روانشناسی

10 شاخص مهم برای داشتن یک ازدواج سالم!

برای داشتن یک رابطه عاطفی سالم که به ازدواج موفق ختم شود نیاز به شانس و اقبال نیست؛ زیرا این اتفاق نیاز به تلاش و سازگاری دارد. برخی از مهم‌ترین عوامل، که در خوشبختی شما نقش دارند ثابت هستند و همیشه به همان طریق خواهند ماند؛ یعنی شما نمی‌توانید هیچ تغییری در آن‌ها ایجاد کنید؛ اما برخی از خصوصیات و ویژگی‌ها وجود دارند که همیشه قابل‌تغییر و بهبود هستند. با ادامه این مطلب همراه باشید تا این ویژگی‌ها که برای هرکسی که قصد ازدواج دارد مهم است، آشنا شوید.

1-برقراری ارتباط درست

همسران خوشبخت با یکدیگر صحبت می‌کنند و ارتباط صمیمی‌ای بینشان وجود دارد. این افراد به این موضوع آگاه هستند که عوامل بیرونی و حاشیه‌ای می‌تواند بر روابطشان تأثیر گذاشته و کیفیت ارتباطشان را تحت نفوذ خود قرار دهد؛ اما آگاهانه این عوامل را شناسایی و در جهت رفع آن گام برمی‌دارند.

2-برخورد با تعارضات و اختلافات به شیوه صحیح

نگفتن اختلافات و روی‌هم انباشتن مشکلات در یک رابطه، عامل اصلی طلاق محسوب می‌شود بسیاری از زوجین ترجیح می‌دهند پس از به‌وجودآمدن یک مشکل در رابطه‌شان سکوت کنند و چیزی نگویند، درحالی‌که این عدم بیان مشکلات سبب انباشته شدن و بروز مشکلات بزرگ‌تری خواهد بود. روابط مستحکم زن و شوهر نیازمند بیان مشکلات و برخورد با آن‌ها به شیوه‌ای صحیح دارد.

3-داشتن انتظارات واقعی

زمانی که دو نفر یکدیگر را برای اولین بار ملاقات می‌کنند تمایل دارند خود را کامل و بی‌نقص نشان دهند و تمام تلاش خود را در این راه انجام می‌دهند؛ اما بایستی بدانید که این سرپوش گذاشتن بر نواقص به‌تدریج در زندگی زناشویی بی‌معنا می‌شود و شما خودِ واقعی‌تان را نشان می‌دهید. روابط بین دو فرد در طول زمان تکامل پیدا می‌کند، اما داشتن انتظارات غیرواقعی از همسر یا از رابطه با او، باعث ایجاد استرس غیرضروری می‌شود.

4-توجه به جزئیات زندگی همسر

زوج‌هایی که زندگی موفقی دارند به‌خوبی از جزئیات زندگی همسرشان آگاه هستند. آن‌ها ریزبه‌ریز از خصوصیات اخلاقی همسر و خانواده همسر خود اطلاع دارند. نگرانی‌ها، دلواپسی‌ها، اهداف، ترس‌ها، اینکه به چه چیزی علاقه‌مند است و از چه چیزی بدش می‌آید.

یک

5-تجربه کردن واکنش‌های دوجانبه مثبت بیشتر نسبت به واکنش‌های منفی

تحقیقات پیرامون ازدواج‌های موفق نشان می‌دهد تعداد پاسخ‌های مثبت به درخواست‌های طرفین 5 برابر بیشتر از سایر ازدواج‌ها می‌باشد. دادن پاسخ مثبت به خواسته همسر برای توجه کردن به او، چه سؤالی داشته باشد، چه دست کمک به‌سوی شما دراز کند، چه تنها یک نگاه به شما باشد رابطه شما را مستحکم‌تر می‌سازد.

6-ایجاد اعتماد

اعتماد طی گذشت زمان و به‌تدریج ایجاد می‌شود؛ اما انجام کارهای صادقانه و عمل کردن به وعده‌های داده‌شده، روند ایجاد اعتماد را تسریع می‌بخشد. زوج‌های موفق هیچ‌گاه به یکدیگر دروغ نمی‌گویند و مسئله‌ای که سبب حساسیت طرف مقابل شود را از هم پنهان نمی‌کنند؛ زیرا می‌داند این مسئله می‌تواند بر رابطه‌شان اثر مخربی داشته باشد.

7-گذراندن وقت بیشتر با همسر

همسرانی که با یکدیگر خصوصیات و تجربه‌های مشترکی دارند دارای روابط محکم‌تری هستند. این زوج‌ها به انجام کارهایی می‌پردازند که هر دو از آن لذت می‌برند یا وادار می‌شوند کارهایی را باهم انجام دهند که این امر سبب می‌شود رابطه سالم‌تر و قوی‌تری داشته باشند.

یک

8-ارزش‌های مشترک

زوج‌هایی که در شروع زندگی طیف گسترده‌ای از ارزش‌های مشترک را دارند و در مورد چیزهای مهم زندگی توافق دارند، بخت بیشتری برای ایجاد رابطه مستحکم دارند.

9-مسئولیت‌های مشترک

زن و شوهر برای داشتن رابطه قوی و حفظ جریان آرام خانه‌شان باید مسئولیت‌ها را برای رسیدن به اهداف مشترک بین خودشان تقسیم کنند. این‌که تنها یکی از همسران بار این مسئولیت‌ها را به دوش بکشد، باعث ایجاد نارضایتی می‌شود.

10-سازگاری با تغییر

بسیاری از افراد و رابطه‌ها در طی گذشت زمان دچار تغییرات و دگرگونی می‌شوند. باید انتظار این تغییرات را داشته باشید، نه این‌که از آن‌ها بترسید. انتظارات افراد از رابطه دوجانبه ممکن است تغییر کند. همسران لازم است توانایی صحبت کردن در مورد این تغییرات و یافتن راه‌هایی برای سازگار شدن با آن‌ها را در خود پرورش دهند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن