روانشناسی

تنبیه بدنی کودک چه عواقب بدی دارد؟

کارشناسان معتقدند کودکانی که توسط والدینشان تنبیه بدنی میشوند به احتمال بیشتری در سنین بزرگسالی دچار مشکلات روانی خواهند شد.

تنبیه بدنی کودک

بسیاری از کودکان در سنین رشد، انرژی زیادی دارند و میخواهند با جنب و جوش و شیطنت آن را تخلیه کنند؛ اما در بیشتر موارد این رفتارها باعث بر هم زدن اعصاب والدین میشود. در این حالت والدین بهترین راه حل را برای ساکت کردن کودک، تنبیه بدنی می دانند. روانشناسان کودک معتقد هستند کودکانی که از والدینشان کتک میخورند در سنین بزرگسالی دچار مشکلات زیادی خواهند شد.

تحقیقات نشان می دهد کودکانی که در سنین پایین تنبیه بدنی می شوند از سن پنج سال به بعد رفتار تهاجمی از خود نشان می دهند.

آکادمی طب کودکان آمریکا نیز به خانواده های آمریکایی توصیه می کند به جای تنبیه بدنی کودک از روش موثر “راندن کودک به گوشه دیوار ” استفاده کنید یا از او بخواهید بخاطر کار اشتباهی که انجام داده است به اتاق خود برود و تا زمانی که به او اجازه نداده اید از اتاق خود خارج  نشود؛ زیرا این شیوه به کودک فرصت می دهد به رفتار خود و عواقب آن فکر کند. در این صورت بدون هیچ گونه تنبیه بدنی به اشتباه کار خودش پی خواهد برد.

کاترین تیلور پژوهشگر امریکایی معتقد است: «اگر والدین از تنبیه بدنی پرهیز و روش های غیربدنی استفاده کنند، کودکان نیز در سنین بالاتر بهتر رفتار خواهند کرد.»

تنبیه

تنبیه بدنی چه آسیبی به کودک وارد می‌کند؟

1- تنبیه بدنی باعث می شود که کودک دچار استرس و اضطراب شود، این اضطراب به مرور زمان مانع از پیشرفت وی شده و زمینه ایجاد اختلالات روانی را ایجاد می کند.

2- والدینی که کودکان خود را با هر اشتباه یا خطا تنبیه بدنی می کنند باعث می شوند اعتماد به نفس کودکشان از بین برود و کودک احساس بی کفایتی کند. این کودک حتی شهامت انجام کارها را در بزرگسالی از دست می دهد.

3- کودکانی که کتک می خورند شخصیت تحقیر شده ای دارند و به مرور زمان عزت نفس خود را از دست می دهند و احساس حقارت می کنند.

4- کودکان به دلیل ترس از مجازات و تنبیه بدنی خیلی راحت به دروغ گویی متوسل میشوند، به مرور زمان این رفتار در آن ها تثبیت می شود.

5- تنبیه کودک باعث می شود کینه تنبیه‌کننده را به دل بگیرد و در آینده به شکل های گوناگون از تنبیه‌کننده، انتقام بگیرد.

6- کودکانی که توسط والدین خود تنبیه بدنی می شوند یاد می گیرند که می توانند به افراد ضعیف تر از خودشان زور بگویند و دیگران را نیز کتک بزنند تا به این صورت به خواسته های خود برسند.

7- با تنبیه بدنی کودک شادی در او سرکوب می شود. شهامت و غرور او از بین می رود. احترام و اعتماد کودکان نسبت به بزرگتر ها از بین می رود و باعث میشود کودکی حیله گر و ریا کار شود.

تنبیه

در هنگام تنبیه كودك این سه قاعده را به یاد داشته باشید:

1– هنگام عصبانیت از مجازات بپرهیزید.

2– برای تلافی كردن یا انتقام گرفتن، مجازات نكنید.

3– همیشه مجازات شدیدتر، مجازات بهتر نیست.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن