روانشناسیسلامت و تندرستی

اختلافات زوجین در روزهای اول زندگی مشترک

راهکارهایی برای پیشگیری از اختلافات زوجین در روزهای اول زندگی مشترک

مسلما هر فردی آرزو و تصوراتی از زندگی مشترک خود در آینده دارد. اما وقتی که زوجین از دو خانواده و گذشته متفاوت، پس از ازدواج به زیر یک سقف می‌روند ممکن است آنگونه که تصور می‌کنند پیش نرود و با اختلاف نظرهای بسیاری رو به رو شوند.
طبیعتا این یک مسئله عادی می‌باشد که برای هر زوجی، بیشتر در روزهای اول زندگی مشترک بوجود می‌آید. اما ما باید بدانیم چگونه این اختلاف نظرها را به حداقل برسانیم، تا به مشکل جدی تبدیل نشود.

در ادامه راهکارهایی برای پیشگیری از اختلافات زوجین در روزهای اول زندگی مشترک، به شما عزیزان ارائه خواهیم داد.

1. کمال‌گرایی را کنار بگذارید :

سعی کنید خیال بافی و رویا پردازی را کنار بگذارید و با شناختی که از همسر خود و شرایط موجود دارید واقع بینانه زندگی مشترک خود را شروع کنید.
البته این مسئله به این معنا نیست که آرزویی نداشته باشید و توقعات خود را نادیده بگیرید، اما سعی کنید از کمال‌گرایی آسیب‌زننده فاصله بگیرید.

2. به خواسته‌های خود و همسرتان توجه کنید :

سعی کنید نظرها و خواسته‌های خود را بیان کنید، اما نباید عقاید و نظر خود را به همدیگر تحمیل و روی آن پافشاری کنید.
بهتر است که مشکل را از زاویه دید همسرتان نیز ببینید و خواسته‌ها و نگرانی‌های یکدیگر را درک کنید.

راهکارهایی برای پیشگیری از اختلاف زوجین
راهکارهایی برای پیشگیری از اختلاف زوجین

3. مسئولیت‌ها را به درستی تقسیم کنید :

بسیار مهم است که در روزهای اول زندگی مشترک نقش‌ها و مسئولیت‌های هر فرد جدا از کلیشه‌های جنسیتی مشخص شود و به هم‌دیگر برای پیشرفت زندگی‌ مشترکان کمک کنید.

4. ادب را رعایت کنید :

همسر شما دوست یا همکار شما نیست، که بتوانید به راحتی از دستش بدهید. گاهی اوقات توهین و یا بی‌احترامی که  به همسر خود خصوصا در اوایل زندگی مشترک می‌کنید، ممکن است تا مدت‌ها در ذهن طرف مقابل باقی بماند.
در حالی که رابطه‌ی زناشویی محترم‌ترین نوع رابطه است. پس نباید با از بین بردن حرمت‌ها باعث ایجاد ناراحتی و یاس در روح و ذهن همسر خود شوید.

5. گروکشی نکنید :

شاید گروکشی کردن کودکانه‌ترین کاری باشد که زوجین در زندگی مشترک آن را انجام می‌دهند. به هیچ وجه نباید در زمان اختلافات گروکشی کنید و یا برای برآورده کردن خواسته‌های خود، همسر خود را از لحاظ جنسی تهدید کنید.

6. دعوا با همسرتان را زیاد کش ندهید و خانواده‌هایتان را در جریان نگذارید :

همیشه دعوا را زود تمام کنید، زمان عصبانیت سعی برسکوت کنید و زمانی به ادامه بحث بپردازید که حال هر دوی شما مناسب باشد. هیچ گاه نباید در هنگام بروز اختلافات پای خانواده ها به میان بیاید. چرا که زن و شوهر، در زندگی‌شان لحظه‌های تلخ و شیرین بسیاری دارند، اما اگر زمان تلخی‌ها پای بزرگترها به میان کشیده شود، تنها اتفاقی که رخ می دهد خراب شدن وجهه‌ی عروس یا دامادشان است.

راهکارهایی برای پیشگیری از اختلاف زوجین
راهکارهایی برای پیشگیری از اختلاف زوج های جوان

7. استفاده از موبایل و اینترنت را محدود کنید :

در روزهای اول زندگی مشترک سعی کنید استفاده از موبایل و اینترنت را به حداقل برسانید و زمان بیشتری را به فعالیت‌های مشترک و عاشقانه خود اختصاص دهید. بهتر است بجای استفاده از اینترنت و محیط مجازی بیشتر با هم صحبت کنید. مقصود از صحبت کردن، صحبت‌های روزمره نیست بلکه صحبت‎های سازنده‌ای در مورد بیان احساسات، عواطف، نظرات و ترس و اندوه‌ها داشته باشید. زوجین می‌توانند تمام دلزدگی‌ها و ناراحتی‌هایشان را مطرح کنند و با کمک همدیگر راه حل‌هایی برای یک یک آن‌ها بیابند.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن