فناوری

ربات‌هایی با پرتو فرابنفش برای مقابله با کرونا

در حال حاضر بیمارستان‌ها در صدر فهرست اماکنی هستند که باید از حضور در آن‌ها پرهیز کرد.

حضور غیرضروری در بیمارستان احتمال ابتلا به ویروس کرونا را افزایش می‌دهد. اما کادر درمانی و بیماران بیمارستان ناچارند در بیمارستان بمانند.

لذا استفاده از ربات‌های خودکار برای انجام این وظایف، راه‌کار درخشانی به نظر می‌رسد.

شرکت UVD Robots ربات‌هایی می‌سازد که می‌توانند اتاق بیمار و اتاق عمل بیمارستان را از دیگر اماکن تشخیص دهند.

پر جول نیلسون، مدیر عامل این شرکت می‌گوید: “شرکت‌مان با سرعت زیادی رشد می‌کرد ولی ویروس کرونا سفارش برای این ربات را بشدت بالا برده. کامیون‌ها ربات به چین، بخصوص به ووهان فرستاده شده و فروش در سایر کشورهای آسیا و اروپا بالا رفته. ایتالیا درخواست خرید زیادی داده. آنها در شرایط وخیمی هستند و البته ما هم می‌خواهیم بهشان کمک کنیم” .

تولید این نوع ربات‌‌ بسیار زیاد شده و در شهر اودنس در دانمارک که مرکز رو به رشد رباتیک است، این ربات در کمتر از یک روز ساخته می‌شود.

هشت لامپ، اشعه متمرکز پرتو فرابنفش را می‌تابانند. این پرتو به دی‌ان‌ای و آر ان ای باکتری‌ها، ویروس‌ها و بقیه عوامل بیماری‌زا صدمه می‌زند، از تکثیر آنها جلوگیری می‌کند و آنها را از بین می‌برد.

این اشعه برای انسان هم مضر است. فعالیت ربات‌ها ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و در پایان بویی مثل سوختن مو به مشام می‌رسد.

این ربات در سال ۲۰۱۹ ساخته شد و محصول شش سال مشارکت شرکت‌ “بلو اوشن رباتیک” و بیمارستان دانشگاهی اودنس بود. پروفسور کلموس ناظر کنترل عفونت پروژه بود.

هزینه ساخت این ربات که برای کاهش عفونت‌های بیمارستانی طراحی شده ۶۷ هزار دلار است، هنوز ثابت نشده که این ربات می‌تواند ویروس کرونا را از بین ببرد ولی آقای نلسون از کارآیی آن مطمئن است: “ویروس کرونا هم مثل بقیه ویروس‌ها از جمله سارس و مرس است که اشعه ماورا بنفش آنها را از بین می‌برد.”

این شرکت نوپا نرم افزار و اساس رباتیک خود را تغییر داد و به آن لامپ فرابنفش و دوربین حرارتی اضافه کرد.

آقای گوان می‌گوید: “برای ما کار سختی نیست و مثل بازی لگو است. در حال حاضر از این ربات در کارخانه‌ها، دفاتر و یک بیمارستان در ووهان استفاده می‌شود. این ربات در یک فرودگاه هم در سالن تحویل چمدان مشغول به کار است و روزها دمای بدن افراد را چک می‌کند و شب‌ها ویروس‌ها را از بین می برد”. با این حال کارایی این ربات هنوز ارزیابی نشده است.

ولی در حال حاضر تعطیلی کارخانه‌ها و محدودیت‌های دیگر برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا مانعی برای دریافت قطعات شده است.

آقای گوان می‌گوید: “اگر یکی از قطعات نداشته باشیم، ما نمی‌توانیم چیزی بسازیم ولی اوضاع در دو هفته اخیر بهتر شده است. “

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن