روانشناسی

چگونه بدون تنبیه بدنی کودک خود را تربیت کنیم؟

آیا جزء کسانی هستید که برای تربیت کودک از تنبیه بدنی استفاده می‌کنید؟ بهتر است بدانید تنبیه بدنی نه تنها راه کار خوبی نیست بلکه سبب می‌شود کودک شما برای جلوگیری از تنبیه شدن شروع به پنهان کاری فعالیت های اشتباهش کند. علاوه بر این شاید با تنبیه کردن کودکتان به او یاد دهید چه کاری اشتباه است اما هرگز نمی توانید از این طریق رفتار درست را به او آموزش دهید.

جایگزین های تنبیه بدنی:

1- گاهی کودک دست به هر کاری میزند تا توجه والدین را به خود جلب کند در این حالت از روش نادیده گرفتن استفاده کنید. هر بار که کودکتان این کار اشتباه را تکرار می کند خود را به کاری مشغول کنید.

2- کودکان علاقه ی بسیار زیادی به تفریح و سرگرمی دارند. اگر کودک مرتکب خطا یا اشتباهی شد و یا تکالیف مدرسه ی خود را انجام نداد به جای تنبیه بدنی اجازه ندهید به تفریح و بازی مورد علاقه خودش بپردازد؛ تا با این کار یاد بگیرد اول کارهایی که والدین به او سپرده اند را درست انجام دهد، سپس با خیال راحت می تواند بازی کند.

3- اگر کودک شما کار ناپسندی را برای بار چندم تکرار کرد می توانید به صورت موقت او را از چیزی که بسیار علاقه دارد محروم کنید. به این صورت او متوجه کار و حرکت اشتباه خود خواهد شد.

4- اگر کودک شما بصورت مکرر مرتکب خطا و اشتباه میشود سعی کنید از روش ندادن پول توجیبی و نخریدن اسباب بازی یا وسیله ی موردعلاقه کودک استفاده کنید.

5- هشدار دادن نیز یکی از راه های کنترل کاری های اشتباه کودکان است. اینگونه هشدار ها هم می تواند بصورت کتبی هم بصورت شفاهی باشد.

در هنگام هشدار دادن به کودک، نکات زیر در نظر بگیرید:

1- در هنگام هشدار به کودک برای اصلاح رفتار و کار نادرستش زمان معینی را مشخص کنید.

2- در هنگام هشدار از کلمات زشت و تند استفاده نشود.

3- هشدار دادن به کودک نباید ناشی از حسادت ظلم و کینه باشد.

4- به جای تنبیه بدنی و فریاد سعی کنید با کودک به آرامی صحبت کنید. او را سرزنش نکنید در عوض از کودک بخواهید بخاطر رفتار نامناسب خود عذرخواهی کند.

کودک

هنگام تربیت و نصیحت کودک باید به چند نکته توجه داشته باشیم:

 1- نصیحت کردن کودک باید مطابق ظرفیت و سن و سال کودک باشد. درک او را در نظر بگیرید و جملاتی کوتاه و قابل فهم او استفاده کنید.

2- در هنگام نصیحت به‌کودک سعی کنید از کلمات زشت و ناپسند استفاده نکنید.

3- در نصیحت کردن نباید عجولانه قضاوت نمود.

4- به جای اینکه کودکتان را به خاطر یک رفتار بد کتک بزنید، به او برای رفتارهای خوبش پاداش دهید.

5- به رفتارهای مثبت و کارهای خوب کودکتان در طول روز توجه کنید. با دیدن هر یک از آن ها، از او تعریف و تمجید کنید. با این کار  رابطه‌ای مثبتی بین شما و فرزندتان شکل می گیرد و کودکتان نیز برای تکرار رفتارهای خوبش تلاش بیشتری خواهد کرد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن