سبک زندگی

9 نشانه که می‌گوید بیش از حد کمال‌گرا هستید

کمال‌گرایی در دنیای امروزی، امری عادی است. از دوران کودکی به افراد می‌آموزند که باید اهداف بزرگ داشته باشند و بابت آن بجنگند؛ اما هیچ‌گاه کسی از کمال طلبی کورکورانه صحبتی به میان نیاورده است. کمال طلبی به میزان معتدل و میانه، برای رسیدن به موفقیت و کامیابی امری عادی است؛ اما اگر این طلب بیش‌ازحد صورت گیرد به‌طوری‌که شخص و زندگی‌اش دچار مشکلات عدیده‌ای گردد باید با آن مقابله نمود. در این مطلب سعی داریم شمارا با نشانه‌های آشناسازیم که می‌گوید کمال طلبی شما از حد اعتدال گذشته است و باید فکری به حال آن کنید.

کمال‌گرا

۱. می‌دانید کمال‌گرایی‌تان مسئله‌‌ساز است، ولی فکر می‌کنید این بهایی است که باید برای موفقیت بپردازید:

برای دستیابی به موفقیت، تلاش، کوشش و تحمل دشواری‌های مسیر امری عادی است؛ اما درست زمانی که کمال‌گرایی‌تان از کنترل خارج شد در مسیر سختی‌ها و دشواری‌های بیهوده قرار خواهید گرفت. آن‌وقت است که به این دردها و رنج‌ها برچسب سخت‌کوشی و مبارزه برای پیروزی می‌زنید. درحالی‌که خودتان به‌خوبی می‌دانید کمال‌گرایی‌تان از مسیر اصلی خارج‌شده است.

۲. در مقابل بازخوردها حالت تدافعی می‌گیرید:

افراد کمال‌گرایی که از مسیر خود خارج‌شده‌اند حتی در مقابل بازخوردهای مثبتی که به آن‌ها می‌شود حالت تدافعی و مقابله‌ای با آن دارند. آن‌ها در مسیر رسیدن به موفقیت هیچ نظر و عقیده‌ای را قبول نمی‌کنند. درحالی‌که همه ما به‌خوبی می‌دانیم برای موفقیت در کسب‌وکار و رسیدن به کمال مطلوب به نظرها و بازخوردهای مثبت و منفی اطرافیانمان نیاز داریم. درواقع این بازخوردها هستند که به مسیر کمال طلبی جهت می‌دهند.

۳. باوجوداینکه انتقاد دیگران را تحمل نمی‌کنید، خودتان از دیگران انتقاد می‌کنید:

کمال‌گراها باوجوداینکه به‌هیچ‌وجه تمایلی به شنیدن انتقاد ندارند اما به‌راحتی از دیگران انتقاد می‌کنند. آن‌ها سعی می‌کنند با تحقیر کردن طرف مقابل به‌خصوص کسانی که برایشان تهدید محسوب می‌شوند به احساس خوبی دست یابند.

۴. همیشه کارهایتان را عقب می‌اندازید و امروز و فردا می‌کنید:

ازآنجایی‌که کمال‌گراها تمایل دارند تمام‌کارها را بی‌عیب و نقص انجام دهند همیشه کار خود را به فردا می سپرند. کمال‌گرا بودن و ترس از شکست همیشه در کنار یکدیگر قرار دارند. افراد کمال‌گرا درست زمانی که باید دست‌به‌کار شوند متوقف می‌شوند؛ زیرا گمان می‌کنند کارشان عالی نیست یا بهترین خودشان نیستند؛ اما تا وقتی‌که دست‌به‌کار نشوید چطور می‌توانید بگویید کارم عالی و بی‌نظیر نیست؟

«جودی پیکو» (Jodi Picoult) اهمیت پرهیز از کمال‌گرایی را به‌ زیبایی و به‌طور خلاصه بیان کرده است. او می‌گوید: «شما می‌توانید یک صفحه‌ نوشته‌ی بد را ویرایش کنید، ولی نمی‌توانید صفحه‌ای خالی را ویرایش کنید.»

۵. عذاب وجدان دارید:

افراد کمال‌گرا ازآنجایی‌که دوست دارند تمام‌کارها را به‌درستی انجام دهند همیشه احساس گناه و افکار منفی دارند. این افراد همیشه خود را بابت اینکه به‌اندازه کافی تلاش نکرده‌اند سرزنش می‌کنند. واگویه های منفی که کمال‌گراها با خود دارند سبب بروز افسردگی  و استرس در آن‌ها می‌شود.

چگونه می‌توانیم این احساس منفی و عذاب وجدان را از خود دور سازیم؟ بهتر است زمانی که این احساس به شما دست داد همان‌جا آن را یادداشت کنید به این صورت به‌مرورزمان این افکار دستتان می‌آید و می‌توانید عاقلانه‌تر و هوشیارتر آن را تحت کنترل خود درآورید.

کمال‌گرا

۶. خودتان را تنها مقصر عالَم می‌دانید:

کمال‌گرایان به دلیل افکار منطقی و خشکی که دارند خود را مسبب اصلی عدم موفقیت می‌دانند. آن‌ها فکر می‌کنند این قصور و کوتاهی از سوی آن‌ها صورت گرفته بنابراین خود را سرزنش می‌کنند. این افراد به دلیل عدم انعطاف‌پذیری در بسیاری از مواقع بعد از شکست، کاملاً ناامید می‌شوند و احتمال شروع دوباره برای این افراد بسیار کم است.

۷. از شکست دیگران خوشحال می‌شوید:

شاید این راز به نظر شما کمی شیطانی باشد؛ اما باید بدانید وقتی کمال‌گرایان متوجه می‌شوند که دیگران هم شکست و ناامیدی را تجربه می‌کنند خوشحال می‌شوند؛ زیرا به این صورت خود را تنها نمی‌بینند.

۸. از خطر کردن می‌ترسید:

وقتی فردی کمال‌گرا باشید همواره ترس از شکست و عدم موفقیت سبب می‌شود میزان ریسک‌پذیری و خطر کردنتان به‌طور چشم‌گیری کاهش یابد.

شاید تلاش بیشتری انجام دهید، به دنبال ایده‌های عالی باشید اما وجود ترس در کنار ایده‌هایتان سبب می‌شود به نقطه‌ی موفقی نرسید. تلاش کنید با ترس‌های خود مقابله کنید این شمایید که باید با آن‌ها روبه‌رو شوید و از دل خطرات به موفقیت دست‌یابید.

۹. با ترسِ رد شدن از سوی دیگران زندگی می‌کنید:

کمال‌گراها برای موفقیت به تائید دیگران نیاز دارند. آن‌ها از ترد شد و رد شدن از سوی دیگران به‌شدت وحشت دارند. این‌گونه افراد معمولاً در زندگی و کار از درخواست کردن به‌شدت فراری هستند زیرا گمان می‌کنند که از سوی دیگران رد خواهد شد.

هرگاه احساس کردید به چیزی که دیگران درباره شما فکر می‌کنند بیش‌ازحد اهمیت می‌دهید سعی کنید این جمله از «دکتر زوس» (Dr. Seuss) در مورد اصالت را به یاد بیاورید: «خودت باش و آنچه را حس می‌کنی بگو، چون آن‌هایی که اعتنا می‌کنند، اهمیتی ندارند و آن‌هایی که مهم هستند، اعتنایی نمی‌کنند.»

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن