سبک زندگی

راه‌های مؤثر برای پس‌انداز بیشتر و صرفه‌جویی در هزینه‌های زندگی!

هیچ کاری بدتر از ولخرجی و بدون برنامه‌ریزی خرج کردن نیست! این خصلت بد در بسیار از افراد دیده می‌شود. پولی که در مدت طولانی و با تلاش بسیار پس‌انداز کرده بودند در یک‌لحظه و بدون برنامه خرج کرده‌اند! در این میان کسانی هم هستند که با داشتن حقوق کم اما برنامه‌ریزی دقیق نه‌تنها توانسته‌اند مایحتاج خود را تأمین کنند بلکه به پس‌انداز قابل‌توجهی نیز دست یابند؛ اما چگونه این امر قابل امکان خواهد بود؟ در ادامه این مطلب با نکاتی آشنا خواهید شد که به کمک آن‌ها بتوانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید و پس‌انداز بیشتری داشته باشید.

پس‌انداز

۱. در مورد مسائل مالی خود فکر کنید!

همیشه این کار در فهرست مهم‌ترین اولویت‌های اغلب افراد قرار ندارد؛ ولی باید یکی از مهم‌ترین کارهایی باشد که انجام می‌دهید. چون با بررسی مسائل مالی‌تان می‌توانید از هدر رفتن مبالغ زیادی از پول‌ جلوگیری کنید. مواردی که باید بررسی شوند عبارت‌اند از:

  • حساب‌های بانکی
  • بیمهٔ بازنشستگی
  • نرخ‌های بیمه

اگر جزء افرادی هستید که دارای شغل آزاد هستند یا در جایی مشغول کار هستند که فاقد بیمهٔ بازنشستگی است، می‌توانید از طرح‌های بیمهٔ بازنشستگیِ ارائه‌شده از سوی شرکت‌های گوناگون بیمه بهره بگیرید. بهره‌گیری از این طرح‌ها و سرمایه‌گذاری در آن‌ها نسبت به نگه‌داشتن پول‌ در حساب‌های پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری معمولی مزیت‌های بیشتری دارد.

پس‌انداز

اگر در زمینه‌های گوناگون سرمایه‌گذاری کرده‌اید، این سؤالات را از خود بپرسید:

  • آیا ترکیب انواع سرمایه‌گذاری‌هایم منطقی است؟
  • آیا هزینه‌هایی که می‌پردازم معقول است؟

سعی کنید مبالغی را که در حساب‌های پس‌انداز یا حساب‌هایی با سود کم گذاشته‌اید، به حساب‌هایی با سود بالاتر انتقال دهید.

اگر پول‌های شما بیشتر از هزینه‌ها و مخارج چند ماه آینده است، مقداری از آن را در سرمایه‌گذاری‌هایی هزینه کنید که ریسک بالاتری دارند ولی از سوی دیگر بازده بالقوهٔ آن‌ها نیز بالاتر است. البته باید تمام شرایط این حساب‌ها را بررسی کنید.

۲. حساب هزینه‌هایتان را داشته باشید!

سعی کنید با پول نقد هزینهٔ چیزهایی را که می‌خرید، پرداخت کنید. این کار سبب می‌شود حساب پول‌هایی که خرج می‌کنید داشته باشید.

پرداخت پول نقد سبب می‌شود که بهتر بتوانید حساب هزینه‌هایتان را نگه‌دارید اما وقتی از حساب بانکی خود استفاده می‌کنید، گاهی بدون اینکه متوجه شوید موجودی حسابتان به پایان می‌رسد.

۳. عضویت‌ها یا اشتراک‌های بیهوده را لغو کنید.

در بسیاری از مواقع عضو سرویس‌هایی هستیم که هیچ استفاده‌ای از آن‌ها نمی‌کنیم. باشگاهی که دیگر به آن نمی‌رویم، فروشگاهی که دیگر از آن خرید نمی‌کنیم، خدمات ارائهٔ اطلاعات، روزنامه‌ها، ورزشگاه، انجمن‌ها و … هیچ ضرورتی ندارد که این سرویس‌ها همچنان فعال باشند. شاید فکر کنید این هزینه‌های کوچک مبلغ ناچیزی هستند اما وقتی در ماه یا در سال این مبالغ را بررسی کنید، اعداد سرسام‌آوری به شما نشان می‌دهد.

پس‌انداز

۴. از خریدهای آنی و بدون فکر دست‌بردارید.

خریدهای بدون فکر برای همه افراد کار بسیار جذاب و سرگرم‌کننده‌ای است؛ اما از خودتان بپرسید آیا واقعاً به آن نیاز دارید و آیا می‌توانید پول لازم را برای خرید آن را بپردازید.

حتی اگر پول کافی برای خرید آن محصول را دارید، اگر واقعاً به آن نیاز نداشته باشید، از نیروی اراده‌تان بهره بگیرید و از هزینه‌های غیرضروری پرهیز کنید و به‌جای خرید چیزی که لازم ندارید، پول خود را در جایی سرمایه‌گذاری کنید. در این شرایط به خودتان بگویید: «من واقعاً به آن نیازی ندارم! پس باید آن را سر جایش بگذارم!»

پس‌انداز
۵. به‌اندازه خرید کنید.

با خرید کالاهایی که استفاده نمی‌شوند و درنهایت مجبور می‌شوید آن‌ها را دور بریزید، فقط پولتان را هدر می‌دهید. اگر با یک یا چند خانوادهٔ دیگر اقلامی را که خریده‌اید، تقسیم کنید، خرید کردن به‌صورت عمده می‌تواند روش بسیار خوبی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها باشد؛ وگرنه اقلام را در مقادیر کمتر و بر اساس میزان نیازتان خریداری کنید. این مسئله به‌ویژه در مورد مواد غذایی، لوازم‌آرایشی و سایر اقلامی که تاریخ انقضای مشخصی دارند، اهمیت زیادی دارد. فراموش نکنید که حتی خریدن و مصرف کردن مقدار زیادی از چیزهایی که خیلی دوست دارید هم می‌تواند موجب شود که از آن‌ها دل‌زده شوید.

۶. بدون لیست خرید به فروشگاه نروید!

خرید بدون فهرستی از کالاهای موردنیاز مانند این است که پول‌هایتان را دور بریزید؛ چون وسوسه می‌شوید هر چیزی که جلوی چشمتان قرار دارد و چیزهایی که واقعاً به آن‌ها نیازی ندارید را بخرید.

پس‌انداز

_فقط زمانی کالاهای دارای برند تجاری را بخرید که تفاوتی میان آن‌ها و کالاهای بدون برند وجود داشته باشد.

در مورد داروها نیز تلاش کنید به‌جای داروهای تجاری، داروهای ژنریک را خریداری کنید. (داروهای تجاری مختص یک برند و تولیدکنندهٔ خاص هستند و بنابراین قیمت بالاتری دارند؛ ولی هر تولیدکننده‌ای می‌تواند داروهای ژنریک را تولید و عرضه کند و بنابراین قیمت این داروها پایین‌تر است.)
با پزشک خود مشورت کنید و چنانچه تفاوتی میان این داروها وجود ندارد، از داروهای ژنریک استفاده کنید. در مورد محصولات خارجی و ایرانی هم به همین شکل است، فقط به کیفیت و کاربرد آن بسنده کنید نه برند معروف‌تر و قیمت بالاتر.

_وقتی گرسنه هستید، مواد غذایی نخرید.

با خرید مواد غذایی در زمان گرسنگی، اقلامی را در سبد خریدتان قرار می‌دهید که بیشتر از چیزهایی است که واقعاً نیاز دارید.

_گرد کردن قیمت هریک از اقلام آسان‌ترین راه است.

گرد کردن قیمت‌ها موجب می‌شود که هزینه‌های نهایی در ذهنتان بیشتر از مقدار واقعی آن‌ها باشد که البته چیز خوبی است؛ چون موجب می‌شود که در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید و پول کمتری بپردازید.

۷. از امکانات و مراکز رایگان یا کم‌هزینهٔ محل زندگی‌تان استفاده کنید.

قطعاً در نزدیکی محل زندگی شما نیز مراکزی وجود دارند که به‌صورت رایگان، خدمات به شما ارائه دهند؛ مانند کتابخانه‌ها، استخرهای عمومی، ورزشگاه‌های دولتی و….

استفاده از این مراکز رایگان می‌توان هزینه‌‎های شمارا به میزان چشم‌گیری کاهش دهد.

۸. در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید.

زمانی که قصد دارید خانه را ترک کنید:

  • درجهٔ بخاری را کم کنید؛
  • ترموستات (دستگاه تنظیم گرما) را در سطحی مناسب و راحت که زیاد گرم نباشد نگه‌دارید؛
  • چراغ‌هایی را که لازم ندارید خاموش‌کنید؛

سعی کنید همیشه با سرعت‌پایین رانندگی کنید تا از مصرف زیاد سوخت و استهلاک خودروی خود جلوگیری کنید.

سخن پایانی

زمانی که در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی می‌کنید و پس‌انداز خود را به‌جای آب رفتن، افزایش می‌یابد، احساس بهتری پیدا می‌کنید. می‌توانید برای موفقیت در صرفه‌جویی و هدر ندادن پول‌ها به خودتان جایزه بدهید. جایزه‌ای که به خودتان می‌دهید باید چیزی خوشایند و جالب باشد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن