سبک زندگی

هشت راه برای افزایش خوش بینی!

معنای خوش بینی، در بدترین حالت، یعنی ساده لوحی و در بهترین حالت، شبیه نگاه نا آگاهانه‌ی کودکانه فرض می‌شود. افراد خوش بین یا به اصطلاح ساده لوح زندگی بی ریا توام با امیدواری دارند. درحالی که افراد بدبین زندگی تلخی را تجربه می‌کنند. کلید خوشبختی و خوش بینی تنها در جیب خودتان قرار دارد کافی‌ست آن را به دست بگیرید.

در ادامه این مطلب با نکاتی آشنا خواهید شد که در بهبود خوش بینی‌تان بسیار موثر هستند پس با ما همراه باشید.

خوش

1. حداقل یک اتفاق خوب را در هر روز پیدا کنید.

توجه به چیزهایی که قبلا به آن‌ها بی‌توجه بوده‌اید می‌تواند در افزایش خوش بینی‌تان تاثیر به‌سزایی داشته باشد. چیزهایی مانند یک گلدان گل، دیدن یک پرنده، برخورد با یک پَر پرنده که در مسیر راه‌تان قرار دارد، همگی مواردی هستند که می‌تواند روز خوبی برایتان به ارمغان آورد، کافی‌ست با دیدی متفاوت به جهان بنگرید.

2. به اتفاق یا اتفاق‌های خوشایند روزانه‌ی خود فکر کنید و یا با فردی دیگر پیرامون آن(ها) صحبت کنید.

صحبت درمورد اتفاقات خوشایند و مثبت می‌تواند دید مثبت‌تری نسبت به جهان در شما ایجاد کند. به‌خصوص اگر شخصی که با آن، این موضوعات را درمیان می‌گذارید نیز فردی مثبت‌اندیش باشد. همیشه سعی کنید تمرکز خود را بر روی موارد دلخواهی بگذارید که خواهان اتفاق افتادن آن هستید.

خوش

3. روز خود را با قلبی قدردان و شکرگزار آغاز نمایید.

تشکر کردن و قدردانی یکی از وظایف اخلاقی و انسانی هر شخص است. این عملکرد تاثیر شگرفی در حالات روحی و روانی خود فرد به‌وجود می‌آورد. یادآوری مداوم موهبت‌ها و شکرگزاری نسبت به آن‌ها می‌تواند تاثیر بزرگی روی کیفیت زندگی شما داشته باشد. وقتی سرشار از قدردانی باشید، به تدریج واقعیت زندگی شما را تغییر می‌دهد.

4. فهرستی از توانایی‌های خود را آماده و چگونگی استفاده از آن‌ها را بررسی کنید.

این کار باعث می‌شود توانایی‌ها و قابلیت‌های خود را بشناسید و در راستای آن‌ها گام بردارید. به این صورت کارهای بیهوده‌ای که از عهده آن‌ها بر نمی‌آیید را کنار گذاشته و تمرکزتان را بر روی توانایی‌هایتان  معطوف می‌کنید.

5. هدف دست‌یافتنی خود را مشخص و فرایند رسیدن به آن را یادداشت نمایید.

شاید در جایگاهی که امروز در آن قرار دارید، دستیابی به برخی از اهداف غیرممکن به نظر برسد؛ اما اگر به صورت مرحله به مرحله اهداف خود را مشخص کنید و برای دستیابی به آن‌ها برنامه‌ریزی داشته باشید، دستیابی به اهدافتان راحت‌تر خواهد بود.

6. عوامل استرس‌زا را شناسایی کنید و به‌دنبال راه‌های کنترل آن‌ها باشید.

وجود عوامل استرس‌زا امری عادی است، اما عدم توانایی در کنتر آن، امری غیرعادی می‌باشد. این توانایی را در خود پرورش دهید تا بتوانید در مقابل عوامل پرتنش به‌سرعت و کمال آرامش برخورد کنید.

7. لبخند بزنید و با اطرافیان خود مهربان باشید.

لبخند زدن به اطرافیان و کسانی که دوستشان دارید سبب می‌شود آن‌ها نیز به شما لبخند بزنند؛ زیرا لبخند و حال خوب، احساسی واگیر دار است.

8. در لحظه زندگی کنید و به‌ جای افسوس بر گذشته و نگرانی از آینده، بر حال تمرکز كنيد.

فکر کردن به گذشته و اتفاقات ناگواری که پشت سر گذاشته‌اید تنها حال امروزتان را خراب می‌کند. سعی کنید در لحظه زندگی کنید و خوشی و لحظاتی که ممکن است دیگر برایتان تکرار نشوند را دریابید. این شما هستید که باید به فکر خودتان و افکاری که از سرتان می‌گذرد باشید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن