روانشناسی

آیا فاصله‌ی خانه تا محل کار بر روح و روان کارمندان تاثیری دارد؟

تعداد کمی از افراد به ویژه آن‌هایی که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند شانس این را دارند که محل سکونت‌شان نزدیک به محل کارشان باشد.
از طرفی هم افراد زیادی روزانه بین یک الی دو ساعت و بعضاً بیشتر، در مسیر رفت و آمد بین خانه تا محل کارشان هستند (300 الی 600 ساعت در سال و بیشتر). اما آیا طولانی بودن مسیر رفت‌وآمد بر کارایی اشخاص تاثیرگذار است؟ یکی از معتبرترین نشریات آکادمیک جهان به‌نام مجله کسب و کار هاروارد (harvard business review) به این موضوع پرداخته و آسیب‌هایی که طولانی بودن مسیر خانه تا محل کار دارند را گردآوری کرده است. با این مطلب همراه باشید تا از این آسیب‌ها آگاه شوید و در انتخاب محل کار خود محتاطانه عمل کنید.

آثار زیان‌بار دور بودن محل سکونت به محل کار

1- نتیحه پژوهش‌های دنیل کانمن، برنده جایزه نوبل اقتصاد نشان می‌دهد سفر صبحگاهی به محل کار سومین فعالیت بدِ افراد در طول روز است.

2- نتیجه پژوهش‌های دولتی در انگلیس می‌گویند افراد احساس اضطراب بیشتری را تجربه کرده و برای کار ارزش کمتری قائل می‌شوند.

3- زوج‌هایی که یکی از آن‌ها روزانه بیش از 45 دقیقه در راه است، 40درصد بیشتر در معرض خطر طلاق هستند (نتیجه پژوهش در سوئیس).

4- بالا بودن احتمال استعفا.

5– کاهش راندمان کاری، خستگی حین آغاز کار، کاهش رضایتمندی شغلی و … ( نتیجه مطالعات دانشگاهی).

محققان دانشگاهی به نام‌های فرانچسکا گینو، بردلی استاتس،جان ژکیموویچ، ژولیا لی و جوچن منگز نتیجه تحقیقات و آزمایش‌های متعدد خود درباره راه‌های کاهش آسیب‌های مسیر را در harvard business review منتشر کرده‌اند که در ادامه به خلاصه‌ای از این نتایج می‌پردازیم:

1 – همه افراد در خانه و محل کار، دو وضعیت متفاوت را تجربه می‌کنند. یک جا پدر، یک جا مادر و در جای دیگر همسر، رئیس و کارمند و… هستند.

توصیه شده است از مسیر خانه تا محل کار – و برعکس – برای تغییر وضعیت ذهنی خود جهت جایگاه بعدی استفاده کنید.
مثلاً هنگامی که از خانه به محل کار خود می‌روید، به کارهایی که باید در طول روز انجام دهید تا ارتقای کاری داشته باشید فکر کنید تا از پدر به کارمند تغییر شیفت دهید یا وقتی از محل کار به منزل برمی گردید، با فکر کردن به خانه، ذهینت کارمندی را به مادری تغییر دهید.


2 – کارهای منظم و مستمری را در مسیر راهتان انجام دهید. مثلاً دیدن خبرهای روز، خریدی برای صبحانه در مسیر، کشیدن یک نقاشی روزانه در سرویس اداری و … .

3 – به مسیرتان معنا و مفهوم ببخشید. سعی کنید یک زبان جدید یاد بگیرید یا به کتاب‌های صوتی گوش دهید، تمام این کارها می‌تواند به مسیرتان معنا ببخشد.

4 – طولانی بودن مسیر، می‌تواند حس تنهایی را در انسان افزایش دهد.

دو تن از محققین دانشگاه‌های شیکاگو و کالیفرنیا به نام‌های نیکولاس اپلی و جولیانا شرودر، 200 مسافر مترو را برای یک آزمایش علمی به کار گرفتند. نتیجه گزارش آن‌ها به این صورت بود:

افرادی که در مسیر رفت‌وآمد خود با افراد غریبه صحبت کرده‌اند از سلامتی بیشتری برخوردار بودند.

رابرت پونتام از دانشگاه هاروارد دریافت: هر چه مسیر طولانی‌تر باشد ارتباطات اجتماعی کمتر خواهد بود و در نتیجه انسان‌ها غمگین‌تر هستند.

بنابراین، بهترین راهی که علم نیز آن را تایید می‌کند، هم‌صحبتی با همسفران (سایر مسافران یا راننده تاکسی) است تا اثر منفی طول مسیر بر روابط اجتماعی خنثی شود.
جالب این که حتی تعامل با نرم افزارهای مسیریابی مانند waze نیز می‌تواند از استرس مسیر بکاهد.

5 – اگر برایتان مقدور است، با تغییر در محل کار یا زندگی، مسیر را تا حد امکان کاهش دهید یا دور کاری را تجربه کنید.
اگر دو شغل به شما پیشنهاد شد که یکی مسیر طولانی‌تری را می‌طلبد و کمی هم حقوق بیشتری دارد و دیگری با مسیری کوتاه‌تر و دستمزد کمتر، ترجیحا کاری باشد که به خانه‌تان نزدیک‌تر است چون آثار منفی مسیر طولانی بر جسم و روح‌تان بیشتر از پولی است که می‌گیرید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن