پزشکیسلامت و تندرستی

واژینیسموس؛علائم و راهکارهای درمانی

واژینیسموس یک نوع اختلال در حین رابطه جنسی است که در بانوان رخ میدهد

واژینیسموس؛علائم و راهکارهای درمانی

واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس یک نوع اختلال در حین رابطه جنسی است که در بانوان رخ میدهد. در طی این اختلال رابطه جنسی و به دنبال آن دخول سخت و غیر ممکن میشود.

واژینیسم یک اصطلاح پزشکی است که حالت انقباض غیر ارادی عضلات ناحیه واژن در هنگام دخول را توصیف می کند.

علائم واژینیسموس چیست؟

این بیماری همانند سایر بیماری ها دارای علائمیست. شایع ترین علامت این بیماری انقباض عضلات واژن در هنگام دخول است به طوری که درد و سوزش شدیدی در هنگام مقاربت احساس شده و ادامه رابطه را برای خانم سخت و دشوار میسازد.

علت ابتلا به واژینیسموس چیست؟

سابقه جنسی و مشکلات دردناک گذشته، یکی از عوامل واژینیسم است. تجربه جنسی ناخوشایند یا دیگر مشکلات جنسی با واژینیسموس ارتباط مستقیمی دارد. مثلا اگر فرد در گذشته رابطه جنسی دردناک و ناخوشایندی را تجربه کرده باشید یا در سن پایین توسط پزشک زنان معاینه شده باشد، احتمال می رود که بدنش برای جلوگیری از درد بیشتر، واکنش نشان دهد و با این کار از امنیت و سلامت فرد محافظت کند. افرادی که درک نادرستی از رابطه جنسی دارند یا از برقراری رابطه جنسی احساس شرم می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به واژینیسموس هستند.

گذشته خانمها در پیدایش اختلال واژینیسموس بسیار نقش دارد. بعضی از خانمها با رابطه جنسی مشکل دارند. مثلا خانمهایی که شیوه تربیت آنها در دوران کودکی بسیار سختگیرانه بوده و هیچگاه دانش و آگاهی زیادی درباره رابطه جنسی نداشته اند، زنانی که فکر می کنند داشتن میل جنسی گناه است و رابطه جنسی بسیار درد دارد و خانمهایی که به آنها تجاوز جنسی شده است با رابطه جنسی مشکل خواهند داشت و همین موضوعات می توانند زمینه ساز این بیماری باشند.

واژینیسموس؛علائم و راهکارهای درمانی
درمان واژینیسموس چیست؟

گام اول مراجعه به پزشک:
پزشک متخصص تشخیص خواهد داد که اختلال شما به دلیل موضوعات روحی و روانی است یا انقباضات واژن به صورت غیر ارادی رخ می دهد. اگر اختلالات واژن به صورت غیر ارادی باشد، پزشک با روشهای مخصوص علم پزشکی این مشکل را درمان می کند.

سایر راهکارهای درمان واژینیسموس:

پروتز درمانی

استفاده از ژل های لوبریکانت

استفاده از وان آب گرم

انجام ورزش و تمرینات کگل

تمرینات کگل

درمان واژینیسموس با برداشتن اندومتریوز

تزریق بوتاکس

در مرحله اول سعی کنید ذهن خود را با روش های مختلف آرام کنید. به همسر خود اعتماد داشته باشید و در هنگام رابطه جنسی موسیقی آرامش بخش گوش دهید و از عود های معطر استفاده نمایید تا فضای آرامش بخشی داشته باشید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن