روانشناسی

با چه شخصیتی هرگز نباید وارد رابطه عاطفی شد؟

عوامل بسیار زیادی در شکل‌گیری یک رابطه عاطفی موفق و بر مبنای دوستی واقعی نقش دارند. یکی از این عوامل روراستی و وفاداری است؛ این عامل مهم سبب می‌شود برقراری رابطه با برخی از آدم‌ها سخت و مشکل‌ساز شود زیرا همه افراد آن را رعایت نمی‌کنند. در ادامه با برخی از شخصیت‌های اخلاقی آشنا خواهید شد که دوستی و رابطه با آن‌ها مشکل‌ساز است و باید از آن‌ها دوری نمود.

1-ایرادگیر

افراد ایرادگیر کسانی هستند که از کمبود اعتمادبه‌نفس رنج می‌برند. این افراد تمایل دارند با ایراد گرفتن از مسائل کوچک و بزرگ و نصیحت کردن افراد، ابراز وجود کنند. آن‌ها در این کار خود هیچ توضیح و توجیهی ندارند بنابراین وارد رابطه شدن با این افراد برایتان بسیار سخت و دردسرساز خواهد بود.

2-بیش‌ازاندازه مظلوم

کسی که خود را مظلوم می‌پندارد همیشه در نقش قربانی ظاهر خواهد شد و با کوچک‌ترین مشکلی ناراحت می‌شود. افراد بیش‌ازاندازه مظلوم به دنبال کسی هستند تا همیشه به آن‌ها دلداری دهد و اگر شما نتوانید این کار را انجام دهید به سراغ فرد دیگری می‌روند؛ بنابراین اگر کسی نیستید که بتوانید این افراد را حمایت کنید سعی کنید به سراغ این شخصیت‌ها نروید.

3-بیش‌ازاندازه خودخواه

افراد خودخواه فقط خودشان را می‌بینند آن‌ها به حدی درگیر خودشان و احساساتشان هستند که هیچ‌گاه افرادی که در کنارشان هستند و مشکلاتشان را نمی‌بینند. این افراد اگرچه به این موضوع آگاهی دارند که خود عامل اصلی مشکل هستند اما همیشه آن را نادیده گرفته و خود را تبرئه می‌کنند. درحالی‌که در نظر آن‌ها دیگران همیشه مقصر هستند و باید تنبیه شوند.

رابطه

4-بدون اعتمادبه‌نفس

همه اشخاص در برخی از موقعیت‌های زندگی دچار کمبود اعتمادبه‌نفس هستند؛ اما رفتار کسی که بدون تأییدِ پیوسته‌ی دیگران احساس ضعف می‌کند، باید برایتان نشانه‌ی هشدار باشد. چنین فردی با کوچک‌ترین نشانه‌ی بی‌توجهی بی‌درنگ تصمیم به پایان دادن رابطه می‌گیرد و به یافتن فردی دیگر فکر می‌کند. او همه‌ی این کارها را برای ابراز وجود می‌کند.

5-بیش‌ازاندازه عاشق

افراد بسیار عاشق‌پیشه در شکل‌گیری و روند رابطه‌شان بسیار حساس هستند. آن‌ها تمایل دارند آثاری عمیق و نو بر دیگری برجای بگذارند و کارهای معمولی برایشان جذاب و راضی‌کننده نیست. این افراد سعی می‌کنند از روش‌ها و ایده‌هایی که کسی آن‌ها را امتحان نکرده است برای ابراز علاقه استفاده کنند و گاهی در این راه زیاده‌روی نیز می‌کند.

6-خودشیفته

افراد خودشیفته هرگز به عشق و علاقه یک نفر راضی نیستند بلکه عشق و توجه همه افراد را می‌خواهند؛ در این صورت است که زندگی برایشان رنگ و معنا پیدا خواهد کرد. این افراد چون خودشان را کامل می‌دانند همیشه به دنبال شریک عاطفی بی‌نقص هستند و بر این عقیده هستند که رابطه فعلی‌شان آن‌قدر درخشان نیست که ارزش ادامه دادن داشته باشد و خُب، آن‌ها به خاطر این وضعیت همه‌ را سرزنش می‌کنند به‌جز خودشان.

رابطه

ایجاد یک رابطه عاطفی طولانی مدت نیاز به یک بنیاد محکم دارد که داشتن برخی خصوصیات اخلاقی در آن ملزم است برای مطالعه این خصوصیات به اینجا مراجعه کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن