روانشناسی

افراد دارای هوش عاطفی بالا چه خصوصیاتی دارند؟

محققان طی سال‌ها تحقیقات گسترده به این نتیجه دست‌یافته‌اند که هوش عاطفی بالا، عامل اساسی تفاوت افراد موفق از سایر مردم است. هوش عاطفی یا هوش هیجانی به قدرت شناخت و کنترل عواطف و هیجانات خود و دیگران گفته می‌شود.

افراد

درواقع کسانی که از هوش عاطفی بالایی برخوردار هستند می‌توانند عواطف خود و دیگران را کنترل کرده، بینِ پیامدهای مثبت و منفی عواطف تمایز گذارند و از اطلاعاتِ عاطفی برای راهنمایی فرایندِ تفکر و اقدامات شخصی استفاده کنند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با برخی از ویژگی‌های بارز افراد دارای هوش عاطفی بالا آشنا شوید.

1-به‌خوبی می‌توانید احساسات خود را با کلمات توصیف کنید

افراد دارای هوش هیجانی بالا می‌توانند با دقت بگویند آیا احساس «زودرنجی»، «بیهودگی»، «آزردگی» و یا «نگرانی» دارند. هر چه کلمه‌ای که انتخاب می‌کنید دقیق‌تر باشد، دید بهتری بر احساسات خود، خواهید داشت.

2-در مورد مردم کنجکاوید

تفاوتی ندارد که شما فردی درون‌گرا باشید یا برونگرا، افراد با هوش عاطفی بالا در مورد تمام افراد اطراف خود کنجکاو هستند. آن‌ها باید از همه‌چیز سر دربیاورند و هیچ‌چیزی از چشمشان به دور نیست.

3-پذیرای تغییرید

افرادی با هوش هیجانی بالا از تغییرات هراسی ندارند. آن‌ها می‌دانند که تغییر جزء ضروری زندگی است  و خود را با آن وفق می‌دهند.

4-نقاط ضعف و قوت خود را می‌دانید

افراد با هوش عاطفی بالا نه‌تنها احساسات خود را درک می‌کنند، بلکه به‌خوبی می‌دانند در چه چیز خوب و در چه چیز بد هستند. هم‌چنین می‌دانند چه کسانی آن‌ها را به سمت موفقیت تشویق می‌کنند و چه افراد و چه موقعیت‌هایی آن‌ها را از رسیدن به موفقیت بازمی‌دارند. داشتن ای کیوی بالا یعنی نقاط قوت خود را می‌شناسید و می‌دانید چطور بر آن‌ها تکیه کنید و این‌که چطور وقتی نقاط ضعف شما جلوی‌تان را می‌گیرند، از نقاط قوت خود استفاده کنید.

5-آدم‌شناس بسیار خوبی هستید

بیشتر هوش عاطفی به آگاهی اجتماعی ختم می‌شود که یعنی توانایی شناخت افراد، دانستن اینکه چه می‌خواهند و درک اینکه در چه شرایطی به سر می‌برند. با گذر زمان، این توانایی شما را به آدم‌شناسی بی‌نظیر تبدیل می‌کند. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، در عین این‌که با سایرین خوب و صمیمانه برخورد می‌کنند، اجازه نمی‌دهند که دیگران از این برخوردها سوءاستفاده کنند و مرزهای مشخصی در ارتباط خود با سایر افراد دارند. آن‌ها به‌خوبی افراد را می‌شناسند و  این ترفند خوبی برای جلوگیری از بحث‌های آینده است.

6-به‌راحتی کسی نمی‌تواند دلخورتان کند

افراد با هوش هیجانی بالا معمولاً از رفتارهای دیگران ناراحت و عصبانی نمی‌شوند. آن‌ها افرادی روشن‌فکر هستند که دارای اعتمادبه‌نفس بالایی هستند.

افراد

7-می‌دانید چطور نه بگویید (هم به خودتان، هم به بقیه)

هوش عاطفی یعنی دانستن این موضوع که چطور باید خودتان را کنترل کنید. تحقیقی در دانشگاه سن فرانسیسکوی کالیفرنیا صورت گرفت که نشان می‌دهد هرچقدر گفتن «نه» برایتان سخت‌تر باشد، بیشتر احتمال دارد دچار اضطراب و حتی افسردگی شوید.

8-اشتباهاتتان را فراموش می‌کنید

افراد با هوش هیجانی بالا در عین این‌که اشتباهات خود را فراموش نمی‌کنند، به‌طور افراطی روی اشتباهات خود مانور نمی‌دهند. آن‌ها اشتباهات را فراموش نمی‌کنند تا در مواقع لازم به‌عنوان تجربه از آن استفاده کنند، درعین‌حال به‌جای گیرافتادن در اشتباهات گذشته، روی آینده خود تمرکز می‌کنند.

برای تفکیک بین گیر دادن به اشتباهات و درخاطرداشتن آن‌ها، به خودآگاهی نیاز دارید. گذاشتن وقت و انرژی بیش‌ازحد برای اشتباهاتتان، از شما فردی نگران و ترسو می‌سازد. اگر اشتباهاتتان را به‌طور کامل فراموش کنید دوباره مرتکب آن اشتباهات خواهید شد. کلید تعادل این است که از اشتباهات خود برای پیشرفت و موفقیت خود بهره بگیرید. این دیدگاه باعث می‌شود که در هر بار شکست به‌جای ناامیدی از ادامه‌ی راه، انگیزه قوی برای بازگشت و ادامه داشته باشید.

9-شما به دیگران کمک می‌کنید، اما انتظار ندارید برایتان جبران کنند

وقتی کسی خودبه‌خود و بدون انتظار برای جبران، به شما چیزی می‌دهد، تأثیر عمیقی می‌گذارد. فرض کنید با کسی در مورد یک کتاب صحبت‌های جالبی ردوبدل می‌کنید. وقتی یک ماه بعد آن شخص را دوباره می‌بینید، با کتاب در دستش ظاهر می‌شود. افراد با هوش عاطفی بالا روابط محکمی با اطرافیانشان دارند، زیرا دائماً در مورد همه فکر می‌کنند.

10-کمال‌گرا نیستید

وقتی هدفتان کامل بودن باشد، همیشه احساس شکست می‌کنید. به حدی که می‌خواهید تسلیم شوید یا کمتر تلاش کنید. آخرسر وقت خود را با تأسف خوردن می‌گذرانید.

11-برای داشته‌هایتان شکرگزارید

شکرگزاری یکی دیگر از خصوصیات افراد با هوش عاطفی بالاست. این افراد بابت نعمت‌ها و چیزهایی که در اطراف خود می‌بینند شکرگزار هستند. این کار سبب می‌شود علاوه بر این‌که حالشان بهتر شود، سطح هورمون استرس یعنی کورتیزول به میزان قابل‌توجهی کاهش یابد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن