سبک زندگی

۳ عادت مالی که فقیر و پولدار را از هم جدا می‌کند!

ثروتمند شدن رویایی است که همه افراد در سر می‌پرورانند؛ اما چگونه می‌توان به این هدف دست‌یافت؟ آیا پول به همان راحتی که فکرش را می‌کنیم به دست می‌آید؟ درواقع این‌که چقدر بتوانیم ماهیانه خرج یا پس‌انداز کنیم، به عوامل زیادی ازجمله حقوق ماهیانه و شرایط خانوادگی و شرایط اقتصادی جامعه بستگی دارد؛ اما با هر درآمد و شرایطی، بهتر است با برنامه‌ریزی پیش بروید و حساب دخل‌وخرجتان را داشته باشید.

در ادامه این مطلب با فلسفه پس‌انداز و روش‌هایی نادرستی که سبب می‌شود نتوانید پس‌انداز کنید بیش‌تر آشنا خواهید شد.

پول

قانون ۷۰/۳۰

پس‌ازاین که قبوض خود را پرداخت کردید، یاد بگیرید که فقط از ۷۰ درصد پول باقی‌مانده خود استفاده کنید. پولی که هرماه خرج می‌کنید به ۲ دسته‌ی ملزومات و تجملات تقسیم کنید. این ۷۰ درصد را باید خرج ملزومات خود کنید. بعد آن نوبت ۳۰ درصد باقی‌مانده است که باید آن را به مخارج مختلفی اختصاص دهید. این مخارج می‌توانند از این قبیل باشند:

پول

خیرات

از ۳۰ درصد پول باقی‌مانده، یک‌سوم آن باید صرف امور خیریه گردد. خیرات درواقع دست‌گیری از جامعه و کمک کردن به افراد نیازمند است. ما معتقدیم بخشیدن ۱۰ درصد از پول باقی‌مانده از حقوق ماهیانه، میزان خوبی برای خیرات محسوب می‌گردد.

برخی افراد فکر می‌کنند فقط وقتی پول زیادی دارند باید به دیگران کمک کنند؛ درصورتی‌که پول بخشیدن را باید از همان زمانی که هنوز حقوقتان کم است یاد بگیرید.

مسلماً بخشش ۱۰ هزار از ۱۰۰ هزار تومان، بسیار آسان‌تر از بخشیدن ۱۰۰ هزار از یک‌میلیون تومان هست. ممکن است بگویید: «اگر یک‌میلیون تومان پول داشتم، خیلی راحت ۱۰۰ هزار تومانش را خیرات می‌کردم»؛ اما اگر در آن موقعیت قرار بگیرید، به‌احتمال‌زیاد این کار را نمی‌کنید.
پس بهتر است از همین حالا و با همین مقادیر کم، عادت پول بخشیدن را در خود پرورش دهید.

پول

سرمایه‌گذاری

با ۱۰ درصد بعدی پول باقی‌مانده، باید سرمایه‌گذاری کنید تا برای خود ثروت جمع کنید.
این پولی است که برای خرید، تعمیر، ساخت‌وساز و فروش از آن استفاده می‌کنید. اصل ماجرا این است که مشغول تجارت باشید، حتی اگر به‌طور نیمه‌وقت باشد.

اجازه دهید این کار قوه‌ی تصورتان را به تکاپو بیندازد. به توانایی‌هایی که سرکار یا موقع انجام سرگرمی‌هایتان پرورش دادید، نگاه دقیق‌تری بیاندازید.
ممکن است بتوانید آن‌ها را به سرمایه گذاری سودمندی تبدیل کنید. به‌علاوه می‌توانید یاد بگیرید که چطور محصولات را به‌طور عمده بخرید و خرده بفروشید.

یا اینکه می‌توانید ملکی بخرید و آن را ارتقا دهید. از این ۱۰ درصد برای خریدن تجهیزات، محصولات یا هر دو به‌طور مساوی استفاده و شروع کنید. از کجا می‌دانید درون شما چه نبوغی منتظر است تا با جرقه‌ای به نام «فرصت» بیدار شود!

البته این را باید در نظر گرفت که سرمایه گذاری مالی یکی از انواع سرمایه‌گذاری‌ها است، برای آشنایی با انواع سرمایه‌گذاری و روش‌های ثروتمند شدن به وسیله سرمایه‌گذاری به اینجا مراجعه کنید.

پول

پس‌انداز

۱۰ درصد آخر باید پس‌انداز شود.
این مورد، هیجان‌انگیزترین قسمت نقشه‌ی پولداری حساب می‌شود.

زیرا می‌تواند با آماده کردنتان برای زمستان زندگی، به شما ذهنیتی از فقر بدهد.

اما به چه کسی فقیر و به چه کسی ثروتمند می‌گویند؟

افراد فقیر پولشان را خرج می‌کنند و سپس هر چه باقی ماند پس‌انداز می‌کنند، ولی افراد پولدار پولشان را پس‌انداز می‌کنند و سپس آنچه را باقی ماند خرج می‌کنند.

فرض کنید ۲۰ سال پیش دو نفر، هرکدام ماهیانه ۱۰۰ هزار تومان حقوق می‌گرفتند و هرسال حقوقشان به میزان مساوی افزایش می‌یافت.
یکی از آن‌ها فلسفه‌ی خرج کردن پول و پس‌انداز مقدار باقی‌مانده را داشت. برعکس، فلسفه‌ی دیگری، اول پس‌انداز و سپس خرج کردن اضافیِ پول بود.

امروز اگر آن‌ها را بشناسید، به‌خوبی می‌توانید تشخیص دهید کدام‌یک پولدار و کدام‌یک فقیر است

بنابراین به خاطر داشته باشید که خیرات و سرمایه‌گذاری و پس‌انداز، مثل برنامه‌ریزی مالی دیگری اثرات نافذی دارد.

شاید در آخر روز، هفته یا ماه نتایج زیاد مشخصی نداشته باشد، ولی بعد از گذشت ۵ سال، تفاوت‌ها مشخص می‌شود و در پایان دهمین سال تفاوت‌ها چشمگیرند.

پول

عادت‌های مالی نادرستی که باعث می‌شوند پول کم بیاورید!

1-زیاد برای ماشین خرج می‌کنید

برای کاهش مخارج ماشین بهتر است راه‌های نزدیک را پیاده‌روی کنید یا گاهی اوقات از وسایل نقلیه‌ی عمومی استفاده کنید، زیرا مانند مخارج خانه، مخارج ماشین نیز می‌تواند بسیار سرسام‌آور باشد.

2-بی‌حساب‌وکتاب پول خرج می‌کنید

سعی کنید در این مورد کمی برنامه‌ریزی مکتوب داشته باشید و دفتر و قلمی بردارید و تمام مخارج ماهیانه‌ی خود را در آن بنویسید. هرماه برای هر بخشی که می‌خواهید پول‌خرج‌کنید، هدفی تنظیم کنید. با این روش کنترل بهتری بر روی مخارج خود خواهید داشت.

3-بیش‌ازاندازه برای تفریح کردن پول خرج می‌کنید

هیچ‌وقت بیشتر از ۱۰ درصد از حقوقتان را برای تفریح کردن خرج نکنید. تفریح در حد طبیعی برای همه افراد ضرورت دارد؛ اما بدون فکر کردن به آینده و چشم‌بسته تمام پول خود را صرف بازی و خوش‌گذرانی کنید، عواقب مالی ناخوشایندی برایتان به دنبال دارد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن