روانشناسی

چگونه برای فرزندمان پدر خوبی باشیم؟

پدران دختر دار بخوانند

رابطه پدر با دخترش یک پیوند عاطفی متفاوت است. پدر نقش مهمی در نوع احساس یک دختر نسبت به خودش دارد. تشویق‌ها و تأییدهای وی در اعتماد به نفس، عزت نفس و خلاقیت کودک نقش مهمی دارد.
نوع رفتار پدرها در مقابل فرزند دختر و پسر، متفاوت است. به همین دلیل هیچ یک از ما تا زمانی که بچه‌دار نشده ایم، نمی توانیم بفهمیم چگونه والدینی هستیم؛ اما به هر حال باید بدانیم که نوازش، ابراز علاقه و گفتن کلمات محبت آمیز در رشد کودک نقش بسیار مهمی ایفا میکند.

پدر

کودکان دختر دارای روحیات لطیف تر و حساس تری نسبت به پسران هستند. آن ها علاقه شدیدتری به والدین به خصوص پدر خود دارند به همین دلیل احساس وابستگی زیادی در آن ها وجود دارد.

اگر علاقه دختران کنترل نشود امکان دارد در یک دوره آرزو کنند که پدرشان تنها متعلق به خودشان باشد. به گونه ای که حتی دوست دارند مادر را از این رابطه دور نگه دارند. این رفتارشان به دلیل این است که مادر را یک رقیب می دانند. در چنین شرایطی پدر باید هوشمندانه بر این رفتارها کنترل داشته باشد و با صحبت و رفتارهای صحیح تمام مسائل را مدیریت کنند.

از جمله وظایف مهم و تاثیر گذار یک پدر این است که برای فرزندان خود وقت بگذارد.

یک پدر در بدترین شرایط باید به گونه ای عمل کند تا وقت کافی برای فرزندان و ارتباط و هم صحبتی با آن ها داشته باشد. کودکان را به پارک بازی ببرد با آن ها بازی کند و اوقات خوشی را برایشان فراهم آورد.

کودکانی که از سوی پدر محبت، عشق و علاقه دریافت نمیکنند در نوجوانی یا بزرگ‌سالی به شدت دنبال جلب توجه و محبت در سایر افراد هستند.

در واقع کودکان از جمله دخترها به دریافت توجه و محبت از سوی والدین خود بسیار نیازمند هستند. اگر این نیاز عاطفی در آنها برآورده نشود این احتمال وجود دارد که در نوجوانی و بزرگسالی دچار وابستگی های عاطفی و به دنبال آن شکست روحی جبران ناپذیر شوند.

نکات مهم در رابطه‌ی پدر با دختر:

1- برای فرزند خود وقت کافی بگذارید و برایش قصه بخوانید.

2- موهای دخترتان را شانه کنید و ناخن هایش را لاک بزنید.

3- زمانی که از تکالیف مدرسه یا اتفاق هایی که در طول روز برایش پیش آمده است، برایتان تعریف میکند با تمام وجود به او گوش دهید.

4- تا جایی که امکان دارد در برنامه هایش شرکت نموده و او را تشویق کنید. به این نکته توجه نمایید که شما به عنوان اولین مرد و پشتوانه دخترتان در زندگی اش هستید و در همه حال باید از او حمایت کنید.

5- برای دخترتان خاطره بسازید. مثل خوردن ناهار در طبیعت، رفتن به پارک مورد علاقه او و … .

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای دخترتان انجام دهید این است که به مادرش عشق بورزید. یک پدر خوب با زنان زندگی‌اش با محبت و عشق و علاقه  رفتار می‌کند، او به همسر، دختر، مادر و دیگر زنان زندگی خود احترام می‌گذارد و آنها را شایسته خوش‌رفتاری و محبت می‌داند. پدری که محترمانه رفتار می‌کند به فرزندش کمک می‌کند تا در آینده در یک رابطه نابرابر، خشونت‌آمیز و نادرست قرار نگیرد‎.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن