوه سیگارکشیدن موجب می‌شود که بعضی از داروها سریع‌تر متابولیزه شوند، بنابراین وقتی سیگار را ترک می‌کنید، ممکن است داروهایی که در حال مصرف آن‌ها هستید، نیاز به تغییر داشته باشند. پزشکتان می‌تواند دُز مصرف هر دارویی را که مصرف می‌کنید، کنترل و در صورت لزوم اصلاح کند.

همیشه مراقب تغییرات خلقی شدید باشید و اگر چیز غیرمعمولی رخ‌داده است، فوراً با پزشکتان تماس بگیرید. اگر به فکر صدمه زدن به خودتان و خودکشی افتادید، با اورژانس اجتماعی (شمارهٔ ۱۲۳) تماس بگیرید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن