سبک زندگی

10 ویژگی رفتاری که هرگز در افراد موفق نمی‌بینید

افراد موفق ازنظر شما دارای چه نوع خصوصیاتی هستند؟ در این مطلب قصد داریم با 10 خصوصیت اخلاقی که در رهبران موفق دیده نمی‌شود از زبان استیو توباک (Steve Tobak) نویسنده‌ی کتاب «رهبران واقعی دنباله‌رو نیستند» آشنا شویم. توباک می‌گوید: «وقتی دهه‌ها با مدیران و رهبران کسب‌و‌کارها به‌عنوان مشاور کار می‌کنید حقیقتاً انتخابی ندارید جز اینکه مشاهده کنید در درازمدت موفقیت‌ها و شکست‌ها از کجا آب می‌خورند. یکی از مسائلی که متوجه شده‌ام این است که آنچه موفقیت یا شکست افراد را تعیین می‌کند ویژگی‌های ذاتی یا عادت‌های شخصی‌شان نیست بلکه رفتارشان است.»

۱. زودباوری:

سعی کنید ساده‌لوحی و زودباوری را کنار بگذارید. هر چیزی را که می‌شنوید باور نکنید و منبع اصلی آن را بررسی کنید. هیچ فردی با ساده‌لوحی و زودباوری موفق نشده است.

۲. وحشت‌زدگی:

وجود استرس در زندگی و کسب‌وکار امری عادی است. بسیاری از مواقع برنامه‌ای که برای خود می‌ریزید ممکن است با شکست مواجه شود. شما باید در این مواقع سعی کنید استرس و وحشت‌زدگی که به سراغتان می‌آید را کنترل کنید. این شمایید که باید سکان زندگی‌تان را به دست‌گیرید و مهارت خود را در مدیریت بحران نشان دهید؛ زیرا در غیر این صورت با شکست مواجه خواهید شد.

۳. تعصب:

داشتن تعصب زیاد سبب انحرافِ درکِ شما از واقعیت، استدلالِ مخدوش و تصمیم‌گیری‌های بد می‌شود؛ بنابراین سعی کنید به هر چیزی با دید اشتیاق آمیز به همراه منطق نگاه کنید و تعصب‌های کورکورانه را دور بریزید.

۴. تنبلی:

افراد موفق که اکنون به درجات بالایی دست‌یافته‌اند این نکته را می‌دانند که برای دست‌یابی به موفقیت نیاز به تلاش و کوشش بسیار است. آن‌ها خودشان را از خوشی‌های زودگذر محروم کردند تا به این جایگاه برسند. شاید اگر دقیق‌تر به اطرافتان نگاه کنید متوجه خواهید شد که افراد موفق همیشه منظم و متمرکزند درحالی‌که اغلب افراد سست در طی روز بی‌حال‌اند.

۵. فکر کردن به راه‌حل‌های موقتی و آسان:

استیو جابز گفته است: «پشتکار، نیمی از آن چیزی است که کارآفرینان موفق را از کارآفرینان ناموفق جدا می‌کند.»

افراد موفق به لذت‌های آنی و موقتی چشم نمی‌دوزند. آن‌ها با نگاهی عمیق‌تر به دنبال راه‌های مستقیم‌تر درعین‌حال دائمی‌تر برای رسیدن به موفقیت هستند.

۶. برون‌ریزی:

اگر احساس حسادت، حق‌به‌جانب بودن یا حقارت را با لحنی اعتراض‌آمیز و عصبی به دیگران منتقل کنید و احساساتتان را این‌گونه بروز دهید سبب ناراحتی و رنجش دیگران خواهید شد. هیچ‌کسی میل ندارد با این‌گونه افراد همکاری داشته باشد.

۷. خودخواهی:

افراد خودخواه به‌گونه‌ای رفتار می‌کنند که گویا دنیا دور آن‌ها می‌چرخد و برای تحقق آرزوهای آنان به وجود آمده است. باید بدانید که خودخواهی در حوزه‌های موفقیت و کسب‌وکار به نفعتان نخواهد بود. خودمحور بودن کارایی شمارا به میزان قابل‌توجهی کاهش خواهد داد.

۸. زندگی در گذشته یا آینده:

گذشته برای عبرت‌آموزی و عدم تکرار اشتباهات انجام‌شده است. باید سعی کنید تمرکز خود را بر آینده بگذارید و برای آن رؤیاپردازی و برنامه‌ریزی کنید.

۹. بی‌خیالی سرخوشانه:

افراد موفق هیچ‌گاه بی‌خیال نیستند. آن‌ها نسبت به کوچک‌ترین کارها باهدف و برنامه‌ریزی قبلی عمل می‌کنند. شما هیچ‌گاه نمی‌توانید از یک فرد موفق بشنوید که «هرچه پیش آید خوش آید» یا «جای نگرانی نیست». این جملات مختص افراد بی‌خیال وناموفق است.

۱۰. زودرنجی:

اگر با کوچک‌ترین انتقادی زود ناراحت می‌شوید توقع موفقیت نداشته باشید. رهبران موفق کسب‌وکار همواره نوعی شوخ‌طبعی و فروتنی در کار خود دارند که آن را لازمه بقا می‌دانند. بهتر است خودتان را زیاد جدی نگیرید و زودرنج بودن را کنار بگذارید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن