روانشناسی

با کودک خجالتی چگونه رفتار کنیم؟

خجالتی بودن و نداشتن اعتماد به نفس در کودکان را نمی‌توان یک نقص یا عیب دانست. در واقع این ویژگی آنها یک نوع خصوصیت اخلاقی است و جای هیچ نگرانی نمی‌باشد. والدین با صبر و تشویق و حمایت از کودکان خود می توانند به راحتی این مشکل را حل کنند.

خجالتی

خجالتی بودن هم می تواند صفتی ارثی باشد و هم  یک ویژگی شخصیتی که بسیاری از کودکان، نوجوانان و حتی بزرگسالان نیز درگیر آن هستند.

اکثر کودکان خجالتی زمانی که به مهمانی میروند در هنگام احوالپرسی با دیگران مشکل دارند و پشت پدر یا مادر خود پنهان می شوند و سکوت می کنند.

از جمله راهکاری های موثر و مفید برای کاهش خجالت کودک این است که قبل از دوره پیش دبستانی او را به مهدکودک ببریم. این کار سبب می شود کودک با دوستان خود ارتباط برقرار کند و مهارت های کلامی و اجتماعی‌اش ارتقاء یابد.

در مورد خجالتی بودن نوجوانان بهترین راه حل این است که آنها را در کلاس های ورزشی ثبت نام کنید و همچنین شرایطی را فراهم کنید تا آنها وقت خود را با همسالان و دوستان خود بگذرانند.

راهکارها و روش های رفع مشکل خجالتی بودن کودکان:

1- به کودک خود سخت نگیرید:

برای رفع مشکل خجالتی بودن کودک ابتدا ریشه ی این مشکل را پیدا کنید. اگر شما هم فردی خجالتی هستید و توانایی ارتباط برقرار کردن با دیگران را ندارید پس انتظار و توقع این را نداشته باشید که فرزندتان شخصی اجتماعی باشد.

2- مراقب کودک خود باشید:

امروزه به دلیل مسائل و مشکلات مالی و مشغله کاری پدر و مادر اکثر والدین تک فرزندی را انتخاب می‌کنند. اگر کودک شما در خانه همبازی نداشته باشد بیشتر وقت خود را تنهایی به کشیدن نقاشی یا بازهای فردی می پردازد. او را تشویق کنید تا در کلاس های گروهی مانند موسیقی یا ورزش مورد علاقه اش شرکت کند. به این صورت سعی کنید او را از تنهایی و احساس خجالتی بودن دور کنید.

3- به او برچسب خجالتی بودن نزنید:

برچسب خجالتی بودن به کودک باعث می‌شود که او این موضوع را باور کند که یک فرد خجالتی و بدون اعتماد به نفس است.

هیچ وقت به کودک خود نگویید که او خجالتی است مخصوصا در جمع دوستان و اقوام. زیرا این کار سبب میشود دیگران نیز او را به این صورت خطاب کنند پس هرگز به او نگویید که خجالتی است.

4- سرزنش نکنید: 

یکی دیگر از دلایل خجالتی بودن و عدم اعتماد به نفس در کودکان، سرزنش و تحقیر کردن آنها در جمع میباشد. همین حرکت باعث میشود کودک دیگر در جمع حضور نداشته باشد و کنارگیری کند تا مرتکب خطا و اشتباه نشود.

5- کودکتان را مستقل تربیت کنید:

اجازه دهید در جمع یا مهمانی ساعتی را با دوستان و همسالان خود بازی کند و اگر می‌خواهید کودکتان را در جشن تولد دوستش تنها بگذارید، زمان برگشت خود را به او اطلاع دهید تا این ترس در کودکتان به وجود نیاید که شما او را ترک میکنید.

فرصت تجربه کردن را از کودکتان نگیرید. به او جسارت و شجاعت اشتباه کردن و عذرخواهی در زندگی روزمره را بیاموزید.

مهارت های اجتماعی را به کودکتان آموزش دهید. برای غلبه بر خجالت کودک به او یاد بدهید که چگونه با افراد جدید ملاقات کند.

در هنگام ورود مهمان به خانه‌تان با او به استقبال مهمانان بروید. اجازه دهید در بازی های مختلف شرکت کند. گفتگو را آغاز کند و شنونده خوبی باشد. کودکانی که در مورد خود احساس خوبی دارند، کم تر خجالتی هستند. نقاط قوت فرزندتان را به او یادآوری کنید تا کم کم احساس خجالتی بودن را فراموش کند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن