روانشناسی

چگونه به کمک ورزش افسردگی را درمان کنیم؟

افسردگی یکی از مهم‌ترین مشکلات دنیای امروزی ما محسوب می‌شود که در بین افراد مختلف و در سنین متفاوت مشاهده شده است. در حال حاضر بهترین روش برای درمان افسردگی علاوه بر مراجعه به روان‌پزشک و روان‌شناس، ورزش کردن است که در ادامه این مطلب به بررسی آن می پردازیم.

ورزش

درمان افسردگی با ورزش

بهترین روش برای درمان افسردگی و بهبود وضعیت‌تان، ورزش است. ورزش نه‌تنها حس آرامش به شما هدیه می‌دهد بلکه سبب می‌شود احساس بهتری به زندگی داشته باشید. اما سوال این است که ورزش چگونه به رفع افسردگی و اضطراب کمک می‌کند؟

ورزش از چند طریق به بهبود افسردگی کمک می‌کند:

  • انتشار مواد شیمیایی:

انتشار این مواد که از طریق مغز صورت می‌گیرد سبب می‌شود احساس خوبی در شما ایجاد شود و همین افسردگی را کاهش می‌دهد. (انتقال دهنده‌های عصبی و اندورفین).

  • کمک به بهبود خلق‌و‌خو:

از این طریق می‌توان گفت که ورزش روی مسائل عاطفی نیز تأثیر مثبتی می‌گذارد.

  • افزایش اعتمادبه‌نفس:

ورزش می‌تواند به شما کمک کند تا اعتماد به نفس داشته باشید که این اعتماد به نفس ناشی از تناسب اندام شماست. وضعیت فیزیکی بهتر موجب می‌شود شما احساس رضایت بیشتری به خود و ظاهر خود داشته باشید.

  • کاهش نگرانی و دغدغه:

ورزش یک نوع حواس پرتی مثبت به همراه دارد زمانی که شما در حال فعالیت هستید حتی برای مدت کوتاه نگرانی و دغدغه را از خود دور می‌کنید. در واقع وقتی که مشغول به فعالیت ورزشی هستید ذهن شما از چرخه افکار منفی که تغذیه کننده افسردگی و اضطراب هستند دور می‌شود.

چه ورزشی برای درمان افسردگی مفید است؟

بسیاری از کسانی که به افسردگی دچار هستند در اغلب فعالیت‌های خود دچار تردید و سردرگمی هستند همین امر سبب می‌شود حتی انتخاب راحت رشته ورزشی برایشان کاری دشوار به نظر آید. در ادامه چند شاخه ورزشی که کمک شایانی به درمان افسردگی و اظطراب دارند اشاره می‌کنیم.

ورزش شامل طیف گسترده‌ای از فعالیت‌هایی است که فعالیت بدنی شما را برای داشتن احساسی بهتر افزایش می‌دهد.  پیشنهاد ما به شما ورزش‌های گروهی مانند ایروبیک، تی آرایکس، بسکتبال و والیبال است چرا که بسیار مفیدند.

ورزش

در کنار این فعالیت‌های ورزشی، فعالیت‌های بدنی دیگر مانند باغبانی، شستن ماشین یا قدم زدن در اطراف ساختمان محل زندگی می‌توانند موجب بهبود وضعیت روحی شما گردند. در علم ورزش تداوم فعالیت بسیار مهم است اما اگر به دلیل مشغله،  وقت و زمان کافی نتوانستید این کار را به‌طور ثابت انجام دهید، نگران نباشید ، ما به شما می گوییم که لازم نیست این قدر سخت بگیرید! بله، سخت نگیرید.

تنها هدف ما فعالیت شماست، این‌که همت کنید و حرکت کنید و زمانی را به خود اختصاص دهید ولی بهتر است این فعالیت را در قالب یک برنامه هدفمند یعنی همان ورزش، دنبال کنید.

تداوم در ورزش

اگر می‌خواهید به صورت هدفمند ورزش کنید، 30 تا 45 دقیقه ورزش در طول روز به مدت سه تا پنج جلسه تمرینی در هفته به طور قابل توجهی مفید است. همان طور که گفتیم ورزش‌های کوتاه مدت (۱۰ تا ۱۵ دقیقه ) نیز همان نتیجه را خواهد داشت. مثلا یک بار صبح و یک بار هم بعدازظهر.

ورزش

اولین گزینه از نظر متخصصان سلامت، برای بهبود وضعیت روحی و جسمانی افراد افسرده، ورزش کردن است، پس در صورت مشاهده علایم افسردگی یا اضطراب لزومی ندارد به داروهای شیمیای روی بیاورید. البته توصیه می‌شود در کنار فعالیت ورزشی با مشاوران متخصص هم جلساتی داشته باشید تا بهتر و زودتر به نتیجه برسید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن