سبک زندگی

رفتارهایی که شما را باهوش‌ تر از آن‌چه که هستید نشان می‌دهد!

بسیاری از افراد تمایل دارند مانند یک دانشمند باهوش به نظر برسند. آن‌ها از این نکته اطلاع ندارند که IQ تنها 20% از کیفیت عملکردشان را در زندگی تعیین می‌کند و 80% باقیمانده به EQ یا هوش هیجانی تعلق دارد.
تحقیقات نشان داده است 90% از کارمندانی که موفق هستند از هوش هیجانی بالایی برخوردار بوده و حقوق بالایی نیز دارند.

افراد دارای هوش هیجانی بالا به‌درستی خودشان را می‌شناسند و از این موضوع نیز آگاه هستند که دیگران چه نظری درباره آنان دارند. این افراد مهارت باورنکردنی‌ای در تأثیرگذاری دارند و می‌توانند طرز رفتارشان را طوری تنظیم کنند که باهوش‌تر به نظر برسند. در ادامه با ۸ ترفند ثابت‌شده‌ی علمی آشنا خواهید شد که شمارا باهوش‌تر ازآنچه هستید نشان می‌دهند.

باهوش

1- به خودتان باور داشته باشید

هیچ خصوصیتی به‌اندازه اعتمادبه‌نفس نشان‌دهنده‌ی هوش شما نیست. فردی که به خودباور دارد، دیگران نیز به آن باور دارند.
تحقیقات نشان می‌دهد اعتمادبه‌نفس بالا موجب بهبود عملکرد افراد در زمینه‌های شناختی می‌شود. در نقطه‌ی مقابل، اعتمادبه‌نفس پایین روی کیفیت عملکردهای شناختی تأثیر منفی می‌گذارد. اعتمادبه‌نفس پایین فوراً به چشم می‌آید و باعث می‌شود در نظر دیگران کم‌هوش جلوه کنید. پس اگر می‌خواهید دیگران باورتان کنند، قبل از همه خودتان باید به خودتان ایمان بیاورید و روی اعتمادبه‌نفس خود، کار کنید.

2-روی فن بیانتان کارکنید

یکی از کارشناسان ارتباطات بنام لئونار ملودینو (Leonard Mlodinow) بیان داشت اگر دو نفر یک محتوا مشابه را بخوانند، شخصی باهوش‌تر خواهد بود که از فن بیان بهتری برخوردار باشد.

ملودینو همچنین می‌گوید شخصی که کمی تندتر و رساتر صحبت کند، کمتر تپق بزند و از زیروبم کردن صدایش کمک بگیرد پرانرژی‌تر، بامعلومات‌تر و البته باهوش‌تر به نظر خواهد رسید. پس اگر می‌خواهید باهوش‌تر به نظر برسید، یکنواخت صحبت نکنید، بلکه گاهی حجم صدایتان را کم‌وزیاد کنید و به سطح انرژی کلامتان آگاه باشید.

3-آهسته یا شتاب‌زده کار نکنید

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که در انجام کارهایشان وقت تلف نمی‌کنند و کارها را تقریباً با همان سرعت مطلوبی که دیگران انجام می‌دهند، پیش می‌برند باهوش‌تر به نظر می‌رسند؛ بنابراین اگر می‌خواهید باهوش‌تر به نظر برسید، سعی کنید وقت تلف نکنید و البته پرسرعت‌تر از حد معمول نیز نباشید.

باهوش

4-ارتباط چشمی برقرار کنید

برقراری ارتباط چشمی کمک شایانی در باهوش‌تر نشان دادن شما دارد. بر اساس نتایج پژوهشی که در دانشگاه لویولا انجام شد، شرکت‌کنندگانی که با مخاطبانشان ارتباط چشمی برقرار کرده بودند، توانستند در نظر دیگران باهوش‌تر جلوه کنند.

5-لباس مناسب بپوشید

برداشتی که مردم از شخصیت شما دارند با نوع لباسی که می‌پوشید رابطه بسیار مستقیمی دارد. افرادی که در انتخاب لباسشان دقت می‌کنند و سنجیده لباس می‌پوشند، باهوش‌تر به نظر می‌رسند. این در حالی است که پوشیدن لباس‌های باز باعث می‌شود چندان باهوش به نظر نرسید، چراکه تمامی توجهات به سمت بدنتان جلب خواهد شد و دیگرکسی به اندیشه‌هایی که در سر دارید توجه نشان نخواهد داد.

به همین دلیل است که افراد در حین کار روپوش آزمایشگاهی می‌پوشند، زیرا تحقیقات نشان داده عملکرد در انجام کارهایی که نیازمند هوش و تمرکز هستند بسیار مطلوب‌تر خواهد بود.

6-عینک بزنید

تحقیقات نشان داده است افراد عینکی ازنظر سایرین، باهوش‌تر به نظر می‎رسند مخصوصاً اگر از عینک‌های قطور و تمام فریم استفاده شود.

باهوش

7-از کلمات قلمبه‌سلمبه استفاده نکنید

افراد باهوش برای نشان دادن هوش خود هیچ‌وقت نیاز به کلمات قلمبه‌سلمبه ندارند؛ بنابراین برای این‌که نشان دهید فردی باهوش هستید به سراغ خودنمایی و استفاده از این کلمات نروید.
از طرفی استفاده از این کلمات سبب می‌شود گاهی دچار اشتباه گردید که این اشتباهات سبب می‌شود دیگران به هوش شما شک کنند.

پس اگر می‌خواهید باهوش‌تر به نظر برسید، از به کار بردن کلمات قلمبه‌سلمبه بپرهیزید و در عوض، سعی کنید مقصودتان را ساده اما تأثیرگذار منتقل کنید.

8-مطالبتان را با نمودار ارائه دهید

طبق تحقیقی که در دانشگاه  کرُنِل صورت پذیرفت، مردم به اطلاعات و داده‌هایی که دارای نمودار باشند بیشتر از اطلاعات عادی اعتماد می‌کنند.

باهوش

در یک پژوهش، از شرکت‌کنندگان خواسته شد دو متن را که درباره‌ی تأثیرگذاری یک داروی سرماخوردگی جدید بودند، بخوانند. یکی از متون دارای نمودار و دیگری فاقد نمودار بود. نتایج نشان داد ۹۶ درصد افرادی که متن دارای نمودار را خوانده بودند، به تأثیرگذاری دارو باور پیدا کردند. این در حالی است که رقم باورپذیری تأثیر دارو در میان افرادی که متن فاقد نمودار را خوانده بودند، فقط ۶۷ درصد گزارش شد.

پس این بار که خواستید مطلبی را ارائه دهید سعی کنید از نمودار استفاده کنید. نیازی نیست از نمودارهای پیچیده استفاده کنید، همین‌که نمودارتان دقیق و قابل‌فهم باشد کافی است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن