روانشناسی

دلایل سردی روابط زن وشوهر بعد ازدواج چیست!

یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که در زندگی مشترک زن و شوهرهای جوان بسیار قابل‌توجه بوده، این است که پس از ازدواجشان، آن عشق و علاقه، هیجانات جذب‌کننده و کل رابطه صمیمانه‌ای که ابتدای زندگی، در قلبشان نهادینه و جاگیر شده بود به‌تدریج کمرنگ می‌شود و نکته قابل‌توجه آن‌ است که اغلب همسران هم نمی‌دانند علت این سردی رابطه چیست؟

زن

داشتن زندگی زناشویی موفق و سالم نیازمند آگاهی از دام‌ها و دشمنانی است که وجود آن‌ها برایمان عادی شده است. خوشبختی در زندگی زناشویی و داشتن یک زندگی زناشویی موفق بعد از ازدواج، هیچ ارتباطی به رؤیاپردازی و ایده آل نگری ندارد و درعین‌حال چیزی نیست که بدون هیچ‌گونه تلاش و اراده‌ای، تحقق بپذیرد.

شریعت پناهی، کارشناس ارشد روان‌شناسی و عضو انجمن روان‌شناسان در این خصوص می‌گوید: این‌که چه عللی می‌تواند موجب سردی روابط همسران شود بسیار متفاوت است، ولی مهم‌ترین آن این است که در فرهنگ ما با تولد فرزندان، زن‌وشوهری جای خود را به پدر و مادری کردن می‌دهد. بسیاری از زن و شوهرها با آمدن بچه، جایگاه خود را عوض می‌کنند و سعی می‌کنند پدر و مادر خوبی باشند تا همسری خوب! بنابراین تمام مهرورزی‌ها و محبت‌هایی که تا قبل از تولد کودک نثار همسر می‌شد ناگهان تغییر جهت داده و معطوف به فرزند یا فرزندان می‌شود.

زن

درحالی‌که نتایج نشان می‌دهد پدر و مادران امروزی نسبت به پدر و مادران گذشته، عملکرد تربیتی ضعیف‌تری داشته‌اند؛ درحالی‌که میزان توجه به فرزندان افزایش‌یافته است، هیچ بهبودی در این روند مشاهده نمی‌شود.

در ادامه با برخی از دلایل شکل‌گیری و بروز این مشکل جدی آشنا خواهید شد.

1-انتخاب غیراصولی

نخستین عامل سردی میان زوجین پس از ازدواج ناشی از انتخاب غیراصولی است. بخش قابل‌توجهی از انتخاب‌ها بر اساس رویکردهای اقتصادی و ظاهری، دوستی‌های خیابانی- ازدواج‌های سنتی و… صورت می‌گیرد که انتخاب‌هایی غیراصولی محسوب می‌شوند و می‌توانند مهم‌ترین عامل سردی پس از ازدواج باشد.

2-فقدان مهارت‌های زندگی

گاهی مواقع نیز به‌رغم انتخاب اصولی ولی به دلیل فقدان مهارت‌های زندگی، رابطه زن و شوهرها به سمت سردی پیش می‌رود.

3-عدم مسئولیت‌پذیری فردی در خانواده

عدم مسئولیت‌پذیری افراد در خانواده که به دلیل عدم تناسب آموزش اتفاق می‌افتد از دیگر دلایل سردی میان زوجین محسوب می‌گردد.

4-فشارهای اقتصادی

فشارهای اقتصادی به دنبال زندگی صنعتی از دیگر عوامل سردی میان زوجین هستند، زیرا فعالیت‌هایی که زوجین انجام می‌دهند بیش‌ازحد توانشان است بنابراین خستگی‌های کاری نیز منجر به سردی روابط میان آن‌ها می‌شود.

5-نداشتن هدف

درواقع بسیاری از افراد ازدواج را به‌عنوان هدف در نظر می‌گیرند و پس از رسیدن به آن چون هدف دیگری ندارند بعد از مدتی زندگی ‌برایشان خسته‌کننده و یکنواخت می‌شود. معمولاً زوج‌هایی که اهدافی به صورت فردی و مشترک دنبال می‌کنند و سعی دارند به آن اهداف برسند درنتیجه این افراد احساس سودمند بودن می‌کنند و دیگر فرسوده نمی‌شوند.

6-انتقاد و توهین مداوم به یکدیگر

عدم ابراز علاقه، دخالت‌های اطرافیان، سردی روابط، مسئولیت خانه‌داری و بچه‌داری زنان، همچنین افسردگی می‌تواند روابط زوجین را تحت تأثیر قرار دهد و رفته‌رفته باعث سرد شدن روابط شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن