روانشناسی

آیا ارتباطی میان شلخته بودن و خلاقیت وجود دارد؟

طی تحقیقاتی که توسط دانشمندان صورت پذیرفت، دریافتند افراد شلخته از خلاقیت بیشتری برخوردار هستند. این نتایج در مقاله‌ای که توسط دانشمندان دانشگاه مینه سوتا منتشر شده، ثابت می‌کند که علم نیز وجود خلاقیت بالا در افراد شلخته را به اثبات رسانده است.

شلخته

وجود خلاقیت در افراد شلخته

این مطالعات به خوبی نشان می‌دهد افراد در محیط نامنظم و شلخته، نتایج بهتری به‌دست می‌آورند و می‌توانند ایده‌های جدیدتری را خلق کنند. یکی از مهم‌ترین دلایل آن عدم حساسیت‌های ناشی از وسواس فکری ایجاد شده در طولانی مدت است.

هیچ فردی همیشه نمی‌تواند منظم باشد و اگر شما دائما به این موضوع بپردازید، به این معنی است که بخش عمده کارهای روزانه شما به یک عادت اجباری تبدیل شده و در نهایت باعث ایجاد محدودیت‌هایی در افکار شما می‌شود. در واقع شما با این کار به دور خلاقیت خود یک حصار فکری می‌کشید.

بیشتر ما گمان می‌کنیم افراد شلخته، از داشته‌های خود بی‌خبرند؛ اما این موضوع صحت ندارد و آن‌ها طبق نظم خاص درون ذهنشان، دقیقا می‌دانند جای هر چیزی کجاست.
ذهن این گونه افراد از روزمرگی‌های عادی فاصله گرفته و بدین ترتیب می‌توانند خارج از چهارچوب عمومی مطالب فکر کرده و خلاقیت بیشتری از خود بروز دهند. ایده‌های خارق‌العاده عموما مربوط به ذهن‌های شلخته است.

شلخته

شلخته‌ها چه ویژگی‌ایی دارند؟

کسانی که منظم هستند با توجه به نظم خاصی که همیشه نسبت به اجزای محیط اطرافشان به کار می‌برند، معمولا زمان کمتری برای پیدا کردن مواردی که می‌خواهند، صرف می‌کنند. با این وجود این‌ها کسانی هستند که به دلیل عادت ایجاد شده در سبک زندگی روزمره‌شان، قدرت پذیرش تغییر و اتفاقات خارج از چهارچوب‌ها را کمتر از افراد شلخته دارند. با توجه به این که اصل زندگی بر اتفاقات جدید و غیرقابل پیش‌بینی استوار است، بی‌نظمی تکرار خواهد شد و این افراد را دچار تنش و اضطراب خواهد کرد.

تمیزی و نظافت نیز مانند هر ویژگی دیگری، نیازمند رعایت تعادل می‌باشد تا به فرد از لحاظ روانی آسیبی وارد نشود. شاید شما نیز بعد از مطالعه این مطلب تصمیم بگیرید کمتر از قبل به منظم کردن وسایل پرداخته و خلاقیت خود را گسترش دهید؛ اما، همیشه توجه کنید که تعادل را رعایت نمایید.

شلخته

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن