روانشناسی

عذرخواهی کردن و تاثیر آن در زندگی مشترک

آیا جزء افرادی هستید که عذرخواهی را نشانه ضعف میدانید؟ یا بی قید و شرط از آن استفاده میکنید؟ اگر مرتکب خطا یا اشتباهی شده‌اید یا ناخواسته قضاوتی انجام داده‌اید و از طرف مقابل خود عذرخواهی کرده‌اید باید این را بدانید که عذرخواهی اصلا نشانه ضعیف بودن شما نیست! کسی که در رفتارش مرتکب اشتباهی می شود و خیلی زود معذرت خواهی می کند، از جسارت و جرأت زیادی در پذیرش اشتباه خود برخوردار است.

برای اکثر ذوج ها این اتفاق پیش آمده است که گاهی بصورت ناخواسته و به علت یک اتفاق یا سوء تفاهم با یکدیگر به جر و بحث پرداخته اند و یکدیگر را رنجانده‌اند. اما بسیاری از این اتفاقات با یک عذرخواهی ساده بخشیده خواهد شد و ناراحتی از میان آن ها برطرف می‌گردد. البته این را باید در نظر بگیرید که عذرخواهی باید کاملا صادقانه و صمیمانه باشد.

عذرخواهی

عذرخواهی از همسر به چه معناست؟

عذرخواهی به این معنا نیست که شما همیشه مقصر هستید. بلکه ممکن است بعضی از ناراحتی ها به دلیل تفاوت در عقیده و سلیقه به وجود آمده است. در اینجا شخصی که گذشت بیشتری داشته باشد برای عذرخواهی از طرف مقابل پیش قدم می شود و اجازه نمیدهد که طرف مقابل بیشتر ناراحت شود و خیلی زود این مشکل را حل میکند.

در هنگام عذرخواهی از همسرتان اشتباه خود را قبول کنید. به کار یا رفتاری که انجام داده‌اید و موجب شد همسرتان از دست شما ناراحت شود فکر کنید و سعی نمایید تحت هیچ شرایطی آن رفتار یا حرکت را دوباره انجام ندهید. در هنگام ناراحتی خودتان را جای همسرتان قرار دهید و او را درک کنید و به این نتیجه برسید که کارتان بسیار زشت بوده است.

سعی نمایید به صورت حضوری از همسرتان عذرخواهی کنید و هیچ گاه در پیام یا ایمیل و نامه این کار را انجام ندهید. عذرخواهیتان باید صمیمانه و از ته قلبتان باشد به جای حرف زدن، عمل کنید؛ زیرا تاثیر عمل بیشتر از حرف است. تلاش کنید تا اشتباهاتتان را جبران نمایید و رفتار خود را تغییر دهید تا همسرتان متوجه پیشرفت شما شود.

عذرخواهی

 در چه شرایطی باید برای معذرت خواهی پیش قدم شویم؟

1- اگر به همسر خودتان تهمت زده باشید.

2- رفتار کودکانه و نامناسب انجام دادن، درست زمانیکه باید رفتار معقولانه داشته باشید.

3- کار مهمی که مربوط به خانواده بوده است و قول داده باشید آن را انجام دهید اما فراموش نموده اید.

4- فراموش کردن روزهای مهم. مانند روز تولد، سالگرد ازدواج، نخستین روز آشنایی و … .

5- گفتن راز همسر خود به شخص دیگر.

6- گرفتن یک تصمیم بد مالی به طوری که روی هر دوی شما تأثیر منفی داشته است.

7- شوخی های بی مورد با همسر در جمع، درحالی که فکر می کردید بامزه است ولی سبب شرمنده شدن وی شده‌اید.

در رابطه زناشویی عذرخواهی کردن از طرف مقابل نشانه ضعیف بودن شما نیست بلکه نشان می دهد به نقطه ای از بلوغ رسیده اید که اشتباهاتتان را می پذیرید.

آقایان در هنگام معذرت خواهی از همسر خود باید بدانند که:

عذرخواهی

1- اگر همسرتان از شما ناراحت شده است از او کناره گیری نکنید بلکه سعی کنید با حرف زدن از دل او در بیاورید.

2- بعد از ناراحت شدن همسرتان، گوشه گیری و اخم را انتخاب نکنید. بابت کارتان معذرت خواهی کنید و قول دهید دیگر آن کار یا رفتار را تکرار نمی کنید.

3- بعد از دلخوری و ناراحتی همسرتان، سریعا علت را جویا شوید و در معذرت خواهی از همسرتان تعلل نکنید؛ زیرا در صورت طولانی شدن دلخوری، میزان ناراحتی همسر شما بیشتر خواهد شد.

4- بعد از عذرخواهی هدیه ای کوچک و یا حتی چند شاخه گل برای همسرتان بگیرید.

خانم ها در هنگام معذرت خواهی از همسر خود باید بدانند که:

عذرخواهی

1- اولین واکنشی که آقایان بعد از ناراحتی و دلخوری از حرف همسر خود نشان می دهند، سکوت، گوشه گیری و یا اخم و بی محلی است. در این مواقع اجازه دهید کمی همسرتان با خودش خلوت کند.

2- اگر همسر شما بعد از ناراحتی یا دلخوری سکوت نمی کند و غر می زند، بگذارید این کار را انجام دهد. شما هم سعی کنید سکوت نمایید تا این ناراحتی ادامه پیدا نکند.

3- به صورت کلامی و با بیان جملات محبت آمیز به همسرتان بگویید که کار یا رفتارتان اشتباه بوده و حق را به او بدهید.

4- بعد از عذرخواهی به همسرتان زمان دهید تا عذرخواهی تان را بپذیرد. توقع این را نداشته باشید که او بلافاصله بعد از عذرخواهی شما را در آغوش بگیرد.

5- بعد از آن که معذرت خواهی کردید دوباره ماجرا را بازگو نکنید.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن