سبک زندگی

10 ویژگی رفتاری آدم‌های باهوش

افراد باهوش کسانی هستند که هیچ‌گاه ادعایی درباره هوش بالای خود ندارند. در عوض برخی افراد دارای هوش پایین‌ رو به متوسط تنها به‌وسیله جلب‌توجه دیگران به دنبال باهوش نشان دادن خود هستند. برخلاف این افراد، باهوش‌ها معمولاً متواضع هستند و ظاهری مانند یک انسان معمولی دارند. اگر می‌خواهید بدانید این افراد چه ویژگی‌هایی دارند با این مطلب همراه شوید.

باهوش

۱. جغد شب‌اند:

محققان به این نتیجه دست‌یافته‌اند که افراد باهوش شب‌ها بیدار مانده و به یادگیری مطالب جدید و انجام کارهای مهم خود می‌پردازند. درواقع کارایی این افراد در شب بیشتر از صبح زود است.

این افراد معمولاً شب‌ها و به‌ دور از دید بقیه به مطالعه و آموزش می‌پردازند و چون کسی این ساعت از تلاش آنان را نمی‌بیند معمولاً هوش و استعداد این افراد برایشان غیرقابل‌باور است.

۲. ساکت‌اند:

شاید فکر کنید افراد ساکت درون‌گرا بوده و دارای روابط اجتماعی ضعیفی هستند؛ اما این اصل همیشه صحیح نمی‌باشد. نمی‌توان گفت همه افراد ساکت، باهوش هستند، بلکه افراد باهوش یک‌گوشه ساکت می‌مانند و پس از گوش دادن به حرف‌های دیگران شروع به اظهارنظر می‌کنند. این افراد سکوت را به حرف‌های بی‌مورد و بی‌هدف ترجیح می‌دهند.

۳. از مشکلاتشان فرار نمی‌کنند:

افراد باهوش سعی می‌کنند مشکلاتی که در زندگی‌شان وجود دارد را اولویت‌بندی کنند و کنترل کامل آن‌ها را در دست خود داشته باشند. اگر جزء افرادی هستید که به‌راحتی با مشکلات روبه‌رو می‌شوید و با آغوش باز آن‌ها را می‌پذیرید و از آن‌ها فرار نمی‌کنید جزء افراد باهوش محسوب می‌شوید.

۴. دوستان‌ باهوش و خلاقی دارند:

شخصیت شما توسط دوستانی که در اطراف خود دارید مشخص می‌شود. افراد باهوش معمولاً دوستان باهوش و خلاقی برای خود انتخاب می‌کنند و با افراد خبره و بااستعداد نشست و برخاست دارند. اگر جزء افرادی هستید که حداقل 80% از دوستانتان آدم‌های باهوش و جالبی هستند شما نیز قطعاً همان‌گونه‌اید.

۵. برای کامل شدن تلاش می‌کنند:

افراد باهوش صرفاً به‌واسطه ویژگی‌های ظاهری خود بااستعداد به نظر نمی‌رسند. این‌گونه افراد همیشه به دنبال یادگیری بوده و هر سری که آن‌ها را می‌بینید تغییرات هرچند کوچک در آن‌ها مشاهده می‌کنید.

تلاش افراد باهوش در تمام جنبه‌های زندگی آن‌ها دیده می‌شود؛ در ظاهر، در فن بیان، در مهارت‌های جدید و … .

۶. از خود انتقاد می‌کنند:

افراد خودشیفته دائماً در حال تعریف از خودشان هستند؛ اما افراد باهوش در حال انتقاد. آن‌ها سعی نمی‌کنند دیگران را تحت تأثیر قرار دهند، هرگاه انتقادی از آنان شود باکمال میل می‌پذیرند و پیوسته به دنبال رفع عیب‌ها و اصلاح خود هستند.

۷. دوست دارند مطلع باشند:

افراد باهوش همیشه اخبار داخلی و خارجی را دنبال می‌کنند تا از بروزترین خبرهای حال حاضر جهان اطلاع داشته باشند. آن‌ها سعی می‌کنند یاد بگیرند و از آن برای بهبود مسائل استفاده کنند. آن‌ها هیچ‌وقت بیکار نمی‌نشینند و در پی یادگیری، جمع‌آوری اطلاعات و افزایش مهارت‌هایشان هستند.

۸. پیوسته مشغول انجام کارهای مختلف هستند:

شما افراد باهوش را دائماً در حال انجام کارهای مختلفی می‌بینید. زبان جدید یاد می‌گیرند، کلاس ورزش می‌روند، غذای جدید آموزش می‌بینند و … .

بسیاری از افراد دوست دارند تنها یک شغل داشته باشند اما افراد باهوش به دنبال پر کردن اوقات آزادشان با فعالیت‌ها جدید و مفید هستند تا در مسیر موفقیت و پیشرفت گام بردارند.

باهوش

۹. سؤال‌های بجا می‌پرسند:

افرادباهوش تمایلی ندارند که حتماً مکالمه را به‌تنهایی به دست‌گیرند و بین صحبت‌هایتان مدام وسط نمی‌پرند. آن‌ها آرام می‌مانند تا صحبت‌هایتان تمام شود در تمام مدت سکوت می‌کنند و در لحظه مناسب سؤالی می‌پرسند تا به شما بفهمانند که به تمام حرف‌هایتان گوش می‌کردند. شما از صحبت کردن با این افراد خسته نمی‌شوید و آن‌ها را شنونده خوبی میدانید.

۱۰. تصور نمی‌کنند که خیلی باهوش‌اند:

واقعیتی وجود دارد به نام اثر دانینگ-کروگر که در آن افراد با بهره هوشی متوسط روبه ضعیف معمولاً در هوش و توانایی‌هایی که دارند مبالغه می‌کنند. درحالی‌که افرادباهوش هیچ‌گاه ادعایی درباره هوش و استعدادهایشان ندارند؛ زیرا آگاهی نسبی از کمال دارند و همین امر سبب می‌شود باوجود پیشرفت و یادگیری‌های خود، احساس رضایتمندی نداشته باشند.

این ده ویژگی به‌راحتی افراد باهوش را از سایرین متمایز می‌سازد؛ بنابراین این افراد هرچند که خود را باهوش ندانند اما دیر یا زود چهره حقیقی و هوششان بر دیگران ثابت می‌شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن