طب سنتی

درمان سرماخوردگی با طب سنتی

سرماخوردگی در طب سنتی یعنی امتلاء یا زیادشدن بلغم در بدن درحالی‌که در آنفولانزا این امتلاء بلغم همراه با عفونت است. افراد صفراوی در آسیب‌پذیری‌شان در سرماخوردگی حساس‌تر از بلغمی‌ها هستند.

با

سرماخوردگی رئیس تمام بیماری‌هاست و بهترین درمان آن تعریق است؛ زیرا همه‌جانبه است.

در بدن انسان بیش از 5 میلیون منفذ وجود دارد که در هنگام تعریق، خلط‌های بدن از آن‌ها خارج می‌شوند. تعریق در حمام‌های قدیمی به‌راحتی انجام می‌گرفت. با تعریق، بیمار از حالت بحرانی خارج می‌شود.

اگر بلغم زیاد شود و با صفرا مخلوط شود به آنفولانزا تبدیل می‌شود که نشانه آن تب حاصل از عفونت و یبوست است. اولین کار در این بیماری از بین بردن خلط غالب (بلغم) با استفاده از تعریق است.

خوردن سوپ قبل از تعریق یا بادکش بسیار مؤثر است زیرا سبب می‌شود بدن از داخل گرم شود و تعریق بیشتر اثر خواهد کرد.

از طریق سرماخوردگی، بیماری‌های بزرگی پدید می‌آید. در سرماخوردگی، بیمار باید استراحت کند و استراحت یعنی گرما و انرژی دادن به بدن.

در سرماخوردگی نباید زیاد خوابید زیرا خواب سردی است.

در سرماخوردگی، انسان از سر سرما می‌خورد؛ لذا باید سر را با روغن‌مالی کردن و یا با کلاه بپوشاند.

درمان:

1- اگر تعریق در دسترس ندارید هم‌زمان 8 عدد بادکش کتف با لیوان‌های معمولی، به مدت 10 تا 15 دقیقه (3 روز پی‌درپی) بهترین است و اگر این بادکش، بادکش گرم باشد مفیدتر خواهد بود. (بادکش از کتف چون رابط بین مغز و میانه بدن است لذا بر هر دو مؤثر است.)

2- اگر فقط در سر، سرما وجود دارد، اسانس نعناع به پیشانی بمالید. اگر سرما در کل بدن باشد، روغن بادام تلخ +اسانس نعنا را به‌کل بدن بزنید. اگر نتوانستید کل بدن را روغن‌مالی کنید؛ لااقل کتف‌ها را روغن‌مالی کنید.

3- اگر تب زیاد شد، بادکش کتف و خوردن یک قاشق مرباخوری دوسین (یک واحد سیاه‌دانه نیم کوب + سه واحد عسل) و سیب و عرق شِوید، بسیار مفید است. (بادکش برای بچه‌ها نیز نافع است.)

4- اگر آبریزش بینی وجود دارد، روغن کنجد روی ملاج سر بمالید.

5- اگر عفونت وجود دارد دم‌کرده نعناع را هر 4 ساعت یک‌بار بنوشید و دوسین هم صبح و شب مصرف کنید.

6- سوپ گرم (گندم + جو + نخود + سبزیجات گرم بخصوص نعناع و ترخون)

با

نکته:

به‌طورکلی منظور از «واحد» در طب سنتی هر ظرفی را که انتخاب بکنید؛ اگر قاشق را انتخاب کردید حجم داروی شما کم می‌شود و اگر استکان را انتخاب کردید حجم دارو زیاد می‌شود و بستگی به مصرف شما دارد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن