روانشناسی

آزار جنسي در كودكان (sexual abuse)

طبق تعریفی که سازمان بهداشت جهانی از کودک آزاری sexual abuse ارائه کرده است این عمل عبارت‌اند از آسیب یا تهدید سلامت جسم و روان و یا سعادت و رفاه و بهزیستی کودک به دست والدین یا افرادی که نسبت به او مسئول هستند.

جنسی

انواع کودک آزاری

بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی کودک آزاری به نوع‌های زیر تقسیم می‌شود:

  • جسمی
  • جنسی
  •  غفلت
  •  عاطفی

اولین گروه، کودک آزاری جسمی است که عبارت است از جراحت جسمانی کودک زیر 18 سال. تحت شرایطی که نشان دهد بهداشت و بهزیستی کودک در معرض خطر یا تهدید است.

دومین دسته، کودک آزاری جنسی که برای آن تعاریف گوناگونی ارائه شده است؛ از جمله اینکه آزار جنسی شامل درگیر کردن کودک در فعالیت‌هایی است که منجر به ارضای جنسی افراد بزرگسال می‌شود.

دسته سوم از انواع کودک آزاری غفلت است. مصادیق آزار غفلت شامل عدم توجه به سلامت، عدم توجه به امنیت، عدم توجه به تحصیل کودک، غفلت نسبت به تغذیه، استثمار کودک، اعتیاد کودک یا مصرف مواد و ازدواج کودک می‌باشد. قصور در فراهم کردن درمان‌های پزشکی‌ لازم، عدم توجه به مسکن مانند: محل اسکان در خانه تیمی، پاتوق مصرف مواد یا فحشا، کارتن‌خوابی کودک و غیره ،عدم توجه به تحصیل، مانند: ترک تحصیل یا منع از تحصیل، استثمار کودک، مواردی مانند: فروش کودک، پخش مواد توسط کودک، تکدی‌گری کودک، زباله‌گردی کودک، کار کودک (خصوصا بدترین اشکال کار کودک)

دسته چهارم یعنی آخرین مورد از کودک آزاری‏، گونه عاطفی آن است. مواردی چون تحقیر کردن شدید، طرد نمودن،حبس کردن، محرومیت عاطفی، برخورد خشونت آمیز، آزارهای کلامی شدید، کنترل شدید و نامعقول، ترساندن، انتظارات نامناسب، اعمال خشونت علیه همسر در برابر چشمان کودک ازجمله مصادیق کودک آزاری روانی-عاطفی به حساب می‌آید.

جنسی

آزار جنسی کودک چه عوارضی در پی خواهد داشت؟

1. در کودکان 4-1 سال:
اغلب فقدان آداب توالت، ترس از مردان و چسبیدن افراطی به مادر دیده شده است.

2. قربانیان 6 – 4 سال:
معمولاً با شکایت جسمانی به پزشک مراجعه می‌کنند.
قربانی با احساس گناه شدید و قطع امید از علاقه و توجه دیگران گاه مانند کودکی پرخاشگر و آشفته رفتار می‌کند.
نظافت و شستشوی جبری یا مرگ سمبولیک و تکراری والدین از مراحل مهم بازی‌های کودک این سن به شمار می‌آید.

3. کودکانی در سنین 12 – 9 سالگی:
کودکانی که در این سن مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند اکثراً به دلیل مشکلاتی که در صحبت کردن در مورد این مسئله دارند دچار واپس زنی جنسیت و اختلال در هویت جنسی می‌شوند.
درگیری و اشتغال ذهنی آن‌ها با مسایل جنسی سبب می‌شود که گاهی به صورت بی‌شرمانه و توأم با پررویی، به توضیح واقعیات بپردازند.

از نظر آماری،اکثر سوء استفاده‌کنندگان از قبل با کودکِ قربانی آشنا هستند و از نزدیکان او به شمار میروند.
مانند برادر، پدر، عمو، دایی، پسرعمو و دیگر خویشاوندان.

دیگر موارد شامل «دوستان» خانوادگی، همسایگان، نگهدارنده بچه و … است. همچنین اکثر سوء استفاده‌کنندگان از کودک، مرد هستند. روی رفت و آمد کودکانتان حساس باشید و تا حد امکان آن‌ها را تنها نگذارید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن