روانشناسی

رابطه افسردگی و اعتیاد چیست؟

افسردگی درواقع یک اختلال روانی بسیار شایع بوده که روز‌به‌روز بر میزان آن افزوده می‌شود. طی تحقیقاتی که اخیراً صورت پذیرفت رابطه بسیار نزدیکی میان انواع بیماری‌های روانی و اعتیاد وجود دارد. افراد هرچه بیشتر با اختلالات روانی درگیر باشند، بیشتر به سمت اعتیاد و مواد مخدر کشیده می‌شوند. در ادامه این مطلب با اعتیاد و افسردگی و رابطه تنگاتنگی که بین آن‌ها وجود دارد بیشتر آشنا خواهید شد.اعتیاد

اعتیاد

اعتیاد یک اختلال روان‌پزشکی پیچیده‌ای است که همانند سایر اختلالات روان‌پزشکی هم عوامل زیستی و هم عوامل محیطی در پیدایش آن اهمیت دارند.

اعتیاد بیماری مغز است، یعنی فرآیند حیاتی که رفتار اختیاری مصرف مواد را به مصرف جبری مواد تبدیل می‌کند که ریشه در تغییراتی در ساختمان و شیمی اعصاب مغز مصرف‌کننده دارد.

اعتیاد

بخش‌های گوناگونی از مغز ازجمله مراکز پاداش و سیستم‌های افیونی و کاتکول آمینی و به‌ویژه دوپامین در بروز اعتیاد به مصرف مواد دخیل شناخته‌شده‌اند که به‌نوبه خود تحت تأثیر عوامل ژنتیک هستند. به علت پیچیدگی مغز، مواد در افراد مختلف تأثیرات متفاوتی را ایجاد می‌کنند و بسته به نوع صفات شخصیتی و وضعیت روانی هر فردی پس از مصرف احساس متفاوتی را تجربه می‌کند که می‌تواند به درجات مختلف خوشایند یا ناخوشایند و تسهیل‌کننده تمایل به مصرف بعدی باشد.

افسردگی

افسردگی شایع‌ترین اختلال روانی است. حالتی از خلق پایین و بی‌میلی به فعالیت یا بی‌تفاوتی که  روی افکار، رفتار و احساسات شخصی که مبتلابه افسردگی شده تأثیر بسزایی دارد.

افسردگی و غم تفاوت مهمی با یکدیگر دارند، افسردگی نوعی بیماری مزمن پیش‌رونده است که در صورت عدم درمان تشدید می‌شود درحالی‌که احساس غم معمولاً در اثر از دست دادن عزیزان، محرومیت، شکست فردی و … ایجاد می‌شود.

از علائم هشداردهنده‌ای که می‌گویند افسردگی در کمین است:

 • ناراحتی
 • پوچی
 • ناامیدی
 • درماندگی
 • بی‌ارزشی
 • شرمساری
 • بی‌قراری
 • اضطراب
 • عدم تمرکز
 • از دست دادن توانایی تصمیم‌گیری
 • مشکل در به خاطر سپردن جزئیات
 • پرخوابی یا بی‌خوابی
 • کاهش انرژی
 • احساس خستگی
 • مشکلات گوارشی
 • بی‌‌میلی به غذا یا کم‌اشتهایی

اعتیاد

رابطه افسردگی و اعتیاد

از بین کسانی که به سوءمصرف و وابستگی به مواد مبتلا هستند افسردگی بسیار شایع است. در بسیاری موارد فرد جهت کاهش موقت علائم آزاردهنده افسردگی و ایجاد احساس لذت و سرخوشی گذرا به شکل خوددرمانی به مصرف مواد اعتیادآور رو  می‌آورد و با مصرف مکرر جهت رهایی از غم و ناراحتی مصرف اختیاری مواد به مصرف اجباری مواد تبدیل‌شده و بیماری اعتیاد آغاز می‌گردد که خود در طولانی‌مدت افسردگی زا بوده و مشکلات قبلی را تشدید می‌نماید.

افسردگی با مصرف اغلب مواد رابطه داشته و در بین معتادین به همه انواع مواد اعتیادآور افسردگی شایع است. بیشتر کسانی که مصرف مواد مخدر و الکل را تجربه کرده‌اند در طول عمر خود اختلال جدی افسردگی گذرانده‌اند.

برخی از افراد نیز به‌منظور خوددرمانی و برای کنترل اضطراب یا حملات هراس (پانیک)، از الکل و برای کاهش خشم از مواد افیونی و بهبود افسردگی از آمفتامین‌ها و مواد محرکی مانند کوکائین استفاده می‌کنند، داروهای آمفتامینی که امروزه در درمان اختلال بیش فعالی کاربرد دارند، ابتدا در درمان افسردگی کاربرد داشتند اما امروزه به علت احتمال اعتیادآوری و نیز عوارض روانی و تشدید افسردگی کاربرد بسیار محدودی در این مورد دارند.اعتیاد

مصرف بسیاری از مواد اعتیادآور در طولانی‌مدت موجب تأثیر منفی بر عملکرد مغزی و ایجاد اختلالات روانی ثانویه مختلف ازجمله اختلالات خلقی و افسردگی می‌گردد.

علت این امر این است که مصرف مواد اعتیادآور از طریق مراکز مغزی و عملکردهای نوروشیمیایی که خود در بروز افسردگی دخیل هستند اثر می‌کنند، مسلماً مصرف هم‌زمان آن‌ها در بیماران مبتلابه افسردگی پس از مدتی موجب آسیب مناطق و سیستم‌های مهم مغزی و نهایتاً تشدید افسردگی می‌گردد.

بیشتر کسانی که مواد اعتیادآور مصرف می‌کنند به خودکشی روی می‌آورند و احتمال انجام خودکشی موفق در بین آنان 20 برابر افراد عادی است و حدود 12 تا 15 درصد مبتلایان به سوءمصرف مواد اقدام به خودکشی می‌کنند و این میزان در افراد باسابقه افسردگی بیشتر است. همانند افراد عادی ممکن است سایر اختلالات روانی نیز در بیماران افسرده مصرف‌کننده (البته با شدت بیشتر) به وجود آید ازجمله اختلالات اضطرابی، اختلالات خواب، مشکلات جنسی، اختلالات توهمی و جنون‌آمیز.

مصرف هم‌زمان مواد محرک، توهم‌زاها و الکل در بیماران مبتلابه افسردگی ممکن است احتمال بروز شیدایی و اختلال دوقطبی را افزایش دهد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن