روانشناسی

دلایل غلط برای ازدواج که باید از آن‌ها دوری کنید!

ازدواج پیوندی است که به‌موجب آن زن و مرد با یکدیگر برای زندگی مشترک و هدفی مشترک متحد می‌شوند. این تصمیم می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ ابتدا از خود بپرسید چه دلیل منطقی‌ای برای ازدواج دارید؟ سپس دلیل خود را با مواردی که در ادامه مطلب آورده می‌شود تطبیق دهید، اگر یکی از دلایل اشتباه زیر را انتخاب کرده‌اید نیاز است کمی در تصمیمتان  تأمل‌کنید.

غلط

1-رهایی از فشار والدین

در بسیاری از موارد ازدواج‌ها برای رهایی از فشاری که از سوی والدین ایجاد می‌شود، صورت می‌گیرد. اگر تنها به خاطر خانواده‌تان ازدواج می‌کنید باید به شما بگویم دودش در چشم خودتان خواهد رفت. چون این بار هم خانواده را ازدست‌داده‌اید و هم پشتوانه‌ای برای روزهای سخت زندگی دونفره‌تان نخواهید داشت.

2-جستجوی استقلال

در اصل فرد ابتدا باید استقلال را تجربه کند سپس به سراغ ازدواج برود؛ اما گاهی این قضیه برعکس بوده و بعضی از افراد می‌خواهند به‌وسیله ازدواج که یک دلیل بیرونی است، مستقل شوند یعنی خودشان را با ازدواج مجبور به استقلال کنند. اگر شما موفق شدید یک پارچ آب را با قاشق چای‌خوری بخورید، در این کار هم موفق می‌شوید. البته که فرض محال نیست اما قیمت این فرض خیلی بالاست!

3-التیام یک رابطه شکست‌خورده

این مورد هم دلیل بسیار شایعی است که افراد به خاطر آن تن به ازدواج می‌دهند. اگر در یک رابطه عشقی به هر دلیلی شکست‌خورده‌اید و نه شنیده‌اید و حالا می‌خواهید از راه ازدواج با یک آدم جدید به خودتان ثابت کنید که می‌توانید عزت‌نفستان را بازگردانید. این هم اشتباه است چون انگیزه ازدواج یک رابطه دیگر است و نه رابطه با آدم جدید.

4-فشار جامعه و اجتماع

شاید شما هم فشار خانواده را متحمل شده‌اید! زن بگیر، شوهر کن! موهات مثل دندونات سفید شده و … این فشار در اکثر مواقع برای افراد غیرقابل‌تحمل است و به دلیل همین فشارها تن به ازدواج می‌دهند.

5-ازدواج اجباری

خوشبختانه دوره ازدواج اجباری در حال تمام شدن است؛ اما این مورد نیز بسیار دیده‌شده که پدر و مادری از روی مصلحت یا خودخواهی، یا هر دلیل دیگری فرزند بینوا را مجبور می‌کنند که با یک نفر به‌خصوص ازدواج کند. خودتان تصور کنید که با شرایط امروز چه زندگی‌ای در پیش روی این زوج اجباری است.

6-نیاز جنسی

این‌که شخصی فقط برای رفع نیاز جنسی‌اش تن به ازدواج دهد، بزرگ‌ترین اشتباه را کرده است. احترام گذاشتن به خواسته‌های پدر و مادر واجب است اما نه این‌که اگر والدینتان اصرار کردند که با کسی ازدواج کنید برای به دست آوردن دل آن‌ها چشم روی خواسته خود ببندید و برای همیشه خود را اسیر رؤیاهای آن‌ها کنید.

7-دلایل اقتصادی

بعضی‌اوقات دخترها و پسرها به ازدواج به‌عنوان فرصت اقتصادی مناسب نگاه می‌کنند تا بعد ازدواج، خودشان و خانواده‌شان به نان و نوایی برسند. حالا اگر بعد از ازدواج خانواده پولدار ورشکست شوند، دیگر به چه امیدی می‌شود آن زندگی را ادامه داد.

8-تنهایی

برخی موارد پیش می‌آید که افراد مستقلی که به‌تنهایی زندگی می‌کنند برای فرار از تنهایی، ازدواج می‌کنند. وقتی‌که احساس تنهایی می‌كنید و به تنگ آمده‌اید، احتمال آن‌که انتخاب‌های ضعیف‌تری داشته باشید بالا می‌رود و درنهایت از روابطی سر درخواهید آورد كه چیز زیادی برای شما ندارند.

9-احساس گناه و ترحم

اگر دلتان برای کسی بسوزد و فقط برای این احساس با او ازدواج کنید طبیعتاً این ازدواج سرانجام خوبی نخواهد داشت و پس از مدتی فردی که دلش برای دیگری سوخته و تن به این ازدواج داده، احساس قربانی بودن به او دست خواهد داد.

10-ازدواج ابزاری

گاهی انگیزه‌ی‌ اصلی در تشکیل زندگی مشترک، عشق به فرد مقابل و نیاز روان‌شناختی به زیستن با فرد مقابل نیست؛ بلکه او وسیله‌ای برای رسیدن به هدف‌های دیگر می‌شود. برای نمونه، خانمی که دوست دارد در خارج از کشور زندگی کند، ممکن است با پیشنهاد فردی جهت ادامه‌ی زندگی مشترک در خارج با او ازدواج کند؛ ولی مسائل فرهنگی، استرس‌های متعددی را به دنبال داشته است؛ بنابراین گاهی ازدواج به خاطر ترس از تنهایی، از دست دادن زیبایی، از دست دادن پدر و مادر، کاهش شور زندگی و … صورت می‌گیرد. در چنین فضایی، امکان سازگاری با مشکل‌های زندگی، ضعیف بوده و درنهایت، ضریب ریسک این ازدواج‌ها، بالا می‌باشد.

برای مشاهده «شاخص‌های مهم برای داشتن یک ازدواج سالم» به اینجا مراجعه کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن