سبک زندگی

چطور با کمتر حرف زدن، جذاب به نظر برسیم؟

راه کارهای موثر برای کمتر حرف زدن!

توانایی گوش دادن، به شما کمک می‌کند اطلاعات بیشتری از محیط اطراف خود کسب کنید و اطرافیان خود را بهتر  بشناسید. کاری که با پرحرفی آن را از دست خواهید داد. حتماً شما نیز مَثَل معروف «کم‌گوی و گزیده گوی چون دُر» را شنیده‌اید! اگر شما جزء افرادی هستید که زیاد حرف می‌زنید باید به شما این را بگویم که هیچ فردی از شخصیت پرحرف خوشش نمی‌آید و اغلب مردم ترجیح می‌دهند از این افراد دوری کنند. به همین منظور در ادامه این مطلب با راه‌کارهایی آشنا خواهید شد تا به کمک آن‌ها پرحرفی را کنار بگذارید و به شخصیتی جذاب و محبوب تبدیل شوید.

حرف

1-حرف خود را تا جایی که امکان دارد خلاصه کنید

a-فقط زمانی که لازم است حرف بزنید:

 قبل از این‌که حرف زدن را آغاز کنید از خودتان بپرسید آیا واقعاً نیاز است که چیزی بگویم یا خیر؟ معمولاً بسیاری از افراد پرحرف، صحبت‌های بی‌ربط و غیرضروری می‌کنند. درحالی‌که بهتر است بدانید مردم جذب صحبت‌های کسی می‌شوند که کلمات و جملات خود را با دقت انتخاب می‌کند.

b-نیازی نیست برای خالی نبودن عریضه در مجلس، پرحرفی کنید

در بسیاری از مواقع، افراد برای شکستن سکوت شروع به حرف زدن می‌کنند؛ اما بهتر است بدانید گاهی سکوت بهتر است از حرف‌های بیهوده و بی‌ربطی است که کسی به آن تمایلی ندارد.

c-در انتخاب کلماتی که به کار می‌برید دقت کنید:

افراد پرحرف به دلیل زیاد صحبت کردن معمولاً هرچه بر سر زبانشان برسد، بیان می‌کنند. برای اینکه یاد بگیرید چطور کمتر حرف بزنید و به شخصیتی جذاب تبدیل شوید ابتدا باید بیاموزید قبل از حرف زدن کمی فکر کنید و حرفتان را سبک‌سنگین کنید سپس سنجیده سخن بگویید.

کسانی که زیاد صحبت می‌کنند به‌احتمال‌زیاد بسیاری از اطلاعات محرمانه و حرف‌های خصوصی را ناخواسته بر زبان می‌آورند. قبل از زدن چنین حرف‌هایی حتماً کمی مکث کنید.

d-هنگام حرف زدن زمان را در نظر بگیرید:

هنگامی‌که حواستان به زمان باشد به‌احتمال‌زیاد، کمتر حرف خواهید زد. در بهترین حالت بهتر است بیش از ۴۰ ثانیه به‌طور مداوم صحبت نکنید، چون باعث می‌شود مخاطب خسته شود و به ادامه حرف‌های شما توجه نکند.

e-برای رفع استرستان، پرحرفی نکنید:

هرزمان احساس کردید که در اثر استرس و اضطراب در حال پرحرفی هستید سعی کنید برای رفع استرستان از راه‌کارهای مؤثرتری استفاده کنید. چند لحظه سکوت کنید و احساس خود را ارزیابی کنید؛ تا ده بشمارید؛ نفس عمیق بکشید؛ و در آخر اگر استرستان غیرقابل‌کنترل است به پزشک مراجعه کنید.

f-برای جلب‌توجه و رضایت دیگران پرحرفی نکنید:

این مورد بیشتر در موقعیت‌های مختلف‌ کاری رخ می‌دهد و افراد برای جلب‌توجه و تأثیرگذاری بیشتر روی دیگران حرف می‌زنند. بهتر است برای جلب‌توجه و در دید بودن از پرحرفی استفاده نکنید.

حرف

2-بیشتر گوش دهید

a-تمام حواستان را بر کسی متمرکز کنید که در حال حرف زدن است:

در هنگام صحبت با شخصی دیگر هرگز گوشی خود را چک نکنید یا به اطراف نگاه نکنید. بلکه تمام حواس و توجه خود را به‌طرف مقابل معطوف کنید. به چشم‌های گوینده نگاه کنید و اگر گاهی تمرکز خود را از دست دادید، سعی کنید به زمان حال برگردید و به گوش دادن ادامه دهید.

b-ارتباط چشمی برقرار کنید:

برقرار کردن ارتباط چشمی با شخصی که در حال صحبت کردن است نشانه توجه شماست. قطع ارتباط چشمی ممکن است دور از ادب و به معنای بی‌توجهی باشد. هنگام گفت‌وگو تلفن همراه خود را داخل کیف یا جیب خود بگذارید تا مجبور نشوید هرازچندگاه گوشی را نگاه کنید و حواستان از جریان گفته منحرف شود.

اگر شما در حال صحبت کردن بودید و مخاطبتان ارتباط چشمی‌اش را با شما قطع کرد مطمئن باشید که صحبت‌های شما کمی طولانی و خسته‌کننده شده است. در چنین مواردی بهتر است کمی مکث کنید یا به‌طرف مقابل نیز فرصت حرف زدن بدهید.

c-به صحبت‌های طرف مقابل فکر کنید:

سعی کنید هنگامی‌که طرف مقابل در حال صحبت کردن است، حرف او را قطع نکنید و صحبت، انتقاد یا قضاوت خود را به زمان بعد از اتمام صحبت‌های مخاطبتان موکول کنید.

d-هنگام گفت‌وگو به حرف‌های طرف مقابل اشاره‌کنید:

برای این‌که نشان دهید به صحبت‌های طرف مقابلتان نیز گوش‌داده‌اید بهتر است در بین حرف‌هایتان از کلماتی که مخاطبتان استفاده کرده است به کار ببرید. البته نیاز نیست کلمه به کلمه حرف‌هایی که شنیده‌اید تکرار کنید. فقط برداشت خود از صحبت‌های او را بیان کنید. گوش کردن فعال باعث توجه کامل به حرف‌های طرف مقابل می‌شود و به او نشان می‌دهد که شما در حال گوش دادن هستید. البته باید بدانید که گوش دادن فعال به معنای قطع کردن مداوم صحبت‌های گوینده یا راهی برای بیان نظرات خودتان نیست.

3-در رعایت قوانین کم‌حرفی بیراهه نروید

a-نظرات خود را در موارد ضروری حتماً بیان کنید:

رعایت کم‌حرفی به این معنا نیست که هیچ حرفی نزنید؛ کم‌حرفی مانند پرحرفی از جذابیتتان می‌کاهد و سبب می‌شود کسی به شما نزدیک نشود. اگر احساس می‌کنید در مسئله‌ای نظرتان مهم است حتماً نظرتان را بیان کنید و به بهانه کم‌حرفی اطرافیان را از شنیدن نظرات مهم و شاید حیاتی خود محروم نکنید.

b-در برقراری ارتباط چشمی افراط نکنید:

همان‌طور که در مطالب قبلی گفته شد، برقراری ارتباط چشمی بسیار مهم است؛ اما ارتباط چشمی مداوم برای طرف مقابل چندان خوشایند نخواهد بود. درواقع هدف از ارتباط چشمی، ایجاد اعتماد بین طرفین است اگر این کار بیش‌ازحد صورت پذیرد ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد. بهتر است بعد از هر ۷ تا ۱۰ ثانیه ارتباط چشمی، مسیر نگاه خود را تغییر دهید.

c-هنگام گوش دادن به نظرات دیگران تعصب را کنار بگذارید:

هر انسانی نظر و عقیده منحصربه‌فرد خودش را دارد بنابراین نمی‌توان گفت نظر شخص دیگری غلط و نظر ما مطلقاً درست است. وقتی به حرف‌های فرد دیگری گوش می‌کنید، ممکن است چیزهایی بشنوید که چندان هم موردقبول شما نیستند؛ اما بهتر است قضاوت کردن را کنار بگذارید و تمرکز خود را بر صحبت‌‌های طرف مقابلتان معطوف کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن