سبک زندگی

چگونه فن بیان خود را تقویت کنیم؟

صحبت کردن یکی از مؤثرترین راه‌های انتقال پیام است افرادی که دارای فن بیان قوی‌ای هستند نسبت به سایرین از نفوذ بیشتری در بین مردم برخوردار بوده و قابل‌اطمینان‌تر هستند.

مدیران کسب‌وکارهای موفق به افرادی که دارای فن بیان قوی‌تری هستند توجه بیشتری داشته و بر همین اساس آنان را رتبه‌بندی می‌کنند. فن بیان توانایی است که از ابتدای زندگی بشر مورد توجه بوده است و مسئله نیست که به‌تازگی مد شده باشد. شما برای متقاعد کردن افراد با هر موقعیت اجتماعی، نیاز به توانایی نفوذ کلام و فن بیان دارید.

همه‌ی ما تابه‌حال با افرادی سروکار داشته‌ایم که صدایشان خیلی گوش‌خراش، نازک یا مصنوعی بوده است. صحبت کردن بعضی افراد آن‌قدر ناخوشایند است که پیام گفته‌شده را کاملاً خراب می‌کند. شما در چند قدم می‌توانید کیفیت، لحن، حالت بیان و صدایتان را بهتر کنید. فقط به دانستن چند فوت‌و‌فن ساده و تمرین آن‌ها نیاز دارید. با ادامه این مطلب همراه باشید تا با این نکات ساده و بسیار مهم آشنا شوید.

فن

1-شمرده صحبت کردن

با هر صدا و سرعتی که صحبت می‌کنید، «وضوح» کلید موفقیتتان است. شنونده باید قادر باشد تمام کلمات را بشنود، بنابراین هر عبارت مبهمی می‌تواند این وضوح را از بین ببرد. درست صحبت کردن را با تلفظ و ادای صحیح کلمات تمرین کنید.

شما می‌توانید با کم کردن سرعت بیانتان، وضوح کلامتان را بیشتر کنید. معمولاً همه افراد وقتی نگران هستند یا استرس دارند سرعت صحبت کردنشان افزایش می‌یابد؛ بنابراین شمرده صحبت کردن نه‌تنها فهم شنونده را از صحبت‌های شما تقویت می‌کند، بلکه باعث می‌شود مطمئن و آرام به نظر برسید.

2-با اعتمادبه‌نفس صحبت کردن

متأسفانه افراد از گوش دادن به سخنرانی کسی که از اعتمادبه‌نفس کافی‌ای برخوردار نیست و دائماً مِن مِن می‌کند خودداری می‌کنند.
در این مواقع احساس کنید حرفی که می‌زنید، متعلق به خودتان است. با تمام اعتمادبه‌نفسی که در دنیا وجود دارد، صحبت کنید. فرض کنید می‌خواهید با کاراته‌بازی، تعدادی بلوک محکم را بشکنید. اندکی تردید باعث می‌شود به‌جای بلوک‌ها دست‌های شما بشکنند.

فن

3-اعتقاد داشتن به چیزی که بیان می‌کنید

باید به چیزی که قرار است در ارتباط با آن صحبت کنید اعتقاد داشته باشید.
وقتی با اشتیاق صحبت می‌کنید، مردم تفاوت را حس می‌کنند. شاید این نکته‌، بسیار لطیف و کمی نامحسوس باشد اما در حقیقت وقتی در متن تان طنین‌انداز شود، صدایتان قابل‌باورتر و متقاعدکننده‌تر به نظر خواهد رسید و این یکی از راه‌های تقویت قدرت بیان است.

4-کنار گذاشتن خودپرستی

برای این‌که بتوانید خودپرستی را کنار بگذارید سعی کنید خود را با کسانی احاطه کنید که از شما توانمندتر هستند. در کلاس‌ها و کارگاه‌هایی شرکت کنید که از افرادی تشکیل‌شده است که در حرفه‌شان از شما بهتر هستند. به تجربیاتشان گوش کنید، ممکن است سخت باشد اما قطعاً به بهتر شدنتان کمک می‌کند.

مایک تایسون می‌گوید: باید در زندگی فروتن باشید، اگر فروتن نباشید، زندگی شما را فروتن می‌کند.

فن

5-با صدایتان با ملایمت رفتار کنید

از صدایتان مراقبت کنید تا در هنگام سخنرانی بتوانید با صدایی فوق‌العاده در حضور همگان ظاهر شوید. در ادامه با برخی از نکات مراقبت از صدایتان آشنا خواهید شد:

  1. نفس عمیق بکشید و با استفاده از الگوهای تنفسیِ مناسب، گام اول را در این راه محکم بردارید.
  2. زیاد آب بنوشید. سیراب نگه‌داشتن بدن به کیفیت صدایتان کمک بسیاری می‌کند.
  3. سعی کنید در طول روز از مصرف قهوه، نوشابه یا نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید زیرا سبب می‌شود تارهای صوتی‌تان نتواند رطوبت لازم برای تولید بهترین صدای ممکن را تولید کند.
  4. از فریاد زدن پرهیز کنید. فریاد زدن می‌تواند باعث کشیده شدن آن‌ها شود و صحبت کردن را برایتان مشکل کند. در بدترین حالت، فریاد زدن می‌تواند به گره‌های صوتی و برآمدگیِ تارهای صوتی منجر شود.
  5. حداقل 7 ساعت کامل در شب بخوابید. یک‌صدای خسته، جالب به نظر نمی‌رسد. همچنین خستگی برای صدایتان مضر است.
  6. زمزمه نکنید. این کار برای صدایتان مشکل ایجاد می‌کند و باعث کشیدگی تارهای صوتی‌تان می‌شود.

6-حواستان به وضع نشستن یا ایستادنتان باشد

طرز نشستن یا ایستادن هم می‌تواند سخنرانی و فن بیان شما را تحت تأثیر قرار بدهد. صاف ایستادن یا نشستن به شما اجازه می‌دهد به‌خوبی نفس بکشید و صدایتان قدرت نفوذ بیشتری داشته باشد. کمی تکان دادن سر هم می‌تواند مفید باشد. اگر چانه‌تان را بالا ببرید و سرتان را کمی کج کنید، می‌توانید طنینِ صدایتان را کم کنید و درنتیجه صدایتان شفاف‌تر به گوش برسد.

اگر شانه‌هایتان به هم نزدیک باشد و به سمت سرتان قوز داشته باشد، بخش بزرگی از قدرت بالقوه‌ی صدای خود را از دست می‌دهید.

7-مراقب زیر و بَم صدایتان باشید

وقتی گوینده نگران و مضطرب باشد صدایش با شیب زیاد یا خیلی زیر به گوش خواهد رسید. استفاده  از شیب صحیحِ صدا به شما کمک می‌کند ارتباطات بهتری برقرار کنید. می‌توانید بهترین اوج صدایتان را با گفتن «آ-ها» پیدا کنید (همان عبارتی که به‌جای «بله» در جواب یک دوست می‌گویید). اوج صدایتان در هنگام صحبت باید با «آ» همخوانی داشته باشد.

و

8-خودتان را آماده کنید

آمادگی قبل از سخنرانی کاری ضروری است. سعی کنید هرروز زمان کافی برای تقویت صدایتان کنار بگذارید. عضلات صورتتان را بکشید و برنامه‌هایتان را به همان ترتیبی که نوشته‌اید اجرا کنید. یکی از تمرین‌هایی که برای گرم کردن تارهای صوتی می‌توانید انجام دهید ارتعاش لب‌ها با عبور هوا از بین آن‌هاست (برای آشنایی با این تمرین ویدئوهای Lip Roll را در اینترنت جستجو کنید.) ماهیچه‌های گردنتان را شُل کنید. تمرین‌های تنفسی‌تان را انجام دهید. حتی اگر زمانی برای گرم کردن صدایتان صرف نمی‌کنید، هرروز صبح ۵ دقیقه را به آماده کردن صدایتان اختصاص دهید. این تکنیک برای صدایتان به‌طور شگفت‌انگیزی خوب و برای سلامتی‌تان مفید است.

اگر جزء کسانی هستید که رعایت این نکات را بیهوده می‌دانید باید به شما یادآور شویم که «سلین دیون» که سال‌ها درزمینهٔ  خوانندگی تجربه دارد و در کارش بسیار موفق است هنوز هم هرروز صبح را با این تمرین‌های پایه‌ای آغاز می‌کند.

9- «بدون آمادگی خواندن» را شروع کنید

برای سخنرانی‌های طولانی یا پروژه‌های بزرگ مثل صداگذاری کتاب‌های صوتی یا ویدئوهای آموزشی، ممکن است وقتتان برای چندین‌باره روخوانی متن، قبل از شروع کار تلف شود، بدون اینکه نیازی به این کار باشد.

به‌جای آن می‌توانید تمرین کنید هنگامی‌که برای بار اول متنی را می‌خوانید، آن را خوب بیان کنید. ممکن است مدتی طول بکشد تا دهان و چشم‌هایتان هماهنگ شوند.

و

10-تمرین کنید

بهترین هنرمندان دوبله می‌توانند هزاران کلمه را بدون ارتکاب اشتباه بیان کنند، اما برای به دست آوردن این مهارت، سال‌ها زمان لازم است. تمرین باعث از بین بردن نواقص می‌شود و صداپیشه‌ها از این راه به موفقیت می‌رسند.

11-آرام باشید

مهم‌ترین مسئله‌ای که باید رعایت کنید حفظ آرامشتان است. نفس عمیق بکشید و لبخندی بزنید. به توانایی‌های خودتان اعتماد داشته باشید و بدانید فرقی ندارد چه اتفاقی خواهد افتاد، مهم این است که شما به بهترین شکل تلاش خود را برای داشتن بهترین فن بیان کرده‌اید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن