روانشناسی

رفتارهایی که باعث می‌شود همسر بدی باشید!

دکتر ” جان گاتمن” رفتارهایی مثل انتقاد پی در پی، حالت تدافعی به خود گرفتن، تحقیر و کارشکنی را مخرب ترین رفتارهای زوجین در زندگی مشترک معرفی کرده است. رابطه ی عاطفی و احساسی یکی از اصول مهم زندگی مشترک می باشد. اگر خصوصیات اخلاقی و رفتاری نامناسبی داشته باشید این رفتارتان میتواند زمینه به وجود آمدن مشکلات زیاد یا حتی جدایی را ایجاد کند.

همسر

نشانه هایی که می‌گوید همسر بدی هستید:

1- هرگز اشتباه خود را نمی پذیرید:

دائم در حال توجیه کارتان هستید و کار و رفتار اشتباه خود را نمی پذیرید. درحالی که باید واقع بین باشید و قبل از هر چیزی به رفتار یا حرکت نامناسب خود فکر کنید. شجاعت پذیرفتن اشتباه خود را داشته باشید.

2- دائم تکرار می کنید که منظورم این نبود:

در هنگام صحبت با همسر خود حرف های نامناسب می زنید و باعث رنجش و ناراحتی او می شوید سپس به جای عذرخواهی مدعی هستید که منظور بدی نداشته اید.

از نظر دکتر جان گاتمن این گونه از افراد احساس آرامش را از همسرشان می گیرند و نبودن آنها شرایط روحی بهتری برای شریک زندگی شان فراهم میکند. بهتر است برای تجربه یک مکالمه سالم  و زندگی خوب از خط قرمز ها عبور نکنیم تا با گذر از آنها مبادا تبدیل به یک فرد آزار دهنده شوید. شجاعت عذرخواهی کردن را داشته باشید.

3- فکر می کنید همیشه راه پیش رو از آن شماست:

یکی دیگر از رفتارهای نامناسب و غیر اخلاقی در زندگی مشترک این است که حق همسر خود را نادیده می گیرید. این حرکت باعث اختلاف و ناراحتی زیادی می شود؛ زیرا در این شرایط همسرتان به این نتیجه می رسد که در زندگی مشترک نظر، ایده، فکر و حتی وجود او هیچ اهمیتی برای شما ندارد. در انجام کارها و تصمیمات مهم با همسر خود مشورت کنید و از فکر و ایده او نیز استفاده کنید.

4- عمدا شریک زندگیتان را آزار می دهید:

متاسفانه در برخی موارد بی دلیل یا با کوچکترین بهانه همسرتان را از لحاظ روحی و جسمی آزار می دهید. بهتر است این روش که عادتی غلط است ترک کنید. در مواقع حساس با یک جمله و یا رفتار پسندیده همراه با سکوت، اعتراض خود را به گوش همسرتان برسانید. به جای آنکه تنش ایجاد کنید و از طریق جنگ و جدال بخواهید اهدافتان را به پیش ببرید.

همسر

چه کنیم همسرمان از زندگی در کنار ما لذت ببرد ؟

پاسخ بسیار ساده است و آن هم ترک عادات غلط و ناپسندی است که طی سال‌ها زندگی به اشتباه آموخته‌اید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن